Jump to content
Dogomania

2-letni Jack Russel terrier


Dorota_d

Recommended Posts

Kochani, zwracam się do Was z prośbą o radę. Sytuacja wygląda następująco: jestem właścicielką dwuletniego psa rasy JRT, któremu co jakiś czas zdarza się zrobić siku w domu bez sygnalizowania potrzeby wyjścia. Już nie wiem jak interpretować jego zachowanie. Wydaje mi się, że prawdopodobne są dwie opcje: 1. Piesek sika jak czuje zapachy które mu się nie podobają (ostatnio zdarzyło mu się siknąć w pobliżu rozwieszonego prania albo w miejscu gdzie stały dzień wczesniej walizki gości, albo siedział ktoś obcy) 2. Sika żeby zwrócić na siebie uwagę (ostatnio zapewniam psu długie wybiegania ale ma mały pracy „umysłowej”). Poza tym w 95% rano sygnalizuje piszczeniem potrzebę siku, ale jest te 5 % kiedy po prostu idzie zrobić siusiu na róg kanapy i wraca spać.niedawno odwiedzaliśmy znajomych i zdarzyło mu się zaznaczyć teren w kilku miejscach ich mieszkania. Pieseł raz na jakiś czas zostaje w hoteliku dla piesków i po powrocie też częściej siusia w domu. Z pozostałych informacji to 3 msc temu został wykastrowany chemicznie co minimalnie pomogło opanować sytuację. Na pewno siusianie w domu nie wynika z lęku separacyjnego bo mały nigdy nie robi tego jak zostaje sam w domu. Kilka razy w tygodniu zostaje sam na 6-8h podczas których nie zdarza mu się siusiać w domu. Sika podczas naszej obecności w domu czasami nawet na naszych oczach. Gdy był malutki i uczyliśmy bo załatwiania sie na zewnątrz to nigdy nie karcilismy go jak miał jakaś wpadkę, tak jak wszyscy radzili jak narobił w domu to bez słowa sprzatalismy w zamian nagradzając go za sukcesy na podwórku :)

Czy to może wynikać z nieregularnego trybu życia? Mamy z partnerem taką pracę że czasami pies cały tydz ktoś jest z nim non stop w domu a czasami kilka dni pod rząd zostaje na te 6h sam w domu; czasami spacer z wybieganiem jest rano, czasami wieczorem.

Z góry dziękuje za odpowiedz :)

Link to comment
Share on other sites

Poza tym mój piesek jest dość ułożyłoby jak na terriera z krwi i kości :) 

chcialabym rozwiązać ten problem, dodatkowa dlatego że chciałabym zeby z nami zamieszkał drugi pies. Jestem w stałym kontakcie z hodowla ale cały czas przekładam ostateczna decyzję o odbiorze szczeniaka, dopóki nie rozwiąże problemu z jackiem. Nie chciałabym zeby młody od małego nabrał złych nawyków. Poza tym obawiam się, że drugi pies w domu może nasilić problem. 

Kontaktowałam się z behawiorysta ale problem nie został rozwiązany :/

Link to comment
Share on other sites

Skontaktowalabym sie jeszcze z wetem.Badanie moczu,usg,morfologia...moze problem jest chorobowy,nie behawioralny.Czasem behawior to tylko 'przykrywka'.Wyklucz problem z pęcherzem I nerkami,a potem...zaproś innego behawiorystę.

Link to comment
Share on other sites

Wet odesłał nas z kwitkiem. Powiedz że znaczy bo jest samcem i kastracja może pomoże może nie, jak nie pomoże to już nic nie da się zrobić, instynkt i tyle :/ chyba muszę przejechać się do przychodni w większym mieście. 

Jak mam reagować jak nasika? Jak przyłapie go na gorącym uczynku to mu przerywam. Jak znajdę po czasie to go przywołuje, pokazuje palcem i mówię że „niegrzeczny pies”. Powinnam pomijać to milczeniem jak to robiłam gdy był szczeniakiem?

Link to comment
Share on other sites

Karcenie po czasie nie daje nic - pies nie rozumie o co chodzi. Jednak przedyskutowałabym z innym wetem kastrację - ale nie chemiczną, tylko zwykłą. Jeśli Twój pies jest zdrowy, to rzeczywiście drugi pies w mieszkaniu może nasilić problem. Uwzględnij też, że psy bardzo małych ras muszą częściej opróżniać pęcherz.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie nie wiedziałam jak się mam zachować. Zostanę tylko przy przerywaniu jak sika np. centralnie na szafkę pod telewizorem gdy właśnie oglądam tv :)

wiem, że wstrzymam się z drugim psem do czasu konsultacji z drugim behawiorystą i badaniach u weta. Czy myślisz że powinnam w ogole zapomnieć o drugim psie w takiej sytuacji? W ogole chciałam wziąć drugiego psa, bo całe życie mam psy i zero doświadczenia z sukami, ale to tez chyba warte przemyślenia i przegadania z psim specjalistą. 

kastracja chemiczna jest czasowa na 6 msc, za 3 msc przeprowadzimy normalny zabieg. Chociaż weterynarz zapewniał mnie, że chemiczna kastracja da identyczne efekty jak te po kastracji chirurgicznej.

Nasz rozkład dnia zazwyczaj wyglada tak, że ok 7-8 wychodzę z nim na conajmniej 30 min, póżniej od 13-15 jesteśmy na wybiegania w lesie albo na plaży, ostatni spacer 30 min jest ok 23. Dla mnie nie ma problemu żeby go częściej wyprowadzać, to raczej pies nie chce wychodzić częściej. Zwyczajnie chowa się za łóżko jak ide do niego ze smyczą.

Plan naprawczy widzę tak, że najpierw wet i badania, później behawiorysta, skrócę czas bezmyślnego wachania na spacerze i wprowadzę więcej komend i sztuczek, a za 3 msc zabieg kastracji.

 

Link to comment
Share on other sites

Samym wybieganiem psa nie zmęczysz - zwłaszcza tej rasy. Niech węszy za czymś, co mu celowo schowasz - może to być także ulubiona zabawka. Niech pies na przykład na polecenie siądzie i wytrzyma bodaj minutę - a w nagrodę schowasz mu zabawkę w liściach - niech jej szuka i zaaportuje do rąk. Zmęczy się psychicznie, nie fizycznie.  Pies nie powinien bać się, gdy podchodzisz ze smyczą - to on powinien do Ciebie radośnie podbiec jak bierzesz smycz do ręki. Macie jakieś problemy z wzajemną komunikacją i to trzeba zmienić. Może lepszy będzie trener niż behawiorysta.

Link to comment
Share on other sites

Robię z nim codziennie trochę sztuczkowania i posłuszeństwa, tylko chyba w złych proporcjach i za mało w porównaniu z luźnym bieganiem. Poza tym jeździmy na różne seminaria i psie eventy np sztuczkowanie indogtrekkingi.

Poza tym on na pewno nie boi się jak do niego podchodzę ze smycze tylko ucieka bo mu sie już nie chce chodzić, przyzwyczaił sie do 3 spacerów dziennie i na więcej nie daje sie namówić :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...