Jump to content
Dogomania

Nietypowe objawy ciąży urojonej


rouge224

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim!

Wczoraj udałam się do weterynarza z 1,5-roczną suczką beagle. Lekarz zdiagnozował ciążę urojoną, jednak objawy, które wymieniłam nijak się do tego mają.

Suczka od około dwóch tygodni zmieniła swoje zachowanie - stała się osowiała i ospała. Po cieczce, która skończyła się ok. 1,5 miesiąca temu, pozostały jej obrzmiałe sutki bez oznak wypływów. W późniejszym czasie dołączył do tego brak apetytu (jednak szynkę czy inne "przysmaki" nie stanowią problemu).

Zaniepokoiła mnie jednak nadmierna utrata sierści, bo pies z dnia na dzień zaczął okropnie linieć. W związku z tym, że nie chciała jeść karmy (Acana, czasami z dodatkiem gotowanych serc drobiowych - samej karmy nie chce ruszyć), ugotowałam jej ryż z marchewką i piersią drobiową, co skutkowało lekką biegunką, a na chwilę obecną po podaniu leku przeciwbiegunkowego, pies nie robił kupy od ok. 28 godzin.

Podając wszystkie objawy, lekarz zdiagnozował ciążę urojoną. Suczka dostała leki: Contralac 20 (przeciw laktacji i symptomom ciąży urojonej) oraz Finidiar (przeciw biegunce).

Czytając na temat ciąży urojonej, nie znalazłam w większości potwierdzenia tego stanu. Jedynymi objawami, które się pokrywają, są: osowiałość, senność, brak apetytu, łaszenie się do mnie i powiększone gruczoły mleczne. Suczka nie "buduje gniazda", z chęcią wychodzi na spacery (chociaż pół drogi jest normalna, a pół niespokojna, jakby się czegoś bała). Weterynarz stwierdził, że nadmierne wypadanie sierści może być spowodowane burzą hormonów. W związku z tym nie jestem pewna diagnozy i prawidłowego przebiegu "leczenia".

Niestety nie mam możliwości konsultacji z innym weterynarzem, gdyż mieszkam w Holandii i jest to jedyna klinika w najbliższym otoczeniu. 

Bardzo prosiłabym o rozwianie moich wątpliwości.

Link to comment
Share on other sites

Hej.

Jest mocno prawdopodobne,ze to ciąża urojona,dziwi mnie,ze nie zrobił badań krwi,ale powiększone gruczoły sutkowe wskazują,że ta diagnoza moze być trafna.

Czy możesz napisać,coś więcej o Contralocu?Czy podstawowym skladnikiem nie jest pantoprazol,czy omeprazol?Przeczytaj I napisz,ok?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok.wszystko w porządku.Wiem,jak działa metergolin.

W Polsce pod podobną  nazwą (Controloc) jest  lekiem osłaniającym,neutralizującym kwas żołądkowy,więc wolałam sie upewnić,czy sie wet nie pomylił...Poczekaj kilka dni,obserwuj sunię,sprawdzaj,czy nie ma gorączki I jak sie wszystko wyjaśni (mam nadzieję,że pozytywnie) - zobaczysz co dalej z wypadaniem włosów etc.Powodzenia,odzywaj się.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, rouge224 napisał:

Jedynymi objawami, które się pokrywają, są: osowiałość, senność, brak apetytu, łaszenie się do mnie i powiększone gruczoły mleczne. Suczka nie "buduje gniazda", z chęcią wychodzi na spacery (chociaż pół drogi jest normalna, a pół niespokojna, jakby się czegoś bała).

Przy urojonej ciąży suka nie zawsze buduje gniazdo.

Link to comment
Share on other sites

Piszę po kilku dniach, bo chciałam mieć szersze spojrzenie :)

Po drugiej dawce Contralacu widać było znaczną poprawę, pies nagle się ożywił. Dzisiaj jest trzeci dzień bez leków, a sunia jest dalej radosna i chętna do zabawy. Powrócił apetyt i chęć do jedzenia Acany, kupy są twarde i regularne, a sutki się zmniejszyły. 

Jedynym problemem, jaki pozostał, jest wypadająca garściami sierść i nie wiem, jak sobie z tym poradzić.

Link to comment
Share on other sites

Odczekaj ze trzy tygodnie I zrób badanie poziomu hormonów tarczycy.A na razie podawaj olej z łososia,lub wiesiołka,lub mielone siemie lniane i Vit.C 200 mg.

Pokiełbasiły się jej hormony,myslę,że stąd taka reakcja i mam nadzieję,że zacznie obrastać w porządne futro:)

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś przepadała za karmą z olejem z łososia, a po czasie jej się zmieniły smaki i już nawet do michy nie podchodzi. Próbowałam dawać jej suszone skóry łososia, ale efekt jest taki, że wytarza się w nich jak w padlince i idzie dalej.

Jaką dawkę siemienia i witaminy C proponujesz na 12,8kg masy ciała?

Link to comment
Share on other sites

Vit.C 200 mg na dobę,lyżka siemienia (rozrobionego z letnią wodą,mielonego - taki kisiel,nie za gęsty).Ale potem sprawdz tę tarczycę - nie teraz,za wcześnie jest.Zamiast łososia może tran?Popróbuj czegos z omega 3.Na pewno nie zaszkodzi.A ta sierść wyłazi równomiernie,czy są jakieś miejscowe przerzedzenia,łysienia itp.?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...