Jump to content
Dogomania

Trzecia operacja suni?


BluePearl

Recommended Posts

To fakt jest, miseczka jest od niej cała w tłuszczu. Może masz rację. Na jakimś innym forum ktoś pisał, że miał problem z kotem, który prawie umarł przez biegunki po zmianie karmy. Jakiś wet mu odpisał, że to przez nagłą zmianę sposobu żywienia. Coś czuję, że będę musiała znaleźć dla mojej pieski inne rozwiązanie.

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie badania moczu to dzwoniłam. Refraktometrem badają białko i ciężar właściwy, resztę robią paskiem. Ale właśnie o to białko mi chodzi. Ponoć bardzo rzadko im się zdarza badać mocz refraktometrem. Idę w poniedziałek zanieść próbkę, dobrze się złoży bo planuję zrobić w tym dniu też powtórkę badania u weta gdzie ma być operacja. Zobaczymy czy wyniki się pokryją. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dopiero wczoraj trafiłam z sunią do weta z refraktometrem gdyż tydzien temu sunia miała jednak dość mocne problemy żołądkowe, biegunka, gorączka, trzęsienie się, wymioty. W końcu przeszło. Royala już jej nie daje, nie wiem czy to przez to ale wolę nie ryzykować. Po problemach żołądkowych sunię coś bolało z tyłu ciałka, ciężko stwierdzić dokładnie miejsce. Wystarczyło ją lekko pogłaskać bo plecach lub brzuszku jak stała na 4 łapach i przeraźliwie piszczała. Na leżąco ją głaskałam i było ok. W końcu i to minęło.

Powtórzyłam wyniki u poprzedniego weta oraz u tego polecanego tutaj na forum. Białko osiągnęło takie same wartości w obu gabinetach i nadal się utrzymuje na poziomie 30mg/dl. Ciężar właściwy też się zgadza. Wygląda na to że testy paskowe są ok, i nie muszę szukać bóg wie czego. Refraktometrem bowiem wyszło to samo. 

Zmniejszyło się ph moczu do 6,5 i to również u obu było takie samo.

Jedno mnie tylko dziwi, że u pierwszego weta (w tej samej próbce moczu) nie zostały znalezione ciała ketonowe, a u drugiego 5mg/dl. Czy może mieć znaczenie że minęły prawie 2h od pobrania moczu do zbadania przez drugiego weta?

Operacja została na razie odroczona, tutaj obaj weci są zgodni. Dieta Specific CKD. Po kilku miesiącach powtórka badań. Ale operacja mimo wszystko, nawet jeśli nadal będzie białko... zastanawiam się czy to dobra decyzja... co jeśli przez nerki takiego zabiegu nie przeżyje albo on uszkodzi nerki? Guzki nadal są małe, nie rosną... boję się obu decyzji, zarówno operacji jak i jej braku... :(

Link to comment
Share on other sites

No tak, dlatego tak jak napisałam, teraz sunia je Specyfic CKD, bardzo jej smakuje i samopoczucie też bardzo dobre :) Do wypróbowania będzie jeszcze mokra wersja tej karmy, ale wątpię by jej zasmakowała, ona nigdy nie lubiła mokrych karm.

PS: Widzę, że wielu ludzi odradza royala a mimo to co się nie pójdzie to jakiegokolwiek weta to u nich tego pełno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dnia 17.01.2017 o 13:48, BluePearl napisał:

Powtórzyłam wyniki u poprzedniego weta oraz u tego polecanego tutaj na forum. Białko osiągnęło takie same wartości w obu gabinetach i nadal się utrzymuje na poziomie 30mg/dl. Ciężar właściwy też się zgadza. Wygląda na to że testy paskowe są ok, i nie muszę szukać bóg wie czego. Refraktometrem bowiem wyszło to samo. 

 

Świetna obserwacja! Na tym przykładzie chciałbym poradzić wszystkim osobom, które szukają "dokładnych" badań, aby przemyślały swoje postępowanie. Do sukcesu leczenia najbardziej przyczynia się SZYBKA diagnoza, a nie pseudo-dokładna i jeszcze wykonana tydzień lub dwa później.

Po pierwsze: w KAŻDYM weterynaryjnym i KAŻDYM ludzkim laboratorium badanie podstawowe moczu wykonuje się metodą paskową uzupełnioną o ocenę mikroskopową. Ogólnie mówiąc jest to metoda półilościowa, czyli wyniki uzyskane są orientacyjne. Dokładniejsze badania warto wykonywać dopiero, jeśli wynik pokazuje chorobę lub przy wyniku prawidłowym obecne są objawy choroby.

Po drugie: refraktometr wbrew temu, co czasem twierdzi wujek internet, nie jest badaniem dokładniejszym w oznaczaniu ilości białka w moczu. Jest to sprzęt, który dość łatwo można rozkalibrować, a w żadnym gabinecie nikt nie praktykuje codziennego kalibrowania takiego urządzenia, a tym bardziej nie wykonuje kontroli jakości pomiaru. Sama technika odczytu też jest ograniczeniem i powoduje, że pomiar nie jest wcale wyjątkowo precyzyjny. Refraktometr faktycznie może być przydatny do potwierdzenia prawidłowości oznaczenia ciężaru właściwego moczu w teście paskowym i to wszystko.

W rzeczywistości REALNYM badaniem czulszym i bardzo precyzyjnym, jeśli chodzi o białko w moczu (paski i refraktometr oddają pola w przebiegach) jest badanie na aparatach biochemicznych przy użyciu specjalnego odczynnika skonstruowanego do badania białka w płynie mózgowo-rdzeniowym i właśnie w moczu. Zakres detekcji takiej metody to od 20 mg/L do 3.000 mg/L (czyli 2 mg/dl do 300 mg/dl) z dokładnością rzędu 2%. Przy niższych wartościach z tego zakresu ani pasek ani refraktometr nie pokażą choroby. My to badanie stosujemy do kontroli przebiegu leczenia, albo jeśli podejrzewamy białkomocz, a badanie paskiem (które też odbywa się w maszynie) pokazuje, że białka nie ma.

 

Wnioski:

1. Odkładanie na później badania moczu paskami (bo trzeba poszukać lekarza z refraktometrem, jak radzi wujek google) skutkuje późniejszym postawieniem diagnozy i wdrożeniem leczenia, a więc często pogorszeniem rokowania. Lepiej zrobić szybko badanie paskiem (które ktoś odczyta wzrokiem lub wsadzi do aparatu) i w razie wątpliwości szukać dalszych badań niż od razu pomijać ten krok i niepotrzebnie skazać własnego pupila na opóźnienie leczenia.

2. Refraktometr jest fajnym narzędziem do potwierdzenia CIĘŻARU właściwego moczu i tylko do tego.

3. Dla pacjentów z białkomoczem w celu dokładnej oceny postępów leczenia lub aby wykryć białkomocz, którego nie udaje się wykryć w teście paskowym (w refraktometrze też się nie uda) wykonuje się badanie biochemiczne ilościowe, które nie jest dostępne w każdej lecznicy ze względu na konieczność posiadania aparatury i rzadziej używanych odczynników, ale to badanie jest przydatne, a nie niezbędne każdemu pacjentowi z chorobą układu moczowego.

Piszę z praktyki używania równolegle wszystkich trzech metod u zwierząt. Pozdrawiam :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, gornimar napisał:

3. Dla pacjentów z białkomoczem w celu dokładnej oceny postępów leczenia lub aby wykryć białkomocz, którego nie udaje się wykryć w teście paskowym (w refraktometrze też się nie uda) wykonuje się badanie biochemiczne ilościowe, które nie jest dostępne w każdej lecznicy ze względu na konieczność posiadania aparatury i rzadziej używanych odczynników, ale to badanie jest przydatne, a nie niezbędne każdemu pacjentowi z chorobą układu moczowego.

gornimar dziękuję za obszerną wypowiedź. Czy w przypadku mojej suni wystarczają więc badania, które wykonałam? Czekają ją dwie operacje i boję się o jej nerki, mam nawet wątpliwość czy warto je robić, żeby czasem nie skrócić jej życia przez nerki :( Suni nie zostało wdrożone żadne leczenie poza karmą dla nerkowców. Za parę tygodni planuję powtórzyć jej badanie moczu (paskiem w gabinecie) oraz krwi, żeby zobaczyć czy coś się zmienia. Czy jeśli białko nie będzie wykrywalne już w moczu to można robić operacje czy są potrzebne dokładniejsze badania? A jeśli nadal będzie się utrzymywać lub wzrośnie? Poradź mi proszę, bo widzę że znasz się na tym.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja pieska nadal jest na diecie dla nerkowców. Białko się nie zmienia, ani nie rośnie, ani nie maleje. Guzki na listwach trochę się zwiększyły. Wczoraj natomiast zauważyłam, że jej jezyczek jest blady... boję się że przez to, że nie dostaje mięska nabawiła się anemii... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...