Jump to content
Dogomania

jakie szczepienie na kaszel?


rudy125

Recommended Posts

1. Mam w książeczce zdrowia psa pozycję kaszel psi. Czy jest to to samo co kaszel kenelowy?

2. Czy Vanguard Plus 5 jest szczepionką na kaszel psi?

3. Czy Vanguard Plus 5 jest jednocześnie szczepionką na odrobaczanie? Widzę w książeczce psa, że szczepionka na odrobaczanie była ostatnio robiona w 2015. W 2017 miał Vanguard Plus 5 i Rabisin Merial? 

4. Czy powyższe szczepionki zabezpieczają przed robakami larwy glisty psiej (Toxocara canis) i nicienia płucnego (Angiostrongylus vasorum)? Jeśli nie to jaką szczepionkę zastosować?

Mój pies ma od ponad roku kaszel, najczęściej kiedy wstaje lub jest podekscytowany. Kardiolog wykluczył, że serce jest przyczyną kaszlu. Przepisał Theovent, Lotensin, ale nie mówił nic o robalach. Prześwietlenie układu oddechowego też nic nie wykazało. Jeszcze nie robiłem tracheoskopii.

Link to comment
Share on other sites

1. Tak kaszel psi to to samo co kaszel kenelowy.

2. Teoretycznie Vanguard 5 jest szczepionką przeciwko kaszlowi kenelowemu, ale od jakiegoś czasu uważa się, że lepiej działa szczepionka podana miejscowo do nosa a taką szczepionką jest Nobivac KC.

3. Nie

4. NIe. Najlepszym preparatem w typ przypadku będzie Advocate w postacie kropelek na kark.

Skoro kardiolog przepisał lotensin to jednak musi coś być nie tak z sercem.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, rudy125 napisał:

 

Jeszcze nie robiłem tracheoskopii.

O co Ci chodzi z pasozytami?Rzeczywiście,niektóre powoduja kaszel,ale przyczyny często są inne.

Wróć do tematu,wet ma konkretne podejrzenie,jeśli zaproponował to badanie (tracheoskopię),zdecydowanie powinno sie je wykonać. Rozumiem,że ekg,lub echo serca było robione?Bo na jakiejś podstawie ten Lotensin zalecił,tak?Ile lat ma piesek?

 

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisałem, pies ma problemy z sercem, ale o ile dobrze rozumiem nie jest ono przyczyną kaszlu. Kardiolog napisał: oddech piersiowo brzuszny z cechami duszności wdechowo-wydechowej. Zmieniona palpacyjnie krtań, sztywna. Stridor, bez szmerów patologicznych w zakresie dolnych dróg oddechowych. Jeśli chodzi o serce bez cech nieregularności w pracy, nie stwierdził wewnątrz sercowych szmerów patologicznych. Jama brzuszna w palpitacji: zgazowanie przewody pokarmowego. 

A jeśli chodzi o pasożyty do właśnie dociekam czy one nie są przyczyną. Staram się wykluczyć tą przyczynę. 

Dziękuję za informację o Advocate. Ja stosuję Advantix spot-on, ale nie daje on zabezpieczenia przed robakami, które wymieniłem. Poza tym skoro ostatnią pieczątkę w książeczce przy odrobaczaniu mam z połowy 2015 to wygląda na to, że pies nie jest zabezpieczony. Czy trafnie to interpretuję? Widzę, że w 2015 brał Dehinel. Ale nie znalazłem jak długo on działa. W sumie trochę moja wina, że się wcześniej tym nie zainteresowałem, ale myślałem, że jak idę do weta z książeczką i proszę o okresowe szczepienia to sprawdzi co trzeba i zrobi wszystko co potrzebne. 

Jeśli chodzi o tracheoskopię, to pewnie wkrótce zrobię. Pies jest po czyszczeniu zębów pod narkozą, a weterynarze w klinice, do której chodzę nie byli na tyle rozgarnięci, żeby mi wcześniej zasugerować zrobienie tego badania. Dowiedziałem się o nim dwa dni temu. 

To mnie zdenerwowało, bo od weterynarzy (w sumie to chyba pięciu już widziało psa) oczekuję, że mi powiedzą co robić i będą wiedzieli jakie dane sprawdzić. Żaden z nich nie zainteresował się tym, że przyczyną kaszlu mogą być robaki i kiedy było szczepienie. Dlatego dopytuję się tu na forum. 

Link to comment
Share on other sites

Rudy, robale płucne możesz wykluczyć poprzez badanie kału. Trzeba zebrać próbki z kilku dni, dostarczyć do lecznicy i poprosić o badanie kału metodą Baermanna, przy okazji można też wykluczyć czy nie ma glist. Czy pies miał badanie RTG klatki piersiowej? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Miał robione RTG, ale weterynarz stwierdził, że wszystko jest w porządku. Będę jeszcze musiał znaleźć jakiegoś weta-specjalistę od chorób układu oddechowego, żeby ogarnął całość tematu. Czy taki lekarz od układu oddechowego ma jakąś swoją specjalistyczną nazwę?

Czy trzeba robić badanie kału, żeby stwierdzić czy są robaki czy wystarczy podać, np. Dehinel i on już wyniszczy robaki? Inaczej mówiąc, czy on działa tylko zapobiegawczo czy również leczniczo?

 

Link to comment
Share on other sites

To nie jest tak że jak podasz lek przeciwko pasożytom dzisiaj a za 2 dni pies zje np mysz lub coś co go zarazi pasożytem, to ten pies będzie bezpieczny. Leki przeciwko robalom najczęściej po 24 godzinach są wydalane z organizmu, zniszczą co mają zniszczyć czyli robale na które działa substancja z danego leku i tyle. Nie zabezpieczają zwierzaka na dłuższy okres. Nie ma jednego leku który by działał przeciwko wszystkim pasożytom dlatego robi się badanie kału i na tej podstawie dobiera co podać. 

Lekarz od płuc to pulmunolog, jeśli masz blisko do Warszawy możesz udać się do dr Rafała Niziołka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...