Jump to content
Dogomania

Co lepsze? Doberman czy Dog Argentyński?


Amii1512

Recommended Posts

Hej mam pytanie, mam dość duże (jak na mój wiek) doświadczenie z psami. Już wybrałam dwie rasy które chce jako kolejnego kompana , jednak mogę wybrać tylko jednego psa. Zależy mi na inteligentnym psie o krótkiej sierści i budowie budzącej respekt. Bardzo lubię muskularność i pysk doga oraz elegancje i kolor dobermana. Mam problem z wybraniem , dogi są białe więc grozi im głuchota a dobermany też nie należą do najzdrowszych psów, co wy byście wybrali?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Margo3011 napisał:

Moze kundelka? Bywaja muskularne i inteligentne i z sierscia krotka tez i raczej sa zdrowe

Wybralabym kundelka odpowiedniego dla mnie, zdecydowanie :)

Dzięki , zależy mi na rasowym psie ale jak najbardziej. Właśnie chcę dobermana albo doga bo całe życie mam kundelki i chciałam jakiegoś rasowego psa ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Amii1512 napisał:

Dzięki , zależy mi na rasowym psie ale jak najbardziej. Właśnie chcę dobermana albo doga bo całe życie mam kundelki i chciałam jakiegoś rasowego psa ;)

Przecież można mieć rasowego, ale nie trzeba od razu kupować ! Są fundacje, może znaleźć psiaka jakiego chcesz, które są w potrzebie i szukają domu http://dobermany.eadopcje.org/informacje/bannery

Chyba, że dla niektórych takie są gorze ...?

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Raczej na rasowego doga argentyńskiego z adopcji raczej nie masz co liczyć, bo po takie psy ustawiają się kolejki, czesto doświadczonych z tą rasą ludzi, długie jak za komuny. Na rasowego dobermana większa szansa, więc jeśli zdecydujesz się przygarnąć, a nie kupić, to już masz odpowiedź na tytułowe pytanie ;)

P.S. Ciekawi mnie co to właściwie znaczy, że masz "dość duże doświadczenie" z psami? miałaś już wiele psów? zajmowałaś się wymagającymi rasami albo osobnikami? doświadczenie ze szkoleniem psów albo układaniem ich pod pracę?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Jezeli chodzi o muskularnosc -tylko wyscigowe greyhoundy maja miesnie stanowiace 60% masy, inne rasy nie osiagaja 30%. Bo inne rasy nie sa testowane tylko i wylacznie uzytkowo/na wydolnosc. Dog argentynski i doberman to pet dogs. Nie sa hodowane dla uzytkowosci.

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Łisper napisał:

Raczej na rasowego doga argentyńskiego z adopcji raczej nie masz co liczyć, bo po takie psy ustawiają się kolejki, czesto doświadczonych z tą rasą ludzi, długie jak za komuny. Na rasowego dobermana większa szansa, więc jeśli zdecydujesz się przygarnąć, a nie kupić, to już masz odpowiedź na tytułowe pytanie ;)

P.S. Ciekawi mnie co to właściwie znaczy, że masz "dość duże doświadczenie" z psami? miałaś już wiele psów? zajmowałaś się wymagającymi rasami albo osobnikami? doświadczenie ze szkoleniem psów albo układaniem ich pod pracę?

Mam często kontakt z dużymi psami i wiem że to może zabrzmieć śmiesznie ale bardzo dużo wiedzy mam z YT są to takie moje wczesne studia ,po prostu znam się w miarę na psach i sama mam trzy psy chociaż są małe-średnie to myślę że jestem dobrym właścicielem,umieją sztuczki i są posłuszne oraz całkiem lubią się z innymi psami (chciałabym wspomnieć że dostałam je jako 7 letni bachor bez pojęcia o psach i w ich szczenięcym okresie nie uczyłam ich prawie niczego i tak właściwie to zaczełam jak miały 4-5 lat więc brawo ja ;-;) no i mój sąsiad ma cane corso ps. Mam 14 lat nie powinnam zajmować się tresurą psów a mojego kolejnego psa kupię,/adoptuję prawdopodobnie na osiemnastkę

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Sjette napisał:

Jezeli chodzi o muskularnosc -tylko wyscigowe greyhoundy maja miesnie stanowiace 60% masy, inne rasy nie osiagaja 30%. Bo inne rasy nie sa testowane tylko i wylacznie uzytkowo/na wydolnosc. Dog argentynski i doberman to pet dogs. Nie sa hodowane dla uzytkowosci.

Mówiąc o muskularności miałam na myśli dobrą budowę psa budzącą respekt jak u doga argentyńskiego nie chodzi mi o procenty bo jakby porównać te obie rasy pod względem budowy to greyhound wygląda przy dogu jak wykałaczka

Link to comment
Share on other sites

Jak ktos lubi sadlo... Jakiej selekcji sa poddawane dogi argentynskie i dobermany? Podpowiem - jak sie jakiejs panci uszko spodoba albo ktos chce grubego psa. Zadnych prob uzytkowosci wykazujacych wydolnosc organizmu.

Chcesz psa budzacego postrach . Nie mam wiecej pytan.

Wygooglaj sobie zdjecie dobermana lub doga z tylu i zdjecie wyscigowego greja. Zobaczysz roznice. Doberman ma miesnie jak grej z paralizem. Wiecej by powiedzialy zdjecia z gory, ale takich sie nie robi.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Dnia 28.10.2017 o 18:19, Sjette napisał:

Jak ktos lubi sadlo... Jakiej selekcji sa poddawane dogi argentynskie i dobermany? Podpowiem - jak sie jakiejs panci uszko spodoba albo ktos chce grubego psa. Zadnych prob uzytkowosci wykazujacych wydolnosc organizmu.

Chcesz psa budzacego postrach . Nie mam wiecej pytan.

Wygooglaj sobie zdjecie dobermana lub doga z tylu i zdjecie wyscigowego greja. Zobaczysz roznice. Doberman ma miesnie jak grej z paralizem. Wiecej by powiedzialy zdjecia z gory, ale takich sie nie robi.

Nie mam zamiaru obcinać im uszu ani ogona (mimo tego że to nielegalne w Polsce ale zawsze można za granicą) ani zakładać mu obrożę w czachy tylko nie lubię jak jakaś pańcia przyjdzie do mnie ze swoim szczeniaczkiem mimo tego że mówię że moje psy nie lubią innych psów no i ona takie spoko nie bój się mój pies nie jest agresywny (wtf ale mój jest) i potem mój kundel na niego powarczy albo spróbuje go ugryźć bo ten nagle zaczyna na niego skakać i ta babka takie o mój Boże jak to się stało ;-; mam zamiar mieć kolejnego psa dopiero na 18-stkę :) PS. nie zgadzam się z tobą ,chyba nigdy nie widziałeś doga skoro mówimy tu o sadle.

Link to comment
Share on other sites

Dog -niemieckiego mialas na mysli? To glowa na nogach. Argentynski - tkanka laczna i tluszcz. Obie te rasy sa selekcjonowane tylko na eksterier. Jakby im zrobic proby, chocby na torze ty by wypadly gorzej niz mieszance tej samej wielkosci. Jak sie selekcjonuje na jakas ceche (ksztalt glowy, masc, uszy, kolor oczu) to inna cecha ulega zanikowi. Czyli np. wydolnosc serca, sprawnosc przemiany materii. Dlatego u psow rasowych tyle "alergii" oraz skrzywien psychicznych.

Zaden moj pies na pewno nie zaatakuje innego psa, bo taki maja charakter. A poza tym nie moge sobie pozwolic na takie ekscesy - na miejscu bym ze skory obdarla. Co to znaczy ze pies na smyczy atakuje? Nie masz zupelnie u psow posluchu. Nie panujesz nad nimi -  kup sobie jamniczka, to nikomu przynajmniej krzywdy nie zrobi.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Jesteś bardzo sympatyczna...szczególnie dla 14 letniej dziewczynki,ktora za 4 (cztery) lata ma zamiar sprawić sobie psa...Dobrze jest czasem poczytać,zanim

sie czlowiek tak autorytarnie wypowie o ...jamnikach np.

 

2 godziny temu, Sjette napisał:

Nie panujesz nad nimi -  kup sobie jamniczka, to nikomu przynajmniej krzywdy nie zrobi.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Za duzo widzialam ludzi pogryzionych przez psy. Tez te "szkolone". Brak wyobrazni wlascicela plus nasz polska ambicja by miec "groznego" psa. A potem majac spokojne psy nie mozna ich spuscic ze smyczy, bo ludzie sie boja pogryzienia.

Za duzo tez widzialam psow uspionych, poniewaz wlascicel nie zadbal o wychowanie, a nawet celowo pielegnowal agresje - bo pies "na placu" nie bedzie atakowal. Wstydliwa strona szkolenia psow.

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyna chce by pies budzil postrach, gryzl wszystkich. Nie nowina, znam wielu takich.

Tak, czytam, i rozumiem gdzie tkwi problem. Ludzie chca zeby pies kompensowal ich braki - najczesciej by byl postrachem. Motywacja wiekszosci ludzi szkolacych obronczo.

Link to comment
Share on other sites

Sjette,zacytuj taki fragment,gdzie "dziewczyna chce...".Gadasz od rzeczy,nie na temat,i nie- nie rozumiesz o co chodzi Amii.Za cholerę nie rozumiesz,powtarzasz tę swoją "mantrę" bez sensu...

EOT.

1 godzinę temu, Sjette napisał:

Tak, czytam, i rozumiem gdzie tkwi problem

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sjette, brzmisz jak zgorzkniały przegryw mający kompleks z powodu posiadania psów-suchoklatesów, wylewasz tylko jad niepotrzebnie w niewinnym temacie- dziewczyna na przyszłość myśli o psie, marzy jej się rasa o przyjemnej dla oka, atletycznej budowie (ja też takie lubię zresztą, nie ma w tym nic złego a posądzanie współforumowiczów o chęć "blokowego szpanowania" jakimś podrabianym amstaffem jest co najmniej lekko niegrzeczna)- ma czternaście lat a brzmi dojrzalej od ciebie. Skończ już.

W ramach dorzucenia dowodów anegdotycznych, bo czemu nie, na moim osiedlu jest przepiękny dog argentyński, spotkaliśmy go kiedyś z moim podrabianym wyżłem w parku, był luzem, chciał podejść i się przywitać; zawołałem do właściciela, żeby go odwołał, bo mój pies nie przepada za innymi; właściciel bez żadnych "ale" psa zawołał, bestyjka karnie wróciła do jego nogi, nie było żadnej spiny, bardzo przyjemnie.

Żeby tak właściciele tych "grejów" i "jamniczków" mieli taką kontrolę nad swoim psem i świadomość, że nie każdy napotkany pies chce się "pobawić" albo "przywitać", to by się wszystkim żyło lepiej, a przynajmniej kulturalniej.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Amii na pytanie doberman czy DA nie odpowiem, bo to nie moje rasy.

Ale mając 4 lata "w zapasie" można poznać hodowców obu ras i wybrać.

Powinnaś wziąć pod uwagę, kto oprócz Ciebie będzie się zajmował psem jak wyjedziesz np na studia.  

Jeśli myśli o szczeniaku to powinien być z dobrej Hodowli FCI i po zdrowych, przebadanych "na co się da" w danej rasie rodzicach.

 

Sjette akurat,  co do tych ras nie trafiłaś. Bo oprócz "selekcji na wygląd ucha"  doberman i DA  MUSZĄ mieć przynajmniej testy psychiczne, aby były dopuszczone do hodowli.

Poniżej link do "Załącznik do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych - dodatkowe wymogi hodowlane"

http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/zalacznik_10_-_dodatkowe_wymogi_hodowlane.pdf

A jeśli chcesz podyskutować o Hodowli bulterierów, w ZKwP, to proszę załóż taki temat - chętnie się wypowiem, bo to akurat moa rasa...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...