Jump to content
Dogomania

PROSZE O POMOC!!!! ZALATWIENIE SIE POD NIEOBECNOSC!! BLAGAM!!


poziomka13

Recommended Posts

  • 8 months later...

Witam, 

Mam podobny problem niestety. Nasza Płotka załatwia się w mieszkaniu pod naszą nieobecność. Co więcej, robi to praktycznie od razu po naszym wyjściu - potrafiłam wrócić z nią ze spaceru gdzie wszystko zrobiła, wyjść na 10 minut do sklepu i zastać po powrocie kałużę... 

Suczka żyła prawdopodobnie dziko, została znaleziona i wzięta na tymczas w wieku 3 miesięcy. My zaadoptowalismy już 6-cio miesięczną sunię. 

Na początku załatwiała się głównie w mieszkaniu, ale wreszcie nauczyła się, co się robi na spacerach. Niestety, nie wyeliminowało to robienia w domu kiedy zostanie sama. Normalnie wytrzymuje między spacerami np w weekend, kiedy jestem w domu. Sygnalizuje kiedy chce wyjść. A jednak wystarczy wyskoczyć na chwilę i po powrocie już kupa lub siku...  Boję się, że to lęk, suczka jest bardzo strachliwa. Teraz ma już 2,5 roku. Od pół roku mieszka u moich rodziców, gdzie ma dostęp do ogródka cały czas, a poza tym w domu zawsze jest dziadek więc nigdy nie zostaje sama. Tam nie ma problemu z załatwianie się w domu - może dlatego, że spędza mnóstwo czasu na zewnątrz, a może to fakt, że nigdy nie jest bez człowieka. Chcemy zabrać ją spowrotem, jednak boję się powrotu do problemu. Nie wiem co robić... 

Link to comment
Share on other sites

nie jestem psim specjalistą, więc myślę, że powinnaś zgłosić się właśnie do jakiegoś dobrego, psiego specjalisty. Wiem, jak wykańczające i odbierające chęci do czegokolwiek jest codzienne sprzątanie odchodów i moczu z całego mieszkania. Mogę jedynie napisać, żebyś się nie poddawała, próbowała zachować spokój, poszukała dobrego specjalisty. A co u mnie pomogło? Piesek ogólnie nie był lękliwy, ale wykazywał trochę zachowania lękliwego, gdy wychodziliśmy. Zjadał drzwi wyjściowe, listwy na około itp., parę razy sobie śpiewał. Także szybo zareagowaliśmy i zaczęliśmy naukę zostawania od początku, spokojne witanie się, znieczulanie na czynności związane z wyjściem, czyli zakładanie butów, kurtki itp. Po jakimś czasie pomogło :) niestety, nic nie pomagało na załatwianie się w domu. Od 4-5 miesiąca pies utrzymywał czystość w domu, gdy ktoś w nim był, a także w nocy. I tak jak u Ciebie, wystarczyło wyjść na 15 minut z domu, a na środku już była kałuża. Czego nie próbowałam... ogólnie trzymałam się zasady, że psa nigdy nie karałam . Zauważyłam, że nie załatwia się w okolicach swoich misek i kennela, więc ograniczyłam mu przestrzeń do małego saloniku, stawiałam miski z garścią karmy, dosłownie co pół metra w całym salonie. O dziwo, okazało się, że jest to skuteczne. Co jakiś czas zabierałam jedną miskę, aż została tylko ta, z której je. W międzyczasie na dwa tygodnie pojechaliśmy z psem do teściów, gdzie zawsze ktoś jest i nigdy się nie załatwia, po powrocie do domu, dalej rozkładałam miski, tak aby jak najdłużej zapobiec załatwianiu się w domu. I w taki bardzo dziwny sposób poradziłam sobie z problemem. Do dzisiaj psiak utrzymuje czystość. Mam wrażenie, że mój akurat po prostu nie rozumiał, że załatwianie się pod nieobecność jest nieprawidłowe. Nie uczyliśmy go załatwiania się na maty, gdy był szczeniakiem, ponieważ wszystkie zjadał, więc po prostu wszystko lądowało na podłodze, i tak , gdy już potrafił trzymać, nie rozumiał, że jest to czynność nieprawidłowa, weszło mu to w nawyk. A ja mu nie potrafiłam wytłumaczyć. 

Próbowałaś może nauki kennela i pozostawiania w niej psiaka pod nieobecność? Czytałam, że w wielu przypadkach pomaga. Może warto spróbować, ale oczywiście, uprzednio, prawidłowe przyzwyczajenie rozciągnięte w czasie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...