Jump to content
Dogomania

Zakup spaniela


TomekM.

Recommended Posts

Witam. Od paru miesięcy szykuję się na zakup szczeniaka rasy cocker spaniel angielski. Chciałbym się Was doradzić, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie takiej malucha.

Ogłoszenia które znalazłem:

https://www.olx.pl/oferta/cocker-spaniel-CID103-IDiPu9X.html#d29f22fb67

https://www.olx.pl/oferta/spanielki-zlote-juz-do-odbioru-CID103-IDi51M9.html#07018418bc

https://www.olx.pl/oferta/suczki-i-pieski-zlote-CID103-IDiTUbF.html#07018418bc

Wiecie może coś o tych hodowlach? Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź, niesamowicie zależy mi na czasie. 

Z góry dziękuję i życzę zdrowych i wesołych świąt

Link to comment
Share on other sites

Widziałem parę ofert z ZKwP, mają spore przebicie cenowe, czy aby na pewno będzie to konieczne jeśli pies nie będzie brał udziału w wystawach? No i jeśli możesz wytłumacz mi czym się różni pies naprawdę rasowy od tego rasowego. Jakieś szczególne różnice w charakterze czy wyglądzie? Nie chciałbym się nadziać na jakąś minę.

Link to comment
Share on other sites

Do zarejestrowania psa w stowarzyszeniu z reguły nie potrzebujesz żadnych dokumentów, wystarcza wniesienie odpowiedniej opłaty i deklaracja, że Twój zwierzak wygląda z grubsza jak przedstawiciel danej rasy. Przodkiem takiego "cockera" może być jamnik - tyle, że w tym pokoleniu się ta spuścizna akurat nie ujawnia. Szczeniak może wyglądać "rasowo", ale nie masz pewności, co z niego wyrośnie, bo nie znasz przodków. Podobnie z cechami charakteru typowymi dla danej rasy. 

Porządni hodowcy ZKwP rozmnażają zwierzęta przebadane na choroby genetyczne typowe dla danej rasy, wykluczając osobniki obciążone "uszkodzonym" genem (u spanieli jest to FN - dziedziczna nefropatia, poważne schorzenie nerek oraz PRA - postępujący zanik siatkówki prowadzący do ślepoty), hodowcy ze stowarzyszeń tego nie robią, rozmnażają zwierzęta niebadane. Ryzyk fizyk, może się uda. 

To tak pokrótce. Cena szczeniąt z ZKwP nie bierze się znikąd. Krycie uznanym, dobrym reproduktorem kosztuje, prawidłowy odchów miotu kosztuje... dobry hodowca - pasjonat na tym nie oszczędza. 

Jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia na ile rasowy będzie Twój pies i nie chcesz kupować szczenięcia z ZKwP to poszukaj w schroniskach - tak będzie bardziej etycznie i taniej.

P.S. Niezależnie od tego, na jaką hodowlę się zdecydujesz nie kupuj w ciemno - podstawą jest wizyta w hodowli, rozmowa z hodowcą, obejrzenie warunków, w jakich trzymane są dorosłe psy i odchowywane szczenięta (w przypadku spanieli żadne budy, kojce, chlewiki - to zawsze oznacza kłopoty), pytanie o badania. Upewnij się, że hodowca zna się na rasie, że zapewnia swoim zwierzętom godne życie. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te z pseudohodowli mogą się różnić wszystkim bo tak naprawdę nie znasz pochodzenia, nie wiesz czy psy są zdrowe, czy nie mają wad genetycznych i czy będą naprawdę podobne do rasowych. W hodowlach legalnych oczywiście też mogą się zdarzać wady bo natury nie zawsze da się przewidzieć ale mimo wszystko jest duża gwarancja, że szczeniak będzie rasowy i zdrowy bo Związek jednak prowadzi kontrole i żąda  od hodowców spełnienia wielu wymagań jak badania na wady genetyczne, dysplazję itp.

To, że szczenięta w pseudo są tańsze niestety nie gwarantuje ci, że nie wydasz potem więcej na leczenie albo nie stracisz psa bo padnie.

Poza tym często szczenięta są hodowane w złych warunkach, nie szczepione i przede wszystkim nie socjalizowane właściwie co może spowodować kłopoty z charakterem psa.

Chyba, że skoro ci nie zależy na rodowodzie a sprawdzisz warunki w hodowli to możesz szczeniaka kupić ale to jest napędzanie pseudohodowli uważam, że w takiej sytuacji lepiej adoptować psa ze schroniska, uratujesz choć jedno stworzenie przed bezdomnością.

O widzę, że to samo prawie napisał już wronka.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cieszę się bardzo i ma nadzieję, że znajdziesz wymarzonego psiaka. 

Jeśli nie zależy Ci na zwierzaku wystawowym i nie jesteś w gorącej wodzie kąpany, możesz poczekać :) to pytaj w hodowlach o tzw. "pety", czyli szczenięta z wadą wykluczającą z kariery hodowlanej, ale nie powodującą problemów ze zdrowiem (np. nieprawidłowa maść, krzywy zgryz). Nie ma ich zbyt wiele, ale zdarzają się. Są tańsze. 

Link to comment
Share on other sites

TomekM- jestem początkującym hodowcą spanieli i odpowiem ci skąd bierze się wygórowana jak dla Ciebie kwota za szczenięta. Samo krycie bez opłaty reproduktora (zaliczka dla repa, badania progesteronu, dojazdy itp.) wyniosły mnie już 1000 zł. Dolicz do tego badania genetyczne i kliniczne suki (genetyczne PRA i FN, klinicznie serce, oczy z certyfikatem, prześwietlenie stawów z wpisem do rodowodu). Dolicz resztę należności dla repa (niemało), odchów szczeniąt, wyjazdy na wystawy i uwierz, nie sprzedałbyś maluchów po tysiaczku. Kupując w zkwp dostaniesz szczenię po rodzicach badanych (ale to musisz sprawdzić i dopytać się bo nie ma obowiązku badań), z metryką pochodzenia. Masz pewność, że pies, którego kupujesz to cocker spaniel angielski a nie kundelek w typie rasy. Psy w typie spanieli prócz długich uszu mają bardzo mało z typowych przedstawicieli swej rasy. Mało, że nie wiesz czy jego rodzice i dziadkowie nie cierpieli na poważne choroby, agresję (tak, to jest dziedziczne) to jeszcze szerzy się wśród nich skłonność do dominacji i rage syndrom- syndrom niekontrolowanej agresji. Na miot zbierałam jakiś czas kaskę, czy mi się zwróci? Wątpię. Raczej liczę na to, że nie stracę zbyt dużo :-D

Link to comment
Share on other sites

Nie twierdzę że cena jest bardzo wygórowana, po prostu zastanawiało mnie skąd takie przebicie cen, tutaj szczeniak za 1000zł tam znów za 2000zł. Sądziłem że w dużym stopniu przez rodziców "Championów". Dzięki wielkie że wyjaśniliście mi wszystko, teraz tylko pozostało mi znaleźć jakąś złotą sunię z zkwp :) 

Link to comment
Share on other sites

Od razu powiem, że aktualnie może być ciężko ze złotkami. Są bardzo na topie chyba. A szkoda bo spanieluchy mają tyle innych pięknych umaszczeń. Możesz popytać jeszcze w hod. Blue Valley, może jeszcze mają lub Wrzeciono Czasu. Lub poczekać do wiosny, będą nowe mioty.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...