Jump to content
Dogomania

mały piesek - gryzienie suchej karmy


spike1975

Recommended Posts

przyplątała się do mnie suczka. tak na oko wygląda na kilka miesięcy i jest malutka, może z 5 kg i pewnie już taka zostanie.

na początek dawałem jej "kiełbasę dla psów", taki baton mięsny. bardo jej to smakowało. no ale chcę ją karmić też suchą karmą ale nigdy nie miałem takiego małego pieska a widzę że rozgryzanie tych granulek sprawia jej widoczną trudność.

moja bestia to chapnie zębiskami i granulki nie ma, ale on jest spory i gryzie porządne kości. a jak to jest z takimi małymi pieskami? nic im się nie stanie od codziennego (np 4-5 razy w tygodniu) gryzienia takich twardych granulek? wiadomo że one się rozmoczą w żołądku. ale jednak pies to nie rekin i zęby mu nie odrosną.

trochę może głupie to moje pytanie ale widzę że naprawdę gryzienie tych granulek to nie jest dla niej takie łatwe. mam jej namaczać czy przesadzam?

Link to comment
Share on other sites

liczyłem na jakieś rady od właścicieli takich małych psiaków. to nie są jakieś duże granulki. one mają wielkość paznokcia. czy te dla małych psów faktycznie będą mniejsze i to coś zmieni? a co do namaczania. jak długo to moczyć? bo dzisiaj rano zalałem mlekiem i za jakieś 2 godziny one był tylko troche rozpulchnione z wierzchu a środek był cały czas twardy.

nie sądziłem że z takim maluchem będą dodatkowo takie "problemu". nie za bardzo chce jeść tę suchą karmę skubana.

Link to comment
Share on other sites

Granulki w suchych karmach dla małych psów mają zwykle średnice mniejszą niż 0,5 cm, są malutkie, więc na pewno sobie z nimi poradzi. Mój pies waży na razie 2,5kg i takie granulki przegryza na raz. Na zmianę daje jej też karmę z dużymi granulkami ale zawsze namoczoną. (Znajomy weterynarz rozcinał kilku pieskom tchawice w celu wyciągnięcia za dużej granulki). 

Co do długości namaczania karmy zależy od składu. Zwykle wystarczą dwie godziny, jednak te z dużą ilością mięsa potrzebują około 3-4 godziny. Ja zawsze podając jeden posiłek już namaczam kolejny i podaje je co 4 godziny. I namaczaj wodą! Mleko u tak małych psów często powoduje biegunkę, nietolerancję, uczulenia itp.

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji wizyty u weterynarza poproś o sprawdzenie zębów. Małe psy bardzo często mają problemy z uzębieniem (kamień, zapalenie dziąseł, braki w uzębieniu). Jeżeli wszystko jest w porządku, to nie ma się czym przejmować, małe pieski też są w stanie gryźć kości ;)

Link to comment
Share on other sites

zęby ma w porządku, sam oglądałem. jest młodziutka, dopiero co wymieniła na stałe. to nie jest tak że ona nie może przegryźć, spokojnie przegryza. natomiast robi to z o wiele większym wysiłkiem niż mój wielki łobuz i nie chodzi mi o to że nie może jeść tylko że boję sięże np po kilku latach pościera sobie szkliwo z tych małych ząbeczków i wolę jej namaczać niż żeby miała problemy  z zębami.

w ogóle skubaniutka nie chce za bardzo jeść suchej karmy. mięsko gotowane to i owszem, batony dla psów też, paróweczka owszem ale suchego nie za bardzo.

" małe pieski też są w stanie gryźć kości ;) "

no ale przecież nie takie twarde jak duże, dlatego się trochę cykam.

Link to comment
Share on other sites

Problemy z zębami będzie miała, jeżeli nie będzie gryzła. Jak nie sucha karma, to przynajmniej gryzaki, kości, zabawki są konieczne, inaczej odłoży jej się kamień na zębach.

Małe psy też jedzą kości, wejdź na forum barf albo nawet tutaj się rozejrzyj. Znajomej 8 kg pies chrupie aż miło, a pyszczek ma maleńki. A tutaj znalezione teraz zdjęcia ze strony bialyjack.pl:

1016784_489652847791294_1065083070_n.jpg

 

308208_253828087993757_2090461774_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

no ja nie wątpię że małe psy też jedzą kości. ale co innego gdy piesek dostanie kości raz w tygodniu a co innego gdy codziennie musi gryźć coś o twardości kości.

nie martwię się tym że ona nie pogryzie kości czy tych granulek bo gryzie. martwie się tym że może to być dla niej za twarde jak na podstawowe pożywienie podawane przez większość dni tygodnia.

Link to comment
Share on other sites

Te psy ze zdjęć jedzą dietę barf, czyli codziennie głównie mięsne surowe kości. Żadnego gotowania, suchej czy mokrej karmy. I dają radę. Poza tym mnóstwo właścicieli małych piesków daje im często kostki, gryzaki, zabawki do gryzienia i radzą sobie nie gorzej od dużych psów (oczywiście proporcjonalnie gryzak jest mniejszy, ale twardość ma tę samą). Spójrz np. na koty, mają małe pyszczki, a też potrafią skruszyć kość, a szczur przegryza się przez ścianę. Wielkość zwierzaka tu nie ma znaczenia. Obserwuj psicę, bo jeżeli naprawdę ma problem, a nie jest to tylko kwestia przyzwyczajenia (może wcześniej nie jadła suchego?) to może jednak ją coś w tym pysku boli.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Przyzwoita karma DLA MAŁYCH RAS = dobry skład + małe granulki. :)

Dobrze, żeby piesek (mały też) gryzł - lepsze karmy mają często w składzie tzw. kompleks stomatologiczny, który pomaga utrzymać zęby i dziąsła w odpowiedniej kondycji a ponadto zapobiega tworzeniu się kamienia.

Zbyt duża granula może spowodować zadławienie się małego psiaka...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...