Jump to content
Dogomania

Zaprzyjaźnienie starszego psa ze szczeniakiem


drunkenwolf

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Od dłuższego czasu planowaliśmy zakup drugiego psa. Mamy z partnerem 10cio letnią suczkę Husky, jest ze mną przez prawie całe jej życie i włożyłam sporo czasu w jej trening. Pies był socjalizowany z innymi psami i ludźmi, więc przeważnie nie mam z nią żadnych problemów na spacerach.

Tydzień temu, po przygotowaniach zdecydowaliśmy się w końcu na wprowadzenie szczeniaka do domu- prawie dwumiesięczną sunię Shiba- Inu. Obie rasy to "pierwotniaki", więc nie spodziewałam się, że będzie łatwo raz ze względu na charaktery, dwa ze względu na tę samą płeć.

Psy zostały zapoznane na neutralnym terenie, wszystko przebiegło sprawnie, pozytywnie. Po jakimś czasie oba psy zostały wprowadzone do domu, i tu zaczyna się bajka :D W pierwszej chwili kiedy moja starsza sunia uświadomiła sobie, że szczeniak jest na jej terenie, uznała mnie za całkowitego zdrajcę. Na samym początku nawet nie chciała, żebym ją dotykała. Po paru godzinach jej przeszło. Dalej nie przejawia żadnej agresji w stosunku do szczeniaka poza oczywistym powarkiwaniem gdy szczeniak pozwala sobie na zbyt dużo lub podchodzi do jej miejsca/misek. W tej chwili szczenię już stosunkowo rozumie sygnały wysyłane przez starszą pieskę, aczkolwiek dalej mamy problemy za które nie wiem jak się zabrać.

Starsza piesa na tę chwilę ignoruje szczeniaka. Bardzo rzadko sama z siebie podchodzi, przeważnie odpoczywa. Wydaje się być do tego stopnia odizolowana, że nie ma ochoty jeść lub pić, dopóki naprawdę jest spragniona/głodna. Smakołyki tak samo- już wcześniej kręciła nosem na większość łakoci, w tej chwili w ogóle ich nie chce, z wyjątkiem gotowanych mięs itp. 

Czy macie może jakieś metody, którymi można próbować psy ze sobą "pogodzić"? Wiem, że nie można nic na siłę i wiem, że jest szansa że nigdy nie będzie w 100% dobrze. Nie jestem pewna czy powinnam zostawić je samym sobie, żeby ustaliły co i jak i czuwać nad sytuacją, czy może lepiej ingerować w ich relacje? Problem tylko jest taki, że nie mam jak nagradzać starszej suni, chyba że specjalnie będę jej gotowała mięso, bo na wszystko inne kręci nosem. 

Dodam jeszcze, że na zewnątrz zachowują się całkiem inaczej- starsza sunia jest energiczna, nawet chętna do zabawy ze szczeniakiem. Bardzo bym chciała żeby było tak samo w domu :D 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie porady! 

Link to comment
Share on other sites

Starsza sunia ma zupelnie inne potrzeby niz rozbrykany szczeniak. Cale zycie byla z Toba jako jedyny pies i jest to dla niej trudna sytuacja. Nie wszystkie starsze psy lubia szczeniaki i nie mozna od nich wymagac zeby sie zaczely razem bawic. Nasza starsza suczka jest bardzo lagodna i przyjazna w stosunku do innych psow ale szczeniaki ja denerwuja. Gdy przychodzi ktos w odwiedziny ze szczeniakiem ona sie usuwa a gdy szczeniak zbliza sie za bardzo to tez powarkuje i pokazuje zebiska czyli daje sygnal,ze nie chce zeby sie zblizal. Mysle, ze powinniscie popracowac ze szczeniakiem, zeby nie zaczepial za bardzo starszej suni, ona potrzebuje wiecej spokoju. Ja bym samych sobie ich nie zostawiala, lepiej miec to pod kontrola. Zapewniaj starszemu psu wszystko to co mial do tej pory okazuj tak samo uczucia itp a z czasem sie zaakceptuja, 

Link to comment
Share on other sites

Od lat wprowadzałam do domu drugiego psa gdy odchodził starszy a młodszy zostawał sam. Najczściej też były to suki. Na początku starsza te powarkiwała na szczeniaka jak za bardzo jej dokuczal ale nigdy nie zrobila mu krzywdy, po prostu dyscyplinowała małą. Po jakimś czasie przyzwyczajała się do małej a mała uczyła się, że za bardzo dokuczać starszej nie może. Ale nigdy nie było agresji ani starszej do małej ani młodszej jak dorastała, nie probowała przejmować przewodnictwa. W tej chwili mam trzy psy bo do starszej suczki jak zostala sama dokupiłam suczkę a od paru lat do tych dwóch adoptowałam 5-letniego psa, który mial być uśpiony i też mam spokój i zgodę w domu. Suczki ustawiły psa na końcu stada i jest zgoda, lubią się, nawet często bawią ze sobą.

Dlatego radzę tylko trochę cierpliwości, suczki napewno się dogadają skoro starsza tylko powarkuje i na razie czuje się trochę odsunięta. Zapewnij jej tyle samo albo i więcej pieszczot, zainteresowania, żeby nie czuła się odrzucona a wszystko powinno być dobrze.

Link to comment
Share on other sites

U mnie zawsze sprawdzały się wspólne spacery, wspólne jedzenie i czas :)

Tydzień to bardzo krótko, miesiąc to też krótko, daj im czas, tylko nie pozwalaj na zbyt agresywne zachowania suczek wobec siebie i pilnuj młodej, żeby za bardzo nie męczyła starszej.

Link to comment
Share on other sites

A co do niejedzenia .... jeszcze się z taką sytuacją nie spotkałam, z reguły pojawienie się nowego psa powoduje, że psim niejadkom "włącza się" chęć do jedzenia ;)

Ale ... najwyraźniej Twoja sunia jest inna :) ... może jest bardzo wrażliwa i stresuje ją to małe coś biegające po jej spokojnym domu ? a może jest na tyle zainteresowana młodą, że nie pamięta o jedzeniu ? a może zauważyła, że jak pomarudzi to dostanie coś lepszego i wykorzystuje to ?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...