Jump to content
Dogomania

Lęk przed obrożą dorosłego psa


noora7

Recommended Posts

Mam bardzo upokarzajacy problem jak dla kogos, kogo pies ma juz 7 lat, ale mam nadzieje, ze nie zbiore zbyt duzo krytyki, a jakies porady ;)

Problem w tym, ze od trzech lat nie mieszkam juz z rodzicami i nie moge przyjezdzac czesto, a oni srednio znaja sie na psach i treningu i psina od ponad roku nie miala na sobie obrozy.
Teraz przyjechalam do niej na jakis czas i postabowilam to zmienic. Problem w tym, ze Zala nabrala w stosunku do niej strasznego lęku. Postanowilam zaczac wiec pzyzwyczajanie od poczatku:
1. polozylan obroze kolo jej miski z jedzeniem
2. bawilysmy sie nia
3. zawieszalam obroze na przedramieniu a z dloni dawalam jej smaczki
4. w jednej dloni trzymalan obroze, a w drugiej smaczka - jesli przelozyla przez nia pyszczek, to go dostawala.

Trwa to od czterech dni i na poczatku bylo okej, miala do niej stosunek neutralny. Nie zrobilam niczego, zeby jej przestraszyc, robilysmy tylko to na co jest gotowa. Niestety teraz na sam widok obrozy ucieka.
Zaznacze, ze jesli biore jej zabawke - sznur i owijam jej go wokol szyi, to jest okej. Jesli sprobowalam zrobic to samo z obroza - pokazala zeby i odeszla.

Prosze, powiedzcie jak jej pomoc. Kiedys chodzila ladnie na smyczy, ale teraz to zostalo zaprzepaszczone.
Zastanawialam sie nawet, zeby wcisnac jej obroze z zaskoczenia i zostawic ja, zeby sie przyzwyczaila.
 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli suka nie boi się zabawki-sznura, zrób jej nową obrożę z innego materiału niż dotychczasowa, choćby sznurkową, lub pomyśl o szorkach - takich normalnych, nie żadne easywalker. Jeśli suka z Tobą chodziła ładnie na smyczy, to raczej tego nie zapomniała.

Co do lękliwości - najczęściej spotyka się u długowłosych belgów - niestety nie wszyscy hodowcy zdecydują się odsunąć od rozmnażania zwierzęta piękne, ale lękliwe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...