• Announcements

  • Admin

   Regulamin Forum   12/31/16

   Dogomania na Facebooku
   https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    
Sign in to follow this  
Followers 0
aki_the_brave

Akita a inne psy w domu

6 posts in this topic

Cześć wszystkim jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum. Teraz przechodzę do meritum...

Mam szczeniaka rasy Akita Inu (od 13 grudnia ma 6 miesięcy) Mam czy raczej mamy go w mieszkaniu w miarę dużym oraz zapewniamy mu naprawdę duża dozę spacerów bo od 2 do 4h dziennie, w weekendy nawet więcej. Często jeździ też z nami w góry albo do lasu. Ogólnie ma fajnie i jest (czy był ;-) ) dobrze socjalizowany od 2 miesiąca życia. Z psami żyje na razie w miarę dobrze (ma z nimi częsty kontakt), choć zdarzało się, że dał popalić swoim kumplom. Z uwagi na moją milość do akit pojawił się plan kupna suczki w podobnym wieku co on. Przemyślałem sprawę i myślę, że bym to jakoś ogarnął...lecz parę dni temu moja partnerka jadąc przez jakąś wieś zauważyła małego zziebniętego szczeniaka chowającego sie w krzakach. Nie mogła go nie zabrać sami rozumiecie, tym bardziej, że ja bym zrobił to samo. Okazało się, że to jakiś kundelek mieszaniec i suczka. Dzięki temu udało się ją w miarę bezboleśnie wprowadzić na teren Akity (oczywiście ma zakaz zbliżania się do jego misek) Szukaliśmy dla niej domu i się nie udało więc wygląda na to, że po prostu zostaje bo raz, że jest kochana a dwa, że przecież jej nie wyrzucimy. Teraz kupno Akity suczki jest pod znakiem zapytania. 3 psy w mieszkaniu nawet dużym i z duża dawką ruchu to może byc hardcore? Poza tym jeśli wysterylizujemy małą to czy suczka Akity ją zaakceptuje? Nię będzie walk o samca? Z racji wielkości małej i siły Akity chyba wiadomo jakby się to skończylo a tego napewno nie chce. Ale też nie mogę pozwolić sobie na 24h pilnowanie stada ;-)

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale że suki mają się o samca gryźć? psy to nie ludzie, żeby takie akcje odwalać:P

ja bym zrobiła tak: ogarnęła samca, poczekała aż dojrzeje, w międzyczasie ogarnęłabym kundelkę, wysterylizowała i jeśli nie miałabym jakichkolwiek problemów wychowawczych z żadnym z tych psów to dopiero rozważyłabym wzięcie suczki akity, koniecznie szczeniaka.

jak dla mnie biorąc teraz półroczną akitę narobisz sobie problemów. raz, że nie masz pewności w jakich warunkach do tej pory przebywała, czy była socjalizowana, szkolona, a dwa lada moment półroczne akity zaczną dojrzewać. i będziesz miał problem w postaci minimum dwóch stawiających się psów, a nie jednego. bo nie miej złudzeń, one będą od siebie na maksa papugowały i wzajemnie się nakręcały.

do tego przemyśl, czy każdy z tych psów będzie miał w mieszkaniu miejsce dla siebie, swój spokojny kąt do odpoczynku. metraż mieszkania nie ma znaczenia, chodzi o to, żeby każde miało swoje miejsce, nie leżało "pod nogami", żeby nikt nikomu nie przeszkadzał.

noi rozważ też, co w czasie cieczki suki akity. wysterylizować ją będziesz mógł bezpiecznie i tak dopiero po drugiej-trzeciej cieczce, więc jeśli zostawisz jajka samcowi to wtedy będziesz miał hardocore;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za odpowiedz. Temat wciaż jest na tapecie. Wczoraj z ciekawości podzwoniłem po hodowlach Akity ale amerykańskiej bo też mi się strasznie podoba. Pytałem o samca szczeniaka i uwaga, na 4 hodowle tylko jeden Pan powiedział, że nie sprzeda jeśli mam japońską bo może dojść jak dojrzeją do poważnego spięcia:)

Pan epatował dużą wiedzą i doświadczeniem więc trochę ostudził moje zapały na posiadanie dwóch Akit ;-)

ktoś miał z Was dwie akity?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie nie jeden hodowca :)

Mógłbyś ten temat pociągnąć na wątku Akitowym, bo tam tego dość dużo było.

Generalnie ogólna zasada jest taka, że do samca dobiera się sukę, a do suki - samca. Dwa dorosłe psy tej samej płci zwykle się nie tolerują. Mogę to tylko potwierdzić obserwując mojego Akita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Polsce jest hodowla, gdzie jest z 6 akit, kilka shib i jedna hokkaido, da się to ogarnąć, tylko socjalizacja. Jeżeli piesek nie jest wystawiany, to być może kastracja by coś pomogła.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

no to będziemy mieli experyment ;) do swojego samca 7 miesięcznego Inu dodałem 3 miesięcznego samca AA. Czeka mnie dużo pracy ale myślę, że da radę ;-)

 

Miawko -> czy możesz coś powiedzieć o swoim psie? Wzrost waga? jakieś zdjęcia? co je i ile je ;-)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0