Jump to content
Dogomania

Głupawki w trakcie ćwiczeń


REVOLUTION

Recommended Posts

Prosze o pomoc w interpretacji zachowania i przede wszystkim o podpowiedź jak zahamować jego występowanie, każda sugestia jest cenna.

Przed ćwiczeniami, np. po wyciągnięciu z klatki na plac ćwiczeń, po wejsciu na plac przed rozpoczęciem ćwiczeń, przed wysłaniem do biegania toru agility a także po wysłaniu do szukania zgubionej rzeczy zanim pies zacznie szukać, czasem w trakcie ćwiczeń lub po znalezieniu zgubionej rzeczy psica zaczyna biegać kółka. Wygląda to jak szczenięca głupawka (psica ma ponad 3 lata) - jest wtedy nie do zatrzymania, dopóki jej nie przejdzie, potem wraca do ćwiczeń. Wielu osób - szkoleniowców się radziłam, były sugestie że zbyt nakręcam psicę, że może czuć mój stres - np. podczas seminariów, ze tak może odreagowywać własny stres. Jeśli chodzi o rozwiazanie tego problemu radzono zapięcie psa na linkę. Normalnie by mi to tak bardzo nie przeszkadzało, ale chciałam zapisac się na egzamin PT1, przygotowujemy się do zawodów i obawiam się, że jak wejdę z psicą na plac, nie wytrzyma i zacznie biegać lub nie wytrzyma w siadzie i zostaniemy zdyskwalifikowane. Może ktoś też miał taki problem, poradzi nam coś? Bardzo proszę!

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli prosto z klatki chcesz, żeby pies od razu ćwiczyć to się nie dziw. Pozwól jej najpierw się wybiegać, pobaw się z nia a dopiero potem zaczynaj ćwiczyć. Pies to nie maszynka do wykonywania poleceń tylko żywe stworzenie, w dodatku jeżeli jest młoda to tym bardziej potrzebuje luzu. Chyba niue żyje tylko w stylu klatka, szkolenie, klatka. Dajesz jej jeszcze troche luzu i normalnegopsiego życia?

Link to comment
Share on other sites

To nie tak, przed samymi ćwiczeniami zawsze jest długi, luźny spacer. Pies ma normalne, luźne spacery tzw. odmóżdżające, gdy idzie i niuszy sobie, nie robi nic poza tym. Wypróbowałam już różne opcje, nawet próbowałam ją zmęczyć- nie zamęczyć biegiem przy rowerze lub pływaniem dzień przed większymi ćwiczeniami, np. seminarium. Próbowałam też dzień przed semi zrobić jej luźny dzień albo własnie trochę więcej poćwiczyć. Nie zauważyłam by to jakoś specjalnie wpłynęło. Nadal szukam metody na to, próbuje stworzyć schemat żeby wiedzieć jak pracowac z psem przed zawodami/seminarium. Jednak te głupawki nadal się pojawiają, wydaje mi się że to moze być duze pobudzenie związane z ćwiczeniami/pracą tak na nią działa. Ktoś pomoże/podpowie coś?

Link to comment
Share on other sites

Przed rozpoczęciem ćwiczeń (po wypuszczeniu z klatki) rozładuj jej napięcie (niech tak pobiega, pobaw się z nią). Później chwila na skupianie uwagi i "wdrożenie" psa w tryb pracy. Możesz wprowadzić hasło rozpoczęcia pracy lub jakiś rytuał, np. założenie obroży stosowanej tylko na placu. I wtedy wchodzicie, na razie na smyczy, uniemożliwiając jej już głupawkę.

Link to comment
Share on other sites

Delph, dzięki. A przed startem / zawodami? Zabawa często nie pomaga, wygląda jakby ona musiała po prostu w ten sposób rozładować emocje. I jak myślicie jaka jest przyczyna? Może rzeczywiście za duże wymagania? A jeszcze skojarzyła mi się jedna sytuacja, gdy głupawka występuje, jak np psica nie chce czegoś robić, bo nie lubi, np. przy wysyłaniu po drewnianego koziołka. Poznanie przyczyny ułatwiłoby wyeliminowanie problemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...