• Announcements

  • Admin

   Regulamin Forum   12/31/16

   Dogomania na Facebooku
   https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    
Sign in to follow this  
Followers 0
aki_the_brave

Akita a inne psy w domu

3 posts in this topic

Cześć wszystkim jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum. Teraz przechodzę do meritum...

Mam szczeniaka rasy Akita Inu (od 13 grudnia ma 6 miesięcy) Mam czy raczej mamy go w mieszkaniu w miarę dużym oraz zapewniamy mu naprawdę duża dozę spacerów bo od 2 do 4h dziennie, w weekendy nawet więcej. Często jeździ też z nami w góry albo do lasu. Ogólnie ma fajnie i jest (czy był ;-) ) dobrze socjalizowany od 2 miesiąca życia. Z psami żyje na razie w miarę dobrze (ma z nimi częsty kontakt), choć zdarzało się, że dał popalić swoim kumplom. Z uwagi na moją milość do akit pojawił się plan kupna suczki w podobnym wieku co on. Przemyślałem sprawę i myślę, że bym to jakoś ogarnął...lecz parę dni temu moja partnerka jadąc przez jakąś wieś zauważyła małego zziebniętego szczeniaka chowającego sie w krzakach. Nie mogła go nie zabrać sami rozumiecie, tym bardziej, że ja bym zrobił to samo. Okazało się, że to jakiś kundelek mieszaniec i suczka. Dzięki temu udało się ją w miarę bezboleśnie wprowadzić na teren Akity (oczywiście ma zakaz zbliżania się do jego misek) Szukaliśmy dla niej domu i się nie udało więc wygląda na to, że po prostu zostaje bo raz, że jest kochana a dwa, że przecież jej nie wyrzucimy. Teraz kupno Akity suczki jest pod znakiem zapytania. 3 psy w mieszkaniu nawet dużym i z duża dawką ruchu to może byc hardcore? Poza tym jeśli wysterylizujemy małą to czy suczka Akity ją zaakceptuje? Nię będzie walk o samca? Z racji wielkości małej i siły Akity chyba wiadomo jakby się to skończylo a tego napewno nie chce. Ale też nie mogę pozwolić sobie na 24h pilnowanie stada ;-)

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale że suki mają się o samca gryźć? psy to nie ludzie, żeby takie akcje odwalać:P

ja bym zrobiła tak: ogarnęła samca, poczekała aż dojrzeje, w międzyczasie ogarnęłabym kundelkę, wysterylizowała i jeśli nie miałabym jakichkolwiek problemów wychowawczych z żadnym z tych psów to dopiero rozważyłabym wzięcie suczki akity, koniecznie szczeniaka.

jak dla mnie biorąc teraz półroczną akitę narobisz sobie problemów. raz, że nie masz pewności w jakich warunkach do tej pory przebywała, czy była socjalizowana, szkolona, a dwa lada moment półroczne akity zaczną dojrzewać. i będziesz miał problem w postaci minimum dwóch stawiających się psów, a nie jednego. bo nie miej złudzeń, one będą od siebie na maksa papugowały i wzajemnie się nakręcały.

do tego przemyśl, czy każdy z tych psów będzie miał w mieszkaniu miejsce dla siebie, swój spokojny kąt do odpoczynku. metraż mieszkania nie ma znaczenia, chodzi o to, żeby każde miało swoje miejsce, nie leżało "pod nogami", żeby nikt nikomu nie przeszkadzał.

noi rozważ też, co w czasie cieczki suki akity. wysterylizować ją będziesz mógł bezpiecznie i tak dopiero po drugiej-trzeciej cieczce, więc jeśli zostawisz jajka samcowi to wtedy będziesz miał hardocore;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za odpowiedz. Temat wciaż jest na tapecie. Wczoraj z ciekawości podzwoniłem po hodowlach Akity ale amerykańskiej bo też mi się strasznie podoba. Pytałem o samca szczeniaka i uwaga, na 4 hodowle tylko jeden Pan powiedział, że nie sprzeda jeśli mam japońską bo może dojść jak dojrzeją do poważnego spięcia:)

Pan epatował dużą wiedzą i doświadczeniem więc trochę ostudził moje zapały na posiadanie dwóch Akit ;-)

ktoś miał z Was dwie akity?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0