Jump to content
Dogomania

Szczeniak - początki


exo.pex

Recommended Posts

Witajcie!

mam takie pytanie - nie wiem, gdzie szukać bo jestem nowy. (jeśli już takie wątki były, a ktoś je zna prosiłbym o linka) mianowicie chce zakupić psa rasy rottweiler w okolicach wakacji. Wcześniej miałem w domu psy ale żaden nie należał do mnie więc nie interesowałem się zbytnio okresem szczenięcym tutaj moje pytanie co należy zrobić po pierwszych dniach jeśli przywiezie się psiaka? Nauka czystości? Przyzwyczajenie do nieobecności Pana i zapoznanie z kennelem (piesek będzie miał swoją klatkę jako coś w stylu legowiska - nie będzie zamykana). Na początku dużo przebywać z psem czy bardziej stronić od tego by przyzwyczaił się, że przez dłuższy czas nie będzie się w domu, brać urlop na tą okazję? W domu przebywać będzie mama więc do końca samotny nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

Szczeniaka trzeba od początku uczyć zachowań koniecznych w  świecie człowieka - pamiętając, że zwierzę nie rozumie słów. Szczeniak na dzień dobry powinien być tak traktowany, jak traktowałaby go psia matka - wtedy łatwiej mu będzie zrozumieć, czego chce człowiek. Szczeniak nie zostaje sam w psiej rodzinie  na dłużej - a więc i w domu trzeba uczyć pozostawania bez lęku, ale zaczynając od kilku czy kilkunastu minut. Wszystko, co szczenię dobrze pozna w pierwszych trzech miesiącach życia, nie będzie potem źródłem lęku ani nie obudzi agresji ze strachu, Nie sposób opisać tu cały proces wychowania - ale najważniejsze słowa ludzkie, które szczeniak powinien prawidłowo skojarzyć to najpierw słowo "dobrze" - czyli aprobata, zapowiedź nagrody, podtrzymanie akceptowanego czy nazywanie radosnego zachowania, a dopiero potem słowo "nie". które dla szczeniaka ma znaczyć: zachowaj się inaczej, to usłyszysz "dobrze".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...