Jump to content
Dogomania

Nietrzymanie moczu przez staruszka


domzio

Recommended Posts

Witam,

dwa dni temu wziałem 11 pieska ze schroniska. Piesek niedowidzi i niedosłyszy, ma już na pewno bliżej do końca niż do początku, tym bardziej chciałbym sprawić by ten czas był dla niego jak najlepszy. Jest to duży psiak, 28 kg przy sporym wychudzeniu. Jego problemy ze wzrokiem i słuchem nie są żadną przeszkodą. Niestety zauważyliśmy że piesek popuszcza w mieszkaniu. Nie jest to kwestia załatwiania, pies jest świadomy że załatwiamy się na dworzu. Ma bardzo tkliwy pęcherz, chodząc mocz spada kropelka co pare kroków. Dodatkowo podczas wstawania po drzemce gdy budzi się rozluźniony leci tych kropelek zdecydowanie więcej na raz. Jest to nieświadome gdyż tak jak mówie piesek pięknie załatwia się na dworzu.

Byliśmy u weta dostał antybiotyk, jest w trakcie kuracji. Jednak wet nas uprzedził że możliwe jest że jest to już kwestia wieku i nie uda nam się nic na popuszczanie poradzić. Szukam pomysłów jak sobie z tym poradzić. próbujemy póki co z pampersami dla dorosłych, dziecięce były za małe. Pampersy zakładamy w poprzek i owijamy wkoło brzucha, gdy próbowaliśmy z wycieciem na ogon, pampersy spadały gdyż piesek mimo wieku jest dość aktywny. Niestety szczególnie nocą gdy wierci się sporo papempers, ten zakładany w poprzek, również się przesuwa do przodu i siusiak wypada mu z tyłu. Mówiąc wprost, o ile przód pampersa się nie cofnie bo trzyma go siusiak, tył pampersa nieraz się zsuwa do przodu bo nie ma go o co zachaczyć/ zaczepić.

Zamówiłem takie pampasy ze sklepu https://www.zookarina.pl/pl/produkt/ubranka/46/5951/grande-finale-majtki-pampas 

mają jutro przyjść jednak obawiam się że problem może być ponownie jak z pampersami, będą się zsuwały. Stąd moje wołanie o pomoc, macie jakieś sposoby na takie sytuacje, bądź może ktoś stosuje te pampasy i uspokoi mnie że problem nie będzie się pojawiał? Nie ukrywam że również istotne tak jak chłoność i nie zsuwanie się jest łatwość w zakładaniu. Tak by drobna dziewczyna była w stanie założyć sama psiakowi, który nie ułatwia sprawy i grzecznie nie stoi przed klatką.

Dziękuję za wszelkie porady i sugestie :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dla mojej psicy z podobnymi problemami kupiłam pieluchomajtki dla ludzi firmy Tena - lepsze dla niej od tych produkowanych dla zwierząt i tańsze. Wycinam w nich otwór na ogon. Suka  dostaje 3 razy dziennie Propalin, co teoretycznie ma wzmocnić zwieracze pęcherza - ale to jest lekarstwo tylko dla wysterylizowanych suk; nie wiem, czy jest odpowiednik dla samców. No i dostaje urofuragin, co jej nieco pomogło. W legowisku układam wsunięte w poszewkę zrobioną z prześcieradła podkłady higieniczne - lepiej prać samą poszewkę niż pokrowiec legowiska. No i wyprowadzam co trzy- cztery godziny, trudno, starość nie zdobi ludzi ani psów....

Spokoju przy zakładaniu trzeba uczyć w domu, nagradzając co chwilę; inaczej się nie da z psem, który nie przywykł do spokoju przy zabiegach, badaniach czy przebierankach.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam na posłanie takie prześcieradło dla ludzi leżących - od spodu ma gumopodobne coś, co nie przemaka. Jeśli pies nie wstaje w nocy z posłania, to będzie dobrze.

Mój na takim spał. Chyba takie prześcieradło jest do kupienia w sklepach z akcesoriami i sprzętami do rehabilitacji.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba sprawdzić czy popuszczanie to tylko efekt osłabienia zwieraczy. (dla samców tez jest lek na to. W tej chwili nie pamiętam nazwy.) U psów starszych z problemami ruchowymi i nie tylko tymi zdarza się gorszy problem: popuszczania z powodu przelewania się moczu, którego pies sam nie jest w stanie oddać. Sprawdza się to tak: trzeba przed usg odsikać psa, wet sprawdza na usg wielkość pęcherza i to, czy nie jest wypełniony moczem. U jednego z moich psów występuje problem  zalegania moczu na skutek degeneracji rdzenia kręgowego, zaniku czucia w tylnej części ciała.. Trzeba mu pomóc się wysikać i zrobić kupkę. bez tej pomocy zatrułby się i umarł.

Zeby pielucha się nie zsuwała stosuj ludzkie pieluchy, pieluchomajtki  dla psa np. seni rozmiar s i podwiązuj je do szelek jak najbardziej miękkich i obszernych by nic psa nie uciskało. Ja podwiazuję (przywiązuję ) pieluchę do szelek za pomocą pasków rozciagliwego materiału np. ze starego podkoszulka można takie zrobić. Wtedy nic nie spada. Najlepiej w przypadku samców zrobić cztery dziurki w pieluszce i podwiazać ją i od góry i od dołu do szelek

Link to comment
Share on other sites

Są też tzw. dry beds, które ponoć nie trzymają oddanego moczu przy ciele. Ja mojemu kotu zakładam pampers z otworem na ogon odwrotnie, niż u dzieci: "zapinki' do góry, na plecach w sensie. Przód trzyma się w zgięciach kolan i nie ma za bardzo szans, żeby się przesunęło :)

Link to comment
Share on other sites

Ja używałam u swojego coś takiego, uszyłam sama z ortalionu i doszyliśmy takie "d-ringi" metalowe i doczepialiśmy na gumeczki do łuźnych materiałowych szelek. W środku wsadzaliśmy podkłady - jak mało leciało - i pampersy ludzkie jak już nie trzymał też kupala. Strasznie ciężko żeby takie kupne się nie zsuwały i tak jak AgaG mówi najlepiej podpiąć do jakiejś luźnej miękkiej uprzęży. Całkiem prosto samemu zrobić takie ustrojstwo.

2304871_f248.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Ja dla mojej sama robię pieluchy. Kupuje te największe dla dzieci, składam je normalnie, owijam taśma klejąca wkoło, a w miejscach łączeń robię szelki, które potem przewiązuje  2 razy. Dzięki temu piesek jest mobilny i nie trzeba sprzątać. Tylko trzeba pamiętać żeby to za ciasne nie było, żeby nie uwieralo. Dzięki temu płacę za zwykle, najtańsze pieluchy i jak już jest zasikana to po prostu wyrzucam.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...