Jump to content
Dogomania

Nowa w stadzie


radiesteta

Recommended Posts

Niebawem do mojego stada dołączy nowy członek. Szczeniak jednej z trochę większych ras. Macie jakieś wskazówki jak pomóc wejść nowej w rolę członka stada ? Obecnie mam 2 sunie w wieku 8 lat. Nowa będzie większa od nich obu. Jednak z uwagi, że to rasa pasterska nie przewiduje by była agresywna ani dominująca.  Moja pozycja jako Alfy nie budzi wątpliwości ;-). Planuję na kilka dni podrzucić obie moje sunie do domu rodziców który znają i gdzie też dobrze się czują  i szczeniak przez 2-3 dni będzie sam. Zastanawiam się jak nową ustawiać ? Czy ma zając pozycję najniżej np poprzez dostawanie jako ostania jedzenia, choć staram się wszystkim psom dawać pokarm w tym samym czasie. 

Link to comment
Share on other sites

To i tak zależy od charakteru psa. Stary pies może już niezaakceptować nowego. I to wcale nie z powodu agresji - tylko z powodu... prozaicznego braku cierpliwości.

Dobrze, że określasz się i tak sie czujesz, że jesteś Alfa Alfa. Dla psów to ważne. Szczeniak zrozumie, :) 

Jakiej rasy są twoje poprzednie pieski - to też ważne oraz ich wiek (średni czyli mogą zaakceptować szczeniaka). Samice lubią się pogryźć. Ale wszytsko kwestia wychowania i przewodnika w stadzie jak już sama nakreśliłaś :) :D

 

Uważaj też, aby poprzedniczki pomimo wieku i miejsca w stadzie nie były zazdrosne. Jak tak miałem. Niby poszłuszne, ale nie wchodziły sobie w drogę, ale o mnie rywalizowali

 

Ja tak robilem i pomagało:

- chodziłem z nowym psem na spacery gdzie ze starym, ale wszytskie z osobna na początku, aby poznały trakt.

- izolowałem je od siebie, ale w: jedzeniu, przestrzeni domowej i podwórkowej ( nie jadły i nie spały razem) 

- opieka przewodnika stada przy innych psach i respekt

 

Niech pies poczuje, że jest członkiem stada, ale ma swoje miejsce w przestrzeni domowej, niech ma swoje terytorium wtedy będzie się czuć pewnie i będzie mogło ise wycofać, w trakcie poznawania przez nowe psy. Jeśli nie zapewnisz jej terytorium w domu to będzie się czuć jak BETA

Link to comment
Share on other sites

Ja przez całe życie mam kilka psów i to tak, że nowy był 4-5 lat młodszy. Często to były suczki wchodzące do suk i nigdy nie robiłam cyrków z izolowaniem psów. Szczeniak był przedstawiany starszym, starsze w zasadzie stawały się opiekunami i wychowawcami młodej. Tylko dbałam, żeby nie robić różnicy między psami, jeżeli dawałam smakołyki to w kolejności starszeństwa. Karmiłam i karmię je jednocześnie, jedzą obok siebie i nigdy nie miałam walk o jedzenie.

Obecnie do swoich suczek adoptowalam 5-letniego psa, suki ustawiły go na końcu stada, on to uznał i jest zgoda. Tylko najstarsza rottka jest zazdrosna o pieszczoty ale bez zlości, po prostu jak głaszczę któreś mniejsze to ona podchodzi, odsuwa tamte i podstawia się do głaskania.

 

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, dwbem napisał:

Ja przez całe życie mam kilka psów i to tak, że nowy był 4-5 lat młodszy. Często to były suczki wchodzące do suk i nigdy nie robiłam cyrków z izolowaniem psów. Szczeniak był przedstawiany starszym, starsze w zasadzie stawały się opiekunami i wychowawcami młodej. Tylko dbałam, żeby nie robić różnicy między psami, jeżeli dawałam smakołyki to w kolejności starszeństwa. Karmiłam i karmię je jednocześnie, jedzą obok siebie i nigdy nie miałam walk o jedzenie.

Obecnie do swoich suczek adoptowalam 5-letniego psa, suki ustawiły go na końcu stada, on to uznał i jest zgoda. Tylko najstarsza rottka jest zazdrosna o pieszczoty ale bez zlości, po prostu jak głaszczę któreś mniejsze to ona podchodzi, odsuwa tamte i podstawia się do głaskania.

 

Także obserwuję podobne zachowania. Czasami odwiedzam dom mamy. Tam jest syn od mojej suni yorka. Wtedy wszystkie rywalizują o względy każdego człowieka a wiadomo 3 psy a ludzie maja po 2 ręce. Także myślę, że z czasem hierarchia w stadzie się ustali. Moje 2 sunie też czasami rywalizują ze sobą. Niby są rożnej wielkości bo york a druga kundelek. Kundelek jest 2 razy większy od yorka ale york wcale się nie daje. Nadal będą dostawały karmę w tej samej kolejności. Wiadomo, że będę musiał pilnować bo karma dla szczeniaka jest inną niz dla dorosłych psów.

Link to comment
Share on other sites

My niedługo będziemy mieli szczeniaka, a obecnie ''przewodzimy'' 2,5 ON. Planujemy zrobić tak, że najpierw z ON pójdziemy do parku i wybiegamy (zmęczymy generalnie), a potem przyprowadzimy tam szczeniaka, żeby poznali się w neutralnym miejscu.

Taki jest nasz plan przynajmniej, a potem wracamy razem do domu.

Link to comment
Share on other sites

Będę na pewno obserwować co się dzieje. Być może już po 1 dniu sprowadze swoje psy z powrotem do domu. Wszystko zależy czy szczeniak będzie już chroniony szczepionka przed nosowka parwowiroza i inne groźne choroby czy jeszcze kilka dni bedze musiał poczekać aż zacznie ona działać 

Link to comment
Share on other sites

ja bym od razu zapoznała młodego ze stadem, jeśli domowniczki nie są agresywne to nie powinno być problemów. a żarcie niech każde dostaje w swojej misce i w swoim kącie i pilnuj, żeby jedno drugiemu nie wyżerało. za dużo chodzenia na paluszkach, za dużo rozkminiania co robić, jak robić i kiedy robić też dobre nie jest;)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Beatrx napisał:

ja bym od razu zapoznała młodego ze stadem, jeśli domowniczki nie są agresywne to nie powinno być problemów. a żarcie niech każde dostaje w swojej misce i w swoim kącie i pilnuj, żeby jedno drugiemu nie wyżerało. za dużo chodzenia na paluszkach, za dużo rozkminiania co robić, jak robić i kiedy robić też dobre nie jest;)

Tego samego dnia będzie to raczej niemożliwe ze względów technicznych. Ale jeśli sytuacja, pod względem szczepień  na to pozwoli to następnego dnia sprowadzę moje sunie do domu i będzie wielkie zapoznanie się.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...