Jump to content
Dogomania

Sucha skóra - jakie badania?


amartyno

Recommended Posts

Mój 13-latek od ok. 10 dni nieustannie się drapie, ma suchą skórę i traci sierść (równomiernie). Parę dni temu byliśmy u weta, który powiedział, że może to być alergia na odchody pcheł - dostał Advantix 06.10 - i dał mu antyhistaminę na tydzień. Oczka ma zaczerwienione, ale jednocześnie zwalczamy zapalenie spojówek. Planuję z nim iść znowu do weta we wtorek, bo wygląda na to, że lek niewiele daje. Nie stosuję nowych suplementów, płynów itp. 

Jakie badania najlepiej wykonać w tej sytuacji? Planowałam poprosić o morfologię, zeskrobiny i badanie kału. Czy coś jeszce? Pod koniec października miał robione pełne badanie krwi i wyniki były w normie, nawet lepsze niż poprzednio. Nie karmię go niczym nowym.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bou said:

A miał pchły?

Oznaczyłabym hormony tarczycy. Poza tym podawałabym preparaty witaminowe, które zawierają kwasy omega 3 i omega 6, (z pewnością dadzą wymierne efekty.

No włąśnie nie znalazłam pcheł, ale wet mówi, że i tak może mieć. Dostaje regularnie olej z łososia/witaminy i Forthyron na niedoczynność tarczycy. Poziom hormonów tarczycy był ostatnio sprawdzany w sierpniu, nie zaszkodzi sprawdzić je ponownie.. Jego skóra jest dosyc sucha i włosy się elektryzują, pomimo umyciu w sprawdzonym nawilżającym szamponie. Widzę, że biedak się męczy, przy drapaniu wręcz wyrywa sobie kłaki sierści. 

Na pewno podam mu jakiś preparat witaminowy specjalnie na skórę (Dermactiv?).

Link to comment
Share on other sites

Nie kąp go,to b.częsta przyczyna problemów ze skórą.Wystarczy przecież regularnie czesać,szczotkować.Widać szampon mu nie służy,mimo,że 'sprawdzony',na nim sie nie sprawdza.

Nie znam nazw preparatów,o których wspomniałam,wiem jedynie,że potrzeba mu takich zawierających omega3 I omega6 - rozejrzyj się za takimi.

Dobrego Roku:)

M.

Link to comment
Share on other sites

Masz rację, zazwyczaj kąpie go raz na 3 miesiące. Teraz go wykąpałam, bo zauważyłam, że przez ok 12 godz po kąpieli się nie drapie. Chyba w końcu doszłam do tego co to jest: w sierpniu przeszłam z Arthroscanu (który zawiera kolagen) na suszone małże jako suplement na stawy. Skóra się zrobiła dosyć sucha, włosy się elektryzują i to go zmusza do drapania. Wystarczy, że zmoczę ręce wodą i go pogłaskam po całym ciele i się nie drapie. Myślę, że spokojnie do wiosny nie będzie potrzeby go kąpać. 

Suplement, oczywiście zakupię przy pierwszej okazji. 

 

Link to comment
Share on other sites

Niestety problem się pogarsza. Pies ciągle się drapie/gryzie a dzisiaj pojawił się sączący hot spot na udzie. Miał robione zeskrobiny i nie ma świerzbowca. Poziom T4 jest w porządku i raczej nie jest to alergia. Mamy konsultację u chirurga w sprawie chropowatej rogówki w poniedziałek więc zapytamy się o to. Trochę czuję się bezradna, bo właściwie nikt nie wie co to jest i tylko kazali smarować hot spot Fucidinem i myć go szamponem dla atopowej skóry. Pies dostaje suplement na skórę i sierść ma ładną, zwłaszcza na swój wiek. Czy ktoś się spotkał z czymś takim? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mojego kąpię w szamponie Hexoderm. To jest dermokosmetyk, reguluje mikroflorę skóry i zapobiega wysuszaniu.

Też miał problemy ze skórą/sierścią, łysiał... Dostał tabletkę przeciw pasożytom (weterynarz powiedział, że to może być nużeniec), poprawiła się sierść na pysku, ale łysiał na tułowiu, pojawił się łupież i postanowiliśmy zrobić tak:

- zmieniliśmy mu karmę z Eukanuby dla średnich ras na Briantosa dla wrażliwych psów (bo pomyślałam, ze może to alergia pokarmowa)

- do karmy zaczęliśmy dodawać łyżkę oleju lnianego (na ładną błyszczącą sierść)

- zdjęliśmy mu obrożę Foresto (bo od tego też mógł dostać alergii)

- zaczęliśmy częściej go kąpać właśnie w tym szamponie dermatologicznym

Z sierścią jest już o wiele lepiej. Co dokładnie się do tego przyczyniło to nie wiem, może wszystko po trochu :P Ale ten szampon możecie wypróbować ;)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mamy Hexaderm i jest dobry, ale teraz przerzuciliśmy się na Allermyl, który zawiera lanolinę i jest specjalnie dla skóry atopowej. Po kąpieli pies się mniej drapie, więc na razie smarujemy hot spot i zobaczymy co będzie. Pies jest karmiony barfem i puszkami (canagan albo hermanns), przy czym nie dostaje kurczaka, wieprzowiny i indyka. Raczej nie dostaje zbóż, czasami tylko mu dam trochę kaszy jaglanej albo owsianki. Suplementy ograniczyłam do minimum, chociaż i tak mu nic nowego przez ostatnie parę miesięcy nie dawałam. Codziennie dostaje łyżkę oleju (zazwyczaj z łososia, chociaż teraz z czarnuszki albo ostropestu).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...