Jump to content
Dogomania

Uczulenie na shih tzu ?


EwelinaL

Recommended Posts

Kupiłam psa razy shih tzu po rodowodowych rodzicach, ponieważ moja mama ma uczulenie na sierść, a shih tzu mają nie uczulać. W trakcie wizyty u hodowcy moja mama czuła się dobrze i nie miała objawów alergii, gdy szczeniak ( 2 i pół miesiąca ) trafił do naszego domu na następny dzień BUM i mama ma duszności. Sprawdziłyśmy, to na pewno od szczeniaka. Może to przez zapach, więc go wykąpałyśmy, ale smród został na uszach i pysku. Dodam, że szczeniak ma zdrowe i czyste zęby oraz uszy, sprawdzał do dobry weterynarz. Jest karmiony Royalem. Błagam pomóżcie, bo jak tak dalej będzie to pies będzie musiał być sprzedany komuś innemu. :(

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, EwelinaL napisał:

...ale smród został na uszach i pysku

Jaki smród? Po czym?

1 godzinę temu, EwelinaL napisał:

Może to przez zapach

Nie słyszałam, żeby ktoś był uczulony na zapach psa... Sierść psa nie uczula i tak naprawdę poza względami higienicznymi i porządkowymi związanymi z koniecznością sprzątania sierści  nie ma znaczenia, czy mamy psa z sierścią czy z włosem.  Źródłem alergenów są wydaliny i wydzieliny, takie jak: ślina, krew, mocz i kał, a także naskórki zwierząt.

Link to comment
Share on other sites

Smród był po prostu z powodu tego, że hodowca nie kąpał szczeniaka od urodzenia. I właśnie o to chodzi, że nie mam pojęcia dlaczego moją mamę szczeniak nagle zaczął uczulać, bo na początku wszystko było w porządku. ( Na śline i inne wydzieliny nie jest uczulona, na naskórek też nie )

Link to comment
Share on other sites

Zmiana karmy,zmiana wody,zmiana otoczenia.Daj czas szczeniaczkowi,zeby się zaaklimatyzował.Mama przez jakis czas niech aplikuje sobie wapno.

Poza tym - czarno widzę Waszą wspólną przyszłość...no cóż...

Link to comment
Share on other sites

Z jakiej hodowli jest psiak skoro śmierdzi? Ma rodowód ZKwP czy jakiś lewy?

Poza tym to mit, że są rasy hipoalergiczne jak shih tzu, yorki... Nie ma. Wszystkie psy uczulają, a właściwie mogą uczulać :) Mnie jako alergiczkę - bardzo mocno.
Tak btw. uczula właśnie naskórek i ślina, nie stricte sama sierść - przynajmniej tak mnie uczono i to się u mnie sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem, że wszystkie razy uczulają, ale jak już wcześniej pisałam na początku, jak i w samej hodowli nie pojawiły się oznaki alergii. Dopiero jak dotarł do domu i się najadł to mama dostała duszności. Dlatego też myślałam o tym, że to przez karmę. A szczeniak ma metrykę.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, EwelinaL napisał:

Niedługo jedziemy do weta, więc może on coś poradzi.

Ewelina, szczeniaków się nie kąpie. Często do 6-9 mca życia. Ten dziwny zapach to po prostu zapach psiego dziecka. Jak dorośnie i dojrzeje będzie pachniał typowym psem. Na pewno alergia Twojej mamy nie jest związana z karmą psa, tylko z jego wydzielinami i naskórkiem.

1 minutę temu, EwelinaL napisał:

Niedawno dałam mu mięty i teraz smród z pyska znikł, ale pozostał na uszach i dalej to przeszkadza.

Może jednak poczekaj na opinię weta, bo zrobisz szczeniakowi krzywdę.

 

Link to comment
Share on other sites

Ale z jakiej hodowli ma metrykę? Ze Związku Kynologicznego?

No i koniecznie wet. Szczeniaki nie śmierdzą... szczeniaki uroczo pachną, maminym mlekiem :)

Alergia nie zawsze ujawnia się od razu. Bardzo często dopiero po pewnym czasie.
Moja rada: wykąpać psa (dlaczego niby szczeniaków się nie kąpie? ja nieraz kąpałam swoje brzdące - tymczasy, bo przychodziły z takich miejsc jak las, że nie sposób było znieść smrodu i brudu, oczywiście to było mycie właściwie samą wodą, ew. delikatnym szamponem, no ale jednak kąpanie), często prać rzeczy na których śpi, żadnego całowania się i tulenia do psa przez osobę, która jest uczulona, częste czesanie psa i przecieranie/wycieranie szmatką po każdym spacerze. No i najlepiej, gdyby kontakt z Pani mamą był ograniczony. Przynajmniej na początku.
Alergolog może wspomóc jakimiś lekami. No i poczekać, bardzo często objawy alergii z czasem się łagodzą... potrzeba czasu.

Jakby ktoś pytał: nie jestem alergologiem. Jestem alergiczką. Też zdarza się, że na nowego zwierzaka organizm reaguje silnymi dusznościami.

Link to comment
Share on other sites

Już od początku objawów ograniczyła kontakt z psem, ponieważ duszności nie ustępowały. I nie sadzę żeby ten okropny smród, który wydobywa się głównie z uszu był typowo szczenięcym smrodkiem. I co do tego, że alergia pokazuje się po jakimś czasie, to u mojej mamy jest tak, że gdy w pobliżu jest kot czy inne uczulające ją zwierze, to natychmiastowo ma duszności ( w przypadku kotów dochodzi do tego jeszcze katar i łzawienie oczów ). Posiadamy jeszcze szynszyla, który również jest "dla alergików" i mojej mamy nie uczula, jak już to jego pokarm.

 

 

Link to comment
Share on other sites

No to zwykły kyundelek. A skoro śmierdzi mu z uszu to wyraźnie zaniedbany, wet musi dokładnie sprawdzić i oczyścić, żeby nie przeszło to w silne zapalenie.

Poza tym skoro mama jest tak silnie uczulona na zwierzęta to pozostaje mieć psa po usamodzielnieniu się czyli wyprowadzce do własnego mieszkania.

Link to comment
Share on other sites

Kupiłaś psa, który być może nie jest prawdziwym przedstawicielem rasy. Nikt nie wie, co siedzi w jego genach.

Z uszu nie powinno śmierdzieć, może to jakiś początek grzybicy? Nawet jednak przy takiej chorobie, nie powinien to być smród, może nieprzyjemny zapach, ale nie smród. Może to świerzb?

Pieska można wykapać w delikatnym szamponie dla szczeniąt, pieski z włosem szybciej się brudzą, może przez to, ze pokrywa je jedna warstwa a nie dwie?

To nieprawda, że szczeniąt się nie kąpie, jeśli są wykąpane w odpowiednim szamponie i porządnie wysuszone, nic im nie grozi. Psy z włosem w ogóle należy często kąpać, inaczej po prostu źle wyglądają, robią im się kołtuny.

Problem jest poważny, Twoja mama jest chora, a Wy zamiast kupić psa z dobrej hodowli, kupiliście taniej jakiegoś mieszańca. Teraz nie ma żadnej gwarancji, że pies jest tym, czego się spodziewaliście. Dobry hodowca w takiej sytuacji przyjąłby pieska z powrotem, tym bardziej, że to jeszcze maluch i łatwo będzie mu znaleźć dom.

Link to comment
Share on other sites

Jak wyżej:kupili Państwo zwykłego kundelka :) Kundelka, który pewnie ma normalną sierść :)
Smród nie bierze się znikąd. Najpierw zmieniłabym tę paszę Royal na dobrą, bezzbożową karmę oraz przebadałabym psiaka. Jak śmierdzi mi z uszu to może coś sie rozwijac. Wet pobrał zeskrobiny do badania?

Link to comment
Share on other sites

Rodowód tego samego stowarzyszenia?

Jaką karmę je pies? Może mieć alergię, wtedy dopasowanie karmy to nie jest prosta sprawa. Rzeczywiście najłatwiej w pierwszej kolejności wyeliminować zboża. Wszystkie, łącznie z ryżem.

Po drugie, zdrowemu psu nie śmierdzi z uszu. Żeby śmierdziało, coś złego musi się w uchu dziać. To na pewno trzeba zbadać. Ogólnie, o psy z włosem trzeba naprawdę dbać, o higienę oczu/uszu/zębów - również.

Każdy, kto ma w rodzinie alergika ( a ja mam 2), wie, że pies może uczulić nie od razu, a po kilku tygodniach. Jeśli alergia jest silna, nie ma znaczenia, czy pies ma tylko włos, czy również podszerstek. Może więc decyzja o zakupie psa była pochopna?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...