Jump to content
Dogomania

Pies na dworzu na czas nieobecności właściciela


MatGlp

Recommended Posts

Cześć

Chciałem kogoś poprosić o ekspercką (weterynarzy, hodowców, behawiorystów) opinię na temat zostawiania psów na dworze "w  ciągu dnia". Ostatnio spotykam się ze zdaniem, że pies powinien być albo na zewnątrz, albo wewnątrz. "Pół na pół" jest złe, bo pies dostosowuje sierść do otaczającej temperatury. W przypadku kiedy pies jest (szczególnie zimą) pół dnia na dworzu, a pół dnia wewnątrz, jego sierść jest niedostosowana do jednego z tych warunków.

Pytanie bierze się stąd, że mój pies właśnie tak jest zostawiany (na zewnątrz) na czas kiedy jestem w pracy. Ma oczywiście solidną, ocieplaną budę, osłonioną od wiatru, dostęp do wody etc. Noc spędza w domu, śpi w łóżku lub tam gdzie mu wygodnie. Jest to terier irlandzki. Czy pies przez takie traktowanie jest w jakiś sposób krzywdzony? 

z góry dziękuję za opinie/rady!

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Jeśli Twój pies jest zdrowy, to widocznie krzywda mu się nie dzieje. Znajome mi psy lekarza weterynarii żyją tak przez wiele lat - część dnia, gdy właścicielka pracuje, są  na wybiegu z kojcem otwartym i ocieploną budą w kojcu, potem dłuuuugi spacer za miastem, potem noc w mieszkaniu. Podobny tryb życia prowadzą też znane mi ratownicze malinois i owczarki niemieckie - i chwalą to sobie. Tyle że właściciele tych psów nie lubią przegrzewać mieszkań - w mieszkaniu temperatura w zimie nie przekracza 16-18 stopni.

Link to comment
Share on other sites

Dywan i koc to zły pomysł bo nawilżają, to już lepiej bez niczego.

Ja znam wiele osób, których psy w ciągu dnia są w domu a na noc są wypuszczane w celu stróżowania. Oczywiście posiadają budy a w domu temperatura to góra 20 stopni i pomieszczenie, w którym jest pies jest wentylowane. Psy są zdrowe i mają się dobrze. Trzeba pamiętać, że zimą najgorzej jak wstaje słońce, by nie wypuszczać psa bezpośrednio z ciepełka na tak duży mróz. Może pomóc długi spacer przed pozostawieniem na zewnątrz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...