Jump to content
Dogomania

jak nauczyć szczeniaka poprawnych relacji z innymi psami


hall

Recommended Posts

PostWysłany: Pią 11:28, 24 Lut 2017    Temat postu: nieprawidłowe interakcje z innymi psami Odpowiedz z cytatem Zmień/Usuń ten post Usuń ten post

Dzień dobry, 
Mam pewien problem z 5-miesięczną suczką, która od 2 miesięcy mieszka z nami. Jest to kundelek przygarnięty z fundacji, który wcześniej przebywał w schronisku. Generalnie nie ma z nią szczególnych problemów, ale niepokoi mnie jedna rzecz. Mała jest dosyć dominującym typem jeśli chodzi o interakcje z innymi psami. Od zawsze dużo przebywała z innymi psami (najpierw siłą rzezy w schronisku, potem w domy tymczasowym mieszkała z 2 innymi psami, od kiedy jest z nami codziennie bawi się z psami sąsiadów, umawiamy się na spacery z innymi szczeniakami itd.), ale sposób, w jaki się z nimi bawi nieco mnie niepokoi. Niezależnie od tego, czy bawi się z psem swoich rozmiarów czy większym, cały czas włazi innym na głowę (dosłownie), jeśli jest w stanie to od razu próbuje przycisnąć innego psa do ziemi, jest bardzo zaczepna, czasem warczy. Chciałabym jak najszybciej skorygować takie zachowanie, czy macie może jakieś rady? Problemem jest też to, że jeśli idziemy w wizytę do znajomych, którzy mają psa, albo jeżeli do nas przychodzą goście z innym psem, mała często posikuje w różnych miejscach (mimo, że normalnie sika tylko na matę, a i to jedynie wtedy, gdy musi długo zostać sama), a zdarzyło jej się też załatwić. Z czego to może wynikać?
Link to comment
Share on other sites

Wybieraj swobodne spacery z dorosłymi, spokojnymi, silnymi psychicznie i fizycznie psami, a przy spotkaniach z mniejszymi od niej - ucz reagowania na polecenia zamiast pozwalania na tłamszenie. Sikanie w różnych miejscach podczas wizyty u innego psa lub  przy wizycie psa u siebie jest znaczeniem terenu - takim sygnałem zapachowym "ja tu jestem ważna, to mój teren". Czym innym jest przy powitaniu z dorosłym psem na spacerze lub u niego w domu sikanie z oznakami uległości oznaczające "jestem malutka wobec ciebie". Te sygnały łatwo odróżnić po postawie ciala.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki piękne! Dużo pracuję z nią nad reagowaniem na polecenia i ładnie się mnie słucha, nie byłam po prostu pewna czy powinnam jej pozwalać na takie zabawy czy raczej interweniować. Myślisz, że gdy będę jej przerywać takie zachowania wydając komendy to po pewnym czasie się nieco uspokoi? Dużo czytam na temat wychowania psów i może stąd moje liczne rozterki - w którejś z książek natknęłam się na radę, aby dopóki nie dzieje się coś bardzo złego nie ingerować w relacje między psami. Nie do końca jeszcze jestem w stanie weryfikować poprawność tez przedstawianych w różnych opracowaniach, ale jej tłamszenie innych psów wydało mi się złym znakiem więc postanowiłam zasięgnąć rady od praktyków :) Jeśli chodzi o sikanie podczas wizyty psa - miałam właśnie podejrzenia, że to znaczenie terenu, dziękuję bardzo za odpowiedź! A czy masz może jakieś przemyślenia jak działać w takiej sytuacji? Czy jest coś, co mogę zrobić aby nie reagowała w ten sposób?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...