Jump to content
Dogomania

Nadpobudliwy szczekający pies


RaV&Rico

Recommended Posts

Witajcie,
jestem tu nowy- mam jednak nadzieję, że mi pomożecie.
Mój pies (10miesięczny mix molosa) zaczął przejawiać bardzo dominujące zachowania. Zupełnie nie szanuje i nie słucha domowników. Wcześniej było super- uczył się bardzo szybko i był bardzo posłuszny. Czy to zachowanie może być związane z dojrzewaniem i hormonami? Rico jest strasznie uparty i ostatnio jak coś jest nie po jego myśli to potrafi szczekać pół godziny (nawet w nocy). Zaczyna brakować mi na niego pomysłów :/
Czy myślicie, że dominujące zachowanie i szczekanie przejdzie mu po kastracji?

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w Gdańsku- jestem umówiony już z behawiorystą pracującym w Ciapkowie (schronisko), który zajmuje się amstaffami. Mam nadzieję, że z moim młodziakiem też sobie poradzimy.
Rico przejawia w sobie cechy mastiffa, presa canario i doga... wszystkie rasy dominujące i trudne w wychowaniu więc zaczynam mieć problem. Wcześniej miałem owczarka niemieckiego, który też jest wymagającym psiakiem, ale Rico przy nim to diabeł :)

Link to comment
Share on other sites

No i zaczynam się obawiać. Rico dzisiaj ugryzł mnie w rękę w momencie kiedy odciągałem go za obrożę żeby zszedł z łóżka. Nie poznaję tego psa- był taki potulny i grzeczny :/
Rico zachowuje się teraz jak buntujący się nastolatek, któremu imponuje huliganka :(
Mam wrażenie, że gdzieś popełniłem błąd i opuściłem gardę... pies wyczuł możliwość i przesunął granicę w próbie dominacji nad "stadem".
Ma ktoś z Was doświadczenie z takim zachowaniem? Pies grzeczny i potulny nagle w wieku 10msc zaczął dominować i szaleć?
Zaznaczę Wam tylko, że Rico pomimo młodego wieku to już spory bydlaczek, a przez jego zachowanie moja partnerka zaczęła się go bać.

Aha no i najważniejsze info- Rico szaleje tylko wieczorem jak kładziemy się spać. Przez cały dzień jest spokojny i potulny.

Tak, żebyście zobaczyli o jakich gabarytach mówię :) Rico ma już ok 40kg :)
663f6b9d672d6.jpg

Link to comment
Share on other sites

No cóż...dojrzewanie ma swoją ciemną stronę... Dobrze, że jesteś umówiony z trenerem, to z pewnością wyjaśni sytuację. Nie bawiłabym się w teorie dominacji nad stadem, myślę że Twój pies po prostu stal się krnąbrnym nastolatkiem :) Nie martw się, to przechodzi z wiekiem. Ratuje nas konsekwencja (nie mylić z agresją i nerwowością w zachowaniu), systematyczne ćwiczenia posłuszeństwa i odpowiednia ilość ruchu dla psa. Napisz, co trener wymyślił...

I jeszcze jedno...wiesz, że Twój pies ma źle dobraną kolczatkę? Przynajmniej na zdjęciu tak wygląda. Dopytaj trenera o odpowiedni rozmiar kolczatki, tak żeby spełniała swoją funkcję (jeśli już musi być na psiej szyi)

Link to comment
Share on other sites

Moi drodzy, jestem po spotkaniu z Trenerem/behawiorystą.
Od razu odrzucił założenie "agresywności" mojego cielaczka :) Rico jest w tej chwili w fazie silnej burzy hormonów i zwyczajnie "jajka" odbijają mu na banię :)
Jedynym rozwiązaniem jest bardzo mocne zmęczenie psa wieczorem (więc już nawet 3-4h dziennie nie wystarczają). Musiałem przeprogramować swój dzień i harmonogram wyjść z psiakiem. Długi 2-3h spacer zostawiam na godz 19 :)
Niestety, ale w obecnej fazie "psychicznej" Rico niespecjalnie jest w stanie się skupić na komendach bo jego nos bombardowany jest zewsząd ciekawymi zapachami suk. Jedyny sposób to wymęczyć psa zabawami i spacerami i przeczekać "nastoletnią burzę hormonów".

Jeśli chodzi o kolczatkę- zrezygnowałem z niej zupełnie. Zdjęcie, które widzieliście było zrobione jakieś 1,5msc temu i kolczatka była jedynym sposobem zapanowania nad psem na spacerze. Aktualnie przerzuciłem się na obrożę uzdową i uprząż. Efekt natychmiastowy, natomiast początki były straszne (Rica irytował podczepiony karabińczyk pod pyskiem) :)

Link to comment
Share on other sites

No to pozostaje przeczekać ;)

Jeśli można coś podpowiedzieć...rewelacyjnie męczą psa zabawy węchowe. Praca nosem jest bardzo wyczerpująca i daje psu satysfakcję. Spróbujcie szukać "zagubionych" rzeczy, albo siebie, smaczków, czegokolwiek. Efekty są świetne.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Efekty są natychmiastowe! Specjalnie dla psiaka wziąłem dzisiaj wolne. Właśnie wróciliśmy ze spaceru- ok 15km po lesie i terenach okołoleśnych. Pies wrócił, napił się i padł. Już w połowie spaceru szedł grzecznie przy nodze i czekał aż będzie czas na zabawę. Doszliśmy do polany i zaczęła się frajda jego ulubioną linką :) 

Po zabawie pies grzecznie wrócił na smycz i grzecznie szedł do domu.

 

Porada dla wszystkich, których psiaki przechodzą trudny okres- Wymęczcie swoje psy!!! Nie bójcie się, że coś z nimi nie tak. Zwyczajnie zmieniają się i potrzebują chwili, żeby się z tymi zmianami oswoić.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...