Jump to content
Dogomania

Dwa psy w domu: bylo super, jest coraz gorzej .....


Drongal

Recommended Posts

Witam,

Mam 2 psy: Westie, 11 lat i bokser 5 lat. 

 

wszystko bylo ok. Tzn zdarzaly sie sprzeczki o jedzenie od czasu do czasu ( maly probuje odepchnac duzego od miski). Ostatnio pojawil sie jednak problem z ktorym nie moge sobie poradzic. I nie wiem jak temu zaradzic...

Bokser atakuje westa w sytuacji kiedy jest w mojej okolicy, np przytula sie do mnie, a west probuje podejsc. 3 razy w ciagu miesiaca przerodzilomsie ta w prawdziwa awanture. Raz przy probie rozdzielenia zostalem ugryziony (przez boksera). 

 

Zupelnie nie wiem co z tym zrobic. Jak z tym walczyc?

 

Wiecej o psach:

West 11 lat: Jak kazdy west, chodzi wlasnymi sciezkami, inne psy czy ludzie go nie interesuja. Dogaduje sie z kazdym psem. 

 

Bokser: 5 lat. taka przylepa. Na spacerach chce bawic sie z kazdym psem. W domu broni swoich ulubionych miejsc przed obcymi psami...

 

psy sa razem od malego (tj westie mial 6 lat jak pojawil sie bokser). Nigdy nie zostaja razem w domu ( zamykane w osobnych pokojach). Spia razem w jednym pokoju...

Link to comment
Share on other sites

Hej,

Rozdzielanie psów nie wchodzi w grę - to zwykle pogarsza tylko sytuację.

Czy psy są posłuszne? Szkolone? Ile czasu im poświęcasz?

W momencie kiedy dochodzi do zaczepek - odwracaj uwagę psa zabawką, piłką, czymkolwiek - to doraźnie.

W dłuższej perspektywie musisz zadbać o to by psy były posłuszne, to przy dorosłych psach jest spore wyzwanie.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, jan89 said:

Hej,Rozdzielanie psów nie wchodzi w grę - to zwykle pogarsza tylko sytuację

W momencie kiedy dochodzi do zaczepek - odwracaj uwagę psa zabawką, piłką, czymkolwiek - to doraźnie.

W dłuższej perspektywie musisz zadbać o to by psy były posłuszne, to przy dorosłych psach jest spore wyzwanie.

Hej Jan,

Dzieki za odpowiedz. Zanim odpowiem na Twoje pytania, uzupelnie moj poprzedni wpis. Westie jest moj i tylko moj. Moj najwierniejszy przyjaciel:-). 11 lat juz razem. 

Bokser natomiast formalnie nie jest moj: nalezy do mojego bylego wspollokatora. 5 lat temu zachcialo mu sie psa, ktorym tak naprawde zajmowal sie w przerwach miedzy zajmowaniem sie soba i ogladaniem sportu w tv. 1.5 roku temu musial sie wyprowadzic. Pies zostal ze mna. Uklad byl taki ze to tylko na 2-3 miesiace i ze w zamian za to ze bedzie mogl ho czasami zabierac na weekend do siebie. Ten chory uklad -  z mojej winy- trwa do dzis. 

Damu skonczyl w marcu 5 lat, i wlasnie od Marca mam ten problem... ostatnio sie nasilil. 

Jutro czeka mnie powazna rozmowa z jego wlascicielem.

Quote

Rozdzielanie psów nie wchodzi w grę - to zwykle pogarsza tylko sytuację

Podczas ostatniej scysji wytrzymalem cisnienie. Nie rozdzielilem i od 2 dni wzglednie spokojnie jest. Bez zaczepek, a nawet zdazylo sie im troche razem pobawic.

 

Quote
 
Czy psy są posłuszne? Szkolone? Ile czasu im poświęcasz?

Z moim westem robilem duzo rzeczy przed laty. Agility, obedience. Ogolnie duzo czasu spedzalismy w dog clubie.   Przestalem jakis czas temu. Bokser za szczeniaka mial bardzo zaniedbana socjalizacje. Jak pisalem wyzej, wolal lezec na kanapie przed tv niz wyjsc z psem na spacer. 

Na chwile obecna spedzam z nimi caly czas kiedy tylko nie pracuje. Na spacerach spedzamy ok 3-4 godzin dziennie. Posluszenstwo: recall maja dobry, zwlaszcza na polu. Powiedzialbym ze bokser na poziomie 95%, westie 90% ( charakterna bestia;)). 

Stosunek do innych psow:

Bokser: na polu z kazdym psem chce sie bawic. W domu sa problemy: broni miejsc z jedzeniem. 

Westie: i na polu i w domu problemow z obcymi psami nie ma: on je po prostu ignoruje. 

6 hours ago, jan89 said:

W momencie kiedy dochodzi do zaczepek - odwracaj uwagę psa zabawką, piłką, czymkolwiek - to doraźnie.

I tu jest spory problem: bokser nie daje zadnych sygnalow na to ze cos mu sie nie podoba. Po prostu odrazu naskakuje. W momencie kiedy dochodzi do zwarcia nic do nich nie dociera. 

Link to comment
Share on other sites

Niezależnie od wszelkich innych działań, na wszelki wypadek przebadaj swojego westika. Takie sytuacje zdarzają się czasem, gdy starszy pies zaczyna chorować. Zmienia się wtedy zapach ciała psa - zmienia się także przy podawaniu pewnych lekarstw - a to już jest wystarczającym powodem, aby przez drugiego psa był traktowany niczym intruz w domu.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sowa said:

Niezależnie od wszelkich innych działań, na wszelki wypadek przebadaj swojego westika. Takie sytuacje zdarzają się czasem, gdy starszy pies zaczyna chorować. Zmienia się wtedy zapach ciała psa - zmienia się także przy podawaniu pewnych lekarstw - a to już jest wystarczającym powodem, aby przez drugiego psa był traktowany niczym intruz w domu.

 

Hej Sowa, 

Dzieki za porade. Oba psy sa po zdrowotnych przejsciach ( westik: przewlekle zapalenie ukladu moczowego, bokser mial raka) i sa pod moja stala obserwacja:). 

West jest ostatnio wulkanem energii. Jesli juz cos mnie niepokoi to zachowanie boksera: wyraznie osowial i znacznie wiecej spi niz jeszcze 2 miesiace temu. 

 

Wczoraj wieczorem miala miejsce kolejna scysja: zdacydowanie najkrotsza ze wszystkich. Wygladalo to mniej wiecej tak:

Bokser spal na moim lozku, westie wskoczyl na lozko, przeszedl kolo spiacego boksera. Ten sie zerwal naskoczyl na westa, ktory sie postawil. Ostra wymiana zdan potrwala 5sekund, po czym bokser sie wycofal. Usiedli i patrzyli sie na siebie ok 1 min po czym kazdy poszedl na swoja strone mojego lozka. Dopiero wtedy wkroczylem i poglaskalem oba psy...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...