Jump to content
Dogomania

Berneński Pies Pasterski w zimę (szczeniak)


KomikoMiko

Recommended Posts

Witam.
Jest połowa stycznia i od jakiegoś czasu planują zakupić 2,5 msc szczeniaka berneńskiego psa pasterskiego. Chcę to zrobić teraz ponieważ moim nastoletnim dzieciom zaczęły się ferie, co oznacza że będą miały przynajmniej ten tydzień częstego kontaktu z psem. Mimo wszystko mam pewne wątpliwości, które dotyczą przede wszystkim wychodzenia na dwór. Wiem, że jest to rasa, która raczej lubi zimę i śnieg jednak czy niskie temperatury nie odstraszą szczeniaka przed chodzeniem na spacery i załatwianiu się na dworze? Ogólny zamysł jest taki, że do 4-5 miesiąca życia piesek będzie mieszkał z nami w domu, codzienne będzie wyprowadzany na spacery oraz będziemy chodzić z nim na podwórko aby też tam nauczył się załatwiać. Kiedy piesek będzie starszy kupi się porządną budę i stopniowo zostanie przyzwyczajony do mieszkania na dworze (oczywiście możliwość wchodzenia do domu będzie)
Jednak moje pytanie jest takie, czy to się uda? Czy pies nie przyzwyczai się za bardzo do domu i czy zima to bezpieczna pora na branie szczeniaka?

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim: powinnaś zapoznać się ze specyfiką rasy zanim wybierzesz psa.

Bo gdybyś się zapoznała wiedziałabyś,że berneńczyki to psy mega rodzinne.Te psy nie nadają się do tego by podwórko było ich domem.

One owszem,mogą sobie biegać po podwórzu ale muszą mieć możliwość wchodzenia do domu kiedy tego będą chciały bo muszą mieć stały kontakt z ludźmi.

Ja jestem za tym by psa brać wtedy kiedy masz dla niego czas a nie wtedy gdy pogoda sprzyja.Na razie temperatury nie są jakies mega niskie a 10 tygodniowy szczeniak to nie jest jakiś maluszek.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Wiem że są to psy rodzinne, których nie można zamykać w kojcu. klatce czy nawet na dworze bez dostępu do ludzi i nie mam zamiaru tego robić. Kiedy robi się ciepło czyli kwiecień/maj, w moim ogrodzie ciągle ktoś się kręci aż do później jesieni więc to nie tak, że siedziałby sam na podwórku przez 24h. Miałam na myśli nauczenie szczeniaka przebywania na dworze i spędzaniu nocy w budzie (w mroźne dni zapewne i tak byłby brany do ogrodu), chociaż myślę że jak zrobi się ciepło to z samą budą nie będziedużo problemu.

Moim największym zmartwieniem jest nauka załatwiania się na dworze, a w domu na macie tylko w krytycznych sytuacjach kiedy np nikogo nie ma. Zastanawiam się też czy dałoby się wyuczyć psa, żeby sam wychodził na chwile na dwór i się załatwiał. Mam na myśli to, że np na początku wychodzić z nim na dwór bez żadnej smyczy (oczywiście zamknięta brama) i kiedy widzimy że pies się załatwia nagrodzić go i wrócić do domu. Po jakimś czasie spróbować wypuszczać psa samego na 10-5 min i  obserwować przez okno co robi. Myślisz, że dałoby się nauczyć go tego? Żeby np jako 4-5 msc szczenie dawał znak stając przed drzwiami i wypuszczać go na chwilę?

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, KomikoMiko napisał:

Wiem że są to psy rodzinne, których nie można zamykać w kojcu. klatce czy nawet na dworze bez dostępu do ludzi i nie mam zamiaru tego robić. Kiedy robi się ciepło czyli kwiecień/maj, w moim ogrodzie ciągle ktoś się kręci aż do później jesieni więc to nie tak, że siedziałby sam na podwórku przez 24h. Miałam na myśli nauczenie szczeniaka przebywania na dworze i spędzaniu nocy w budzie (w mroźne dni zapewne i tak byłby brany do ogrodu), chociaż myślę że jak zrobi się ciepło to z samą budą nie będziedużo problemu.

Moim największym zmartwieniem jest nauka załatwiania się na dworze, a w domu na macie tylko w krytycznych sytuacjach kiedy np nikogo nie ma. Zastanawiam się też czy dałoby się wyuczyć psa, żeby sam wychodził na chwile na dwór i się załatwiał. Mam na myśli to, że np na początku wychodzić z nim na dwór bez żadnej smyczy (oczywiście zamknięta brama) i kiedy widzimy że pies się załatwia nagrodzić go i wrócić do domu. Po jakimś czasie spróbować wypuszczać psa samego na 10-5 min i  obserwować przez okno co robi. Myślisz, że dałoby się nauczyć go tego? Żeby np jako 4-5 msc szczenie dawał znak stając przed drzwiami i wypuszczać go na chwilę?

No tak-od kwietnia ktoś jest na dworze więc pies nie byłby sam,jaasne.A od października do kwietnia pies zapada w sen zimowy czy jak?

Pies w mroźne dni byłby brany do ogrodu a nie spędzał noc w budzie? No super,w ogrodzie będzie mu cieplej:)

Tu napisałaś,że chcesz by szczeniak spał w nocy w budzie-jak to powiesz hodowcy to mam nadzieję,że psa nie dostaniesz.

Jak chcesz nauczyć szczeniaka by SAM wychodził na chwilę (skąd dokładnie ma wychodzić?) a Ty przez okno będziesz patrzyć czy się załatwił?

Wiesz,ja myślę,że Ty po prostu nie masz czasu i ochoty zajmować się psem więc może nie spełniaj zachcianki dzieci i daj sobie z psem spokój.

Dzieci mają to do siebie,że przez pierwsze kilka tygodniu będą psem zafacynowane.A co będzie jak fascynacja minie? Pies będzie zostawiony sam sobie na dworze?

Biorąc psa musisz mieć świadomość,że to głownie Ty będziesz się nim zajmować.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, gojka napisał:

No tak-od kwietnia ktoś jest na dworze więc pies nie byłby sam,jaasne.A od października do kwietnia pies zapada w sen zimowy czy jak?

Pies w mroźne dni byłby brany do ogrodu a nie spędzał noc w budzie? No super,w ogrodzie będzie mu cieplej:)

Tu napisałaś,że chcesz by szczeniak spał w nocy w budzie-jak to powiesz hodowcy to mam nadzieję,że psa nie dostaniesz.

Jak chcesz nauczyć szczeniaka by SAM wychodził na chwilę (skąd dokładnie ma wychodzić?) a Ty przez okno będziesz patrzyć czy się załatwił?

Wiesz,ja myślę,że Ty po prostu nie masz czasu i ochoty zajmować się psem więc może nie spełniaj zachcianki dzieci i daj sobie z psem spokój.

Nie miałam na myśli to, że szczeniak ma spać w budzie, a dorosły już pies. A poza tym znam wiele osób które posiadają berneńczyki mieszkające na dworze i mające się bardzo dobrze, nie wyobrażam sobie tak dużego psa mieszkającego i śpiącego tylko w domu, nawet jeśli chodzi się z nim na spacery. Na wielu forach ludzie piszą i wypowiadają się, że psy te owszem nie nadają się TYLKO do budy i kojca, ale nie widzą przeciwwskazań żeby w ciepłe ładne dni, dorosły już pies biegał sobie po ogródku. Mam wrażenie, że ludzie którzy trzymają takie psy w domu mimo ogrodu mają albo za dużo czasu, albo serio przesadzają. Nie znam żadnej osoby która trzyma i zabiera dużego psa na noc do domu (lablador, golden, bernardyn).

Link to comment
Share on other sites

KomikoMIko ja kupiłąm berneńczyka kilka dni temu. Nie mam zamiaru oceniać Twojego zamiaru sposobu trzymania w domu bo chcoiaż mi nie mieści się to w głowie to jakoś nie czuję się upoważniona do krytyki Ciebie (ale poczytaj specyfikę rasy- to nie są psy, które dobrze będą się czuć w budzie).

Nasz pies ma 8 tygodni i sika dosłownie co 30 minut. Byłam  z nim u weterynarza i wszystko ok- zwyczajnie małe psy tak mają. Dasz radę wychodzić z nim co pół godzinny na dwór? Dla mnie to nierealne dlatego psa na razie uczę załątwiać się na maty. Wychodzimy co 2 godziny na 10 minut i pies zadowolony, że śnieg jest i nic go nie przestrasza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...