Jump to content
Dogomania

Pies nie akceptuje klatki kennelowej, pomóżcie...


Sylwia89626

Recommended Posts

Witam,
jestem szczęśliwą właścicielka 4,5 rocznego amstaffa, mam go od 3 lat. Pako ma stwierdzony przez weterynarza, jak i przeze mnie lęk separacyjny, a co za tym idzie... wiadomo... mieszkanie w fatalnym stanie. Niedługo się przeprowadzam, wszystko tam będzie nowe, w starym mieszkaniu już nawet nie przywiązuje uwagi do zniszczonych rzeczy. Jednak żeby tego uniknąć w nowym mieszkaniu kupiliśmy z narzeczonym klatkę kennelowa. Trening był przeprowadzony, wydawało się, że skutecznie... podczas nieobecności jednak pogryzł całą "podłogę" plastikowa która była w klatce (prócz tego ma tam swoje posłanie). Ok. Trudno, ważne że mu się nic nie stało. Jednak kolejnym razem rozgryzł klatkę :( pręty powyginał, pokaleczył cały pysk. Jak weszłam do domu to o mało zawalu nie dostałam. Dodam, że klatka jest ogromna więc miejsce w niej ma. Kupiliśmy najbardziej wytrzymałą, z grubymi prętami. Od czasu tego incydentu z poharatanym pyskiem nie chciał znowu do niej wchodzić, po raz kolejny trening klatkowy poskutkował i znowu traktuje ją jak swój azyl, jednak nawet jak na chwile go zamknę będąc w pomieszczeniu od razu się podnosi i denerwuje. Nie zostawiłam go ani razu zamkniętego w klatce od czasu tego incydentu. Czy macie jakieś pomysły co zrobić? Zastanawiam się nad behawiorysta, może znacie dobrego z Łodzi? I jakie to niesie efekty ze sobą? Ja już jestem bezsilna... a dzisiaj skurczybyk wygryzł gąbkę w kanapie aż do sprężyn a był 2 godziny sam :( 

Link to comment
Share on other sites

Może opisz pokrótce jak wyglądał trening, to pomoże stwierdzić, czy wszystko robiliście poprawnie i czy nie za szybko. Poza tym warto pamiętać, ze pies przed dłuższym zostaniem samemu musi być porządnie zmęczony fizycznie i umysłowo, więc może dopisz jak wyglądają Wasze spacery.

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy trening trwał około tygodnia, najpierw starałam się go przekonać aby w ogóle wszedł do klatki. Zachęcałam smakołykami i oczywiście go nagradzałam za każde wejście do klatki. Jeszcze tego samego dnia klatka wylądowała na miejscu posłania, a posłanie w klatce. Pako już chętniej do niej wchodził i normalnie spał. Miski z jedzeniem mu tam nie dawałam, z tego powodu, że okropnie brudzi na około jak je :) Po kilku dniach zamykałam stopniowo, początkowo na kilka sekund i z czasem wydłużając ten czas. Fakt faktem ani razu nie reagował dobrze, patrzył się zdziwiony o co chodzi. Oczywiście nagradzany był smakołykiem po każdym otwarciu klatki. No i został sam w klatce ze 3 razy, najdłużej ok 40-50 minut i doszło do tego co opisałam zaczynając temat. Niestety co do spacerów to wiem, że to kuleje, bo nie zawsze daje mu się wybiegać.... Praca nie do końca mi na to pozwala i otoczenie gdzie nie mogę go spuścić ze smyczy :( Aczkolwiek nie wiem czy to może być źródłem problemu, ponieważ w domu starałam żeby się zmęczył zabawą a i tak każda próba zamknięcia w klatce kończyła się jego niezadowoleniem, zdziwieniem... Zastanawiam się czy nie jest też to kwestia wieku, moja znajoma ma owczarka niemieckiego i od szczeniaka kupiła klatkę, nie było problemów z oswojeniem a to jeszcze większy łobuz niż Pako. Także tak to pokrótce wyglądało. Zastanawiam się też jakby to miało wyglądać z behawiorysta? Może ktoś potrafi mi zobrazować :)

Link to comment
Share on other sites

Nagradzanie smakołykiem po otwarciu klatki to błąd. Należało podać smakol do środka, nie otwierając klatki. I dopiero jakiś czas potem otworzyć - już bez nagrody. Lub otworzyć, zamknąć, otworzyć, podać smakol nie pozwalając na wychodzenie psa, zamknąć, otworzyć za jakiś czas, pozwolić wyjść tylko na komendę  - bez nagrody.

Podanie nagrody PO otwarciu klatki pies mógł skojarzyć tak:  otwarta klatka = nagroda. No to trzeba się z tej klatki wydostać, żeby dostać nagrodę.

Link to comment
Share on other sites

Pies głupi nie jest przecież! Błyskawicznie kojarzy sytuacje skutkujące żarciem, łatwo by się szkolił. Nie wrzucaj, podaj z ręki. Dołóż jakieś polecenie - np zostań - jak zaczyna się wiercić jak podchodzisz, uspokoi się - pochwała, potem podasz z ręki jedzenie w klatce. Potem zawsze pochwała, nagroda okazjonalnie. Smakołyk ma być  miękki, żeby łyknął w całości, żeby nie kruszyło się, to nie będzie szukać okruszyn.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...