• Announcements

• Admin

Regulamin Forum   12/31/16

Dogomania na Facebooku
      https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    
Sign in to follow this  
Followers 0
yorkPerełka

kiedy metryka i czy internetowo?

35 posts in this topic

16 godzin temu, yorkPerełka napisał:

Po co mi papier? Może na wystawy jeździć nie będziemy, może i hodować też nie będziemy, ale skoro daliśmy za psa czterocyfrową kwotę to chcę mieć pewność iż dałem nie małe pieniądze za psa rasowego jakiego ja chciałem. A jeśli nie to chcę też mieć świadomość iż hodowca mnie świadomie oszukał, bo wtedy bez najmniejszych skrupułów udam się do US. A po za tym bo po prostu zwyczajnie chcę mieć ten papier w domu, w końcu mamy do tego prawo :) Inna sprawa nikt na tym forum nawet, nie urodził się alfą i omegą w znajomości rasowych psów. Zakładam iż każdy na tym forum popełnił nie jeden błąd przy zakupie/hodowli/wychowaniu czy czymkolwiek związanym z rasowym psem.

ale taki papier absolutnie nic Ci nie daje. tak w ogóle totalnie nic kompletnie. nie chodzi o wystawy, nie chodzi o zapłacone pieniądze tylko Ty nie masz żadnej pewności, ze dane z przysłanej "metryki" mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

tak na przyszłość: wszelkie papiery dostajesz/podpisujesz.oglądasz przed zakupem szczeniaka. rodowód matki masz mieć w ręku (nie ma, ze gdzieś wysłał, przesłał, zgubił, schował czy cokolwiek, masz to dostać do ręki). masz mieć wgląd w rodowód ojca (no chyba, ze ojciec jest na miejscu, wtedy tak samo papier do ręki). jak już to masz to porównujesz dane z metryką szczeniaka (bo metrykę dostajesz od razu do ręki), podpisujesz umowę kupno-sprzedaż, dostajesz książeczkę zdrowia psa ze wszelkimi szczepieniami i odrobaczeniami (a nie na zasadzie "coś zrobiliśmy, ale w książeczkę nie wbiliśmy". jak coś jest nie wbite to znaczy, ze tego nie było) i tyle. wszelkie papiery szczeniaka zabierasz od razu ze sobą, nic nigdzie nie wysyłasz, nie rejestrujesz. jak bierzesz psa z ZKwP to możesz wyrobić rodowód, ale na podstawie metryki, którą dostałeś do ręki razem ze szczylem.

5 godzin temu, Beatrx napisał:

ale taki papier absolutnie nic Ci nie daje. tak w ogóle totalnie nic kompletnie. nie chodzi o wystawy, nie chodzi o zapłacone pieniądze tylko Ty nie masz żadnej pewności, ze dane z przysłanej "metryki" mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Nie no wg tego co napisane to najlepiej jak każdy z nas będzie szedł po psa, wyłoży pieniądze i w ogóle nie bedzie chciał umowy sprzedaży, metryki, rodowodu, wglądu do rodziców etc - w ogóle najlepiej zapłacić i w ciemno wziąć :)

Nic mi nie daje? To wg Twojego zdania, a może dla mnie ma mentalne znaczenie? Z tego co piszesz Beatrx to wnioskuję dwie sprawy - albo sam/a kupujesz psa w ciemno bez dokumentów płacąc kilka stówek, albo może sam/a prowadzisz pseudohodowle? Nie abym kogoś chciał obrazić ale usilnie próbujesz mnie coś przekonać ,że po co mam się starać o ten papier, najlepiej odpuścić bo przecież cytuję: "... taki papier absolutnie nic Ci nie daje ..."

No to mentalne znaczenie mogłoby też mieć napisanie sobie na kartce papieru, że pochodzi się od carów Rosji, ale wystąpienie na tej podstawie o zwrot klejnotów korony carskiej nic nie da.

yorkPerełka, Beatrx opisała Ci właśnie, w  jaki sposób kupuje się szczeniaka - tak aby mieć pewność, że dokumenty są coś warte.

Księgi rodowodowe psów ZKwP prowadzi od lat - na podstawie ksiąg rodowodowych prowadzonych w organizacjach uznających wzajemnie rodowody, rodowód  np owczarka niemieckiego kupionego w ZKwP mogę prześledzić aż do protoplasty rasy.

W jakiej organizacji zrzeszony jest hodowca Twojego szczeniaka? Kto w tej organizacji prowadzi księgi rodowodowe i od kiedy? Kto  i na jakich zasadach uznaje rasowość  psów kwalifikowanych do hodowli?

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, to nie wiesz, czy kupiłeś psa o udokumentowanym pochodzeniu, czy papiery, które ewentualnie otrzymasz są wiarygodne -  i tyle w temacie.

Wiele ludzi nie ma świadomości jak to wszystko działa, mam tu na myśli hodowle.  Te zarejestrowane  w stowarzyszeniach lub te działające na dziko - rozmnażają pieski raczej nie na jakość, ale na ilość. Kierowanie się tylko ceną nie ma sensu, bo najczęściej tanie drogo kosztuje. Dlatego lepiej poczekać, uzbierać trochę grosza i kupić psa z hodowli ZKwP lub po prostu wziąć ze schroniska bez zbędnych kosztów i mieć zadowolenie, że zrobiło się coś dobrego.

14 godzin temu, yorkPerełka napisał:

Nic mi nie daje? To wg Twojego zdania, a może dla mnie ma mentalne znaczenie? Z tego co piszesz Beatrx to wnioskuję dwie sprawy - albo sam/a kupujesz psa w ciemno bez dokumentów płacąc kilka stówek, albo może sam/a prowadzisz pseudohodowle? Nie abym kogoś chciał obrazić ale usilnie próbujesz mnie coś przekonać ,że po co mam się starać o ten papier, najlepiej odpuścić bo przecież cytuję: "... taki papier absolutnie nic Ci nie daje ..."

to ma znaczenie tylko i wyłącznie mentalne dla Ciebie. ja tu widzę tylko jedną rzecz: chcesz sam siebie usprawiedliwić zakupem szczylka za tyle pieniędzy i nie chcesz wyjść na frajera, który dał 1300zł za kundelka. nie mam na celu obrażenia Ciebie, po prostu tak to widzę. ja Ci nie każę odpuścić i się nie starać o ten papier, ja chcę Ci tylko uświadomić, ze on absolutnie nic nie znaczy. nawet nie masz gwarancji, że dane w tym papierze będą się zgadzały z rzeczywistością i czy to prawdziwi rodzicie Twojego szczeniaka są tam wpisani (jak i cała reszta przodków). a inaczej by to wyglądało, gdybyś dostał papier (nawet z jakiejś dziwnej organizacji) od razu ze szczeniakiem i wszystko co tam jest wpisane sprawdziłbyś na miejscu. wtedy byś miał czarno na białym, że Twoja Perełka to córka Pusi i Reksia, wnuczka Kropki, Szarika, Kory i Azora, spojrzałbyś w papier Pusi i widzisz, ze to córka Kropki i Szarika, spojrzałbyś w papier Reksia i widziałbyś, ze to syn Kory i Azora, więc się zgadza. krycie w organizacji zaklepane, papiery dla szczyli wg zgłoszenia wykonane i wszystko fajnie. a teraz to Ty tam możesz mieć wpisane wszystko. dlatego ten papier nie ma znaczenia i nic Ci nie daje.

@Bea..

ja myślę,że Pańciowi Perełki w głowie sie taki przekręt nie mieści I być może sądzi,że my tu bzdury jakieś złośliwie wypisujemy.Po prostu nie ma świadomości,że dał się zrobić w ...balona I zabulił za to ileścyfrową kwotę.Taka świadomość boli...Stąd jego przypuszczenia,że sami coś hodujemy,sprzedajemy etc.Tylko,że jak piesio ok I tzw.wygląd ma - to przecież nic mu nie brakuje,no chyba,że to suczka hodowlana w zamysle miała być - wtedy brak jej ...wszystkiego.Ale to tylko takie moje dywagacje.

A co do papierow - sama mam psicę od hodowcy z ZKwP,poleciałam z metryką do Związku,zapłaciłam składkę,wyrobiłam rodowód,po czym nawet nie wiem gdzie te papiery wsadziłam.Na oczy ich nie widziałam od 5 lat :)

Sprytnie, nie ma metryczki, nie ma umowy sprzedaży, tylko przekazania, jak by się okazało, ze piesek chory, albo nie przeżył, jak to bywało, to panią hodofczynię można w tyłek cmoknąć.

14 godzin temu, bou napisał:

@Bea..

ja myślę,że Pańciowi Perełki w głowie sie taki przekręt nie mieści I być może sądzi,że my tu bzdury jakieś złośliwie wypisujemy.Po prostu nie ma świadomości,że dał się zrobić w ...balona I zabulił za to ileścyfrową kwotę.Taka świadomość boli...Stąd jego przypuszczenia,że sami coś hodujemy,sprzedajemy etc.Tylko,że jak piesio ok I tzw.wygląd ma - to przecież nic mu nie brakuje,no chyba,że to suczka hodowlana w zamysle miała być - wtedy brak jej ...wszystkiego.Ale to tylko takie moje dywagacje.

ja myślę, ze to zaczyna do niego docierać i próbuje się przed tym bronić. wypieranie, czy jakoś tak. w pewnym sensie go rozumiem, no ale czasu nie cofnie, trzeba to przełknąć i wyciągnąć wnioski z tej lekcji.

Dnia 10.12.2016 o 17:44, Zarka napisał:

Jesooo...czego ludzie nie wymyślą! Jeśli za psa zapłaciłeś, nie możesz mieć umowy przekazania (bo nikt Ci nic nie przekazał). Musisz otrzymać umowę kupna-sprzedaży i masz określone prawa z tego wynikające.

Jak najbardziej umowa przekazania może być..i bywa coraz częściej - zamiast umowy kupna-sprzedaży, gdzie pies przez prawo traktowany jest jak rzecz. A to,że autorka postu kupiła kundelka to już inna sprawa...zresztą sama treść tej jej umowy mówi sama za siebie...

Dnia 11.12.2016 o 22:19, yorkPerełka napisał:

Po co mi papier? Może na wystawy jeździć nie będziemy, może i hodować też nie będziemy, ale skoro daliśmy za psa czterocyfrową kwotę to chcę mieć pewność iż dałem nie małe pieniądze za psa rasowego jakiego ja chciałem. A jeśli nie to chcę też mieć świadomość iż hodowca mnie świadomie oszukał, bo wtedy bez najmniejszych skrupułów udam się do US. A po za tym bo po prostu zwyczajnie chcę mieć ten papier w domu, w końcu mamy do tego prawo :) Inna sprawa nikt na tym forum nawet, nie urodził się alfą i omegą w znajomości rasowych psów. Zakładam iż każdy na tym forum popełnił nie jeden błąd przy zakupie/hodowli/wychowaniu czy czymkolwiek związanym z rasowym psem.

Inna sprawa iż im więcej takich tematów tym więcej ludzi może uda się przestrzec przed niektórymi błędami przy zakupie rasowego psa. A o to tez nam chyba chodzi :)

Ale przecież daliście kasę za kundelka...a nie za psa rasowego. Bo ten pies rasowy nie jest i nigdy nie będzie. Może daną rasę będzie przypominać....Nie pojmuję,jak w dobie internetu ludzie ciągle kupują w pseudo....i jak nagle, gdy jest jakiś problem to potrafią znaleźć forum czy grupę na fb....i wtedy jest "ratunku"...

A papier do psa dostaniesz drukowany w domu na drukarce, z jakiś danymi - wcale zapewne nie prawdziwymi.