Jump to content
Dogomania

Strachliwość w progu drzwi


karolinam

Recommended Posts

Cześć Dogomaniacy,

mój pies to 6miesięczny mieszaniec foxteriera-Cookie.Problem polega na tym,że są chwile,gdy w jego oczach widać strach.Są to sytuacje,gdy 1)po zabawie na ogrodzie czas iść domu,Kuka można wołać,prosić,zachęcać zabawkami,on do domu razem ze mną/moim tatą nie wejdzie.W kryzysowych sytuacjach,gdy był mniejszy(gdy musiałam spieszyć się na autobus,na dworze pogoda zaczęła się z minuty na minutę pogarszać itp)brałam go na ręcę i zanosiłam.Czasem nawet podczas zabawy,to ucieka,gdy wyciągam ręce do pogłaskania,jakby nie chciał iść do domu.Mój tata twierdzi,że powinno się go zostawiać na dworze i za jakiś czas on i tak przyjdzie.Ja uważam,że to jest błąd bo wtedy kuk będzie myslał ze może wszystko.2)Mój pokój-miejsce,w którym pies śpi,czasem(gdy,tata karze)jest tam zamykany.Bawię się z nim tu,gdy go wołam to przybiega,ale czuję,ze nie za bardzo się czuję,gdy w nim przebywa.Jak jest w salonie i nadchodzi pora sspania,przychodzę po niego,to sytuacja ogrodowa się powtarza.Czasem stoi w progu,patrzy się na mnie i nie wie,czy iść czy nie.

Mój tata-taak,to też jest temat do dyskusji,Ja uczę psa tak,on inaczej,Mówię,by go nie dokarmiał jak je,przyłapałam go jak raz go częstował i teraz pies zebrze.Jeśli chodzi o zdrwie jest tak samo,dla mnie jego drapania to problem powazny,czytam,szukam  tym informacji,chodzę do weta a on twierdzi,ze to głupota,pies podrapać się musi i wydaję tylko pieniądze w błoto.Myślę również o kastracji i już wiem,że on powie ze nie a wgl takiej opcji.

 

KOCHANI,POMÓŻCIE MI PROSZĘ!

WIem,że noszenie psa na rękach to głupota.Szkoda,że uświadomiłam sobie dopiero teraz,gdy skutki widać.Mam nadzieję,ze da się to naprawić! I jak rozmawiać z tatą?

Będę wdzięczna za każdą nawet najdrobniejszą radę.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Naucz psa najpierw powrotu na zawołanie i zobojętnij potem powrót do domu, przechodzenie przez drzwi.

Powrót na zawołanie - zachęcasz smakolem lub zabawka, lub uciekasz, aby pies Cię gonił, przywołujesz, gdy przybiegnie  chwalisz, nagradzasz - w tej kolejności, najpierw smakol dajesz za każdym razem, potem nieregularnie. Chwalisz tym samym słowem zapowiadającym nagrodę - zawsze. Warunek - nagroda musi być na tyle cenna, aby pies na pewno przyszedł. Gdy przyjdzie - bawisz się i pozwalasz psu na inne hasło odbiec. Można ćwiczenie to robić też na smyczy, wielokrotnie po przywołaniu psa odpinając smycz i proponując zabawę.

Gdy pies nauczy się, że warto przybiegać na hasło - zobojętnisz powrót do domu. Przywołuj do domu i natychmiast, kiedy przyjdzie, wybiegnij z psem do ogrodu na chwilę zabawy. . Co jakiś czas niech pies na dłuższy lub krótszy czas zostanie w domu. Przestanie kojarzyć powrót z końcem przyjemności - zawsze nagradzaj ten powrót słowem, własnym entuzjazmem, zabawą. Najpierw regularnie, po słowie pochwały, potem okazjonalnie podawaj smakol. Co jakiś czas podaj trzy kawałki smakola raz po razie - taka nieoczekiwana premia wzmacnia psie reakcje.

Kup sobie jakiś poradnik podstawowego  szkolenia lub wybierz się bodaj na kilka lekcji do dobrej psiej szkółki. Z poradników zdecydowanie odradzam te, które popełniła pani Fennel.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ewidentny problem tkwi w złych skojarzeniach związanych z przywołaniem, czyli psa wołacie zawsze tylko po to, aby zakończyć jakąś super czynność, którą właśnie wykonuje.

Najpierw skupcie się na odkręceniu tego, czyli po prostu wołacie psa w większości przypadków tylko po to, aby rzucić mu zabawkę, dać smakołyka lub miskę z jedzeniem, wejść z nim na chwilę do domu nagrodzić  i zaraz szybko z niego wyjść i znowu zawołać i wejść i nagrodzić....

Jeśli chodzi o tatę, to proponuję z nim szczerą rozmowę lub możesz skontaktować go z trenerem psów takim bezpośrednim i otwartym jak przykładowo  ja ;) wtedy spróbuję z Twoim tatą na spokojnie porozmawiać i wytłumaczyć pewne kwestie. Możesz też podrzucić mu sensowną literaturę o wychowaniu czworonogów, czasem opinia innych ludzi bardziej dociera i zmienia punkt widzenia niż zdanie któregoś z członków rodziny. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...