Jump to content
Dogomania

Pomocy, nadpobudliwość u szczeniaka, głupawka?


olinkava

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Mam szczeniaka - mieszańca od 6 dni. Mała - wazy 1.3 kg - ma około 8 tygodni. Nazywa się Mila. Była na pierwszej wizycie u weta, nie miała jeszcze szczepień, wiec za bardzo nie mogę z nią wychodzić na spacery. Raz dziennie z nią wychodzę, ale na rękach, by nie miała kontaktu z innymi psami. Taki około 30 minutowy spacer na rękach sobie robimy. 

Uczy się czystości w domu, raz jej wychodzi, raz nie. Trzeba jej bardzo pilnować i zanosić na matę, ale powooooooli do przodu.

Problem jest taki, ze tak około 3, 4 razy dziennie dostaje totalnej glupawki, ciężko nad nią zapanować. Nie wiem jak sobie z tym radzić.  Biega wtedy jak oszalała, gryzie WSZYSTKO - swoje zabawki, legowisko, nasze koce i poduszki, kanapę, również moje ręce, ciągnie mnie za nogawki, gryzie stopy... zaczyna łapać co to znaczy NIE, ale w tych okolicznościach to nie działa. Nie wiem co robić, ona ma malutkie ząbki i zaczyna to bolec, naprawde. Dodatkowo szczeka i skacze wokół mnie, przeplatając to właśnie szarpaniem za nogawki. Dziś takie zachowanie trwało 30 minut, nie radzę sobie z tym. Co robić? 

Pomóżcie...

Link to comment
Share on other sites

Twój szczeniak zachowuje się zupełnie normalnie. Porozum się z wetem, kiedy po pierwszym szczepieniu możesz pozwolić szczeniakowi na kontakt ze zdrowymi psami - poszukaj też miejsc, gdzie mogłabyś pozwolić jej biegać. A w domu przygotuj odpowiednie zabawki, które będzie mogła szarpać i tłamsić przy kolejnej głupawce - polecam duże butle plastikowe poruszane na sznurku, tak by przed nią uciekały. I przeznacz co najmniej dwie godziny dziennie na uczenie szczeniaka rozumienia podstawowych słów - nie jest na to za wcześnie..
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Druga wizytę i pierwsze szczepienie mamy w piątek, wiec wtedy się dowiem ile muszę czekać. Narazie bawimy się w domu różnymi zabawkami, piłeczka. Ma sporo pluszaków do gryzienia (jeden większy od niej), sznurek, dwa gryzaki.. generalnie ma się czym bawić, ale woli atakować mnie. Nie wiem czy ja wtedy ignorować, bo to może trwać bardzo długo :/ uczę jej reagować na swoje imię, zaczynamy uczyć się siadać i staram się jej nauczyć co znaczy NIE. To wystarczy na początek? 

Smieszna jest, taka glupiutka jeszcze. Ale coś tam próbujemy. Trochę się boje tych jej głupawek, nie wiem co jej wtedy może strzelić do główki.. 

Link to comment
Share on other sites

Nie wystarczy. Ucz najpierw znaczenia słowa "dobrze" - bo bez tego nie nauczy się prawidłowo znaczenia "nie". Ucz przynoszenia zabawek do Ciebie, siadania, przywoływania - to jest najlepszy wiek na naukę wszystkiego, włącznie z chodzeniem na smyczy - zaczynając w domu. Rzucaj jej zabawki jak ma głupawkę, ucz oddawania bez przymusu. Ucz ignorowania różności - parasola, odkurzacza, suszarki, peleryny i długiej spódnicy tez. Jest co robić:-)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za rady :)

Zapomniałam napisać, ze gdy zrobi coś dobrze - np. Załatwi się na matce to oczywiście mówię jej dobrze albo dobry pies i głaszcze. Zaczyna merdać wtedy ogonkiem, wiec chyba powoli rozumie :) uczę jej siadania. Przywoływania nawet tez, ale to słabo jej wychodzi. Większość czasu ona chodzi po prostu za mną krok w krok, ciężko ja wiec przywoływać, zostawać tam gdzie jej każe zupełnie olewa. Oddawanie zabawek dobrowolnie to ciężki temat narazie. Nauczyłam ja świetnie olewać odkurzacz, mogła by spać zaraz obok włączonego, wiec to chyba nam wyszło. Powoli staramy się robić wszystko, tylko gdy ma głupawkę nie ma nad nią żadnej kontroli i nie wiem jak przerwać jej szarpanie mnie za ubrania ...

Link to comment
Share on other sites

Jak chodzi krok w krok, to starczy odwrócić się i dać hasło na przywołanie, tak uczy się przywołania, aby pies zrozumiał co to hasło znaczy, żeby mógł hasło skojarzyć z tym, że jest przed Tobą, żebyś mogła pochwalić i nagrodzić.Dobrowolne oddawanie zabawek, bez wydzierania z pyszczka, jest najważniejsze, ale wymaga nieco cierpliwości.A kiedy wpada w głupawkę, pokaż coś, co jest atrakcyjniejsze do szarpania niż Twoje ubranie.

Link to comment
Share on other sites

Okej, dzięki, postaram się cierpliwie do tego podchodzić. Bardzo mi zależy na jej dobrym wychowaniu i te glupawki trochę mnie przerażały, dobrze wiedzieć, ze jest to w miarę normalne.. :) oczywiście jest już lepiej niż ten tydzień temu gdy ja przywieźliśmy - z sikaniem (chociaż gdy nas wczoraj nie było, nasikala na łóżko..), reagowaniem na imię, ale glupawki są coraz gorsze, dlatego postanowiłam tu napisać. Od dziś ćwiczymy tez przywoływanie :)

Link to comment
Share on other sites

Połóż na łózko, kiedy wychodzisz, prześcieradło, na którym poprzednio spał szczeniak w legowisku, Na to nie powinna sikać. Napisz gdzie mieszkasz, może jest w okolicy jakieś naprawdę dobre przedszkole dla szczeniaków. Nie wydzieraj zabawki z pyszczka - czekaj z poleceniem oddania do momentu, aż sama otworzy pyszczek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...