Jump to content
Dogomania

Agresywny szczeniak czy uparty


MonciaMonia

Recommended Posts

Witam, od 2 tygodni jesteśmy właścicielami szczeniaka owczarka niemieckiego. Ma 12 tygodni. Problem polega na tym, że pies, a właściwie nasza suczka nas gryzie- rzuca się na nogi, przy głaskaniu chce gryźć ręce. Tłumaczymy jej, że nie wolno, że ma nie gryźć itd. Nawet zaprowadzienie do jej legowiska nie pomaga, wpada w szał i rzuca się jeszcze bardziej. Ostatnio zaczęła nawet na nas szczekać kiedy próbujemy ją uspokoić.  Czy to objaw agresji czy po prostu szczeniak jest uparty? Zastanawiamy się nad szkoleniem, ale jeszcze jest w trakcie szczepień. Najgorsze jest to, że jak wpadnie w furie to rzuca się bez opamiętania. Od razu dodam, że ma własne podwórko, mnóstwo zabawek i potrafi być momentami grzeczna. Proszę doświadczone osoby o rady, może jakieś wskazówki. Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

A w jaki sposób tłumaczycie? Pies nie rozumie słów, przy odpowiedniej nauce dopiero po jakimś czasie zacznie słowa człowieka kojarzyć z sytuacją lub czynnością. Jak szczeniak ma zrozumieć co znaczy "nie gryź" i "nie wolno"? Jak ma zrozumieć po co i dlaczego jest prowadzony na legowisko?

Szczeniakowi owczarka niemieckiego nie jest potrzebne podwórko z zabawkami, tylko celowa współpraca z człowiekiem. Skoro suczka jest w trakcie szczepień, to zaproście do siebie do domu sensownego trenera, który wyjaśni Wam podstawy i sposoby komunikacji z psem, tak, aby zwierzę mogło zrozumieć oczekiwania człowieka.

Link to comment
Share on other sites

ona nie jest agresywna ani uparta - ona po prostu jest szczeniakiem. szczeniak już tak ma, że gryzie i jeśli mu się jasno nie zakomunikuje, ze tak się nie robi i nie pokaże, jak zachowywać się należy to będzie gryzł jeszcze bardziej.

własne podwórko nie jest do niczego potrzebne, ona potrzebuje zajęcia z człowiekiem. jakie komendy umie? jak często z nią ćwiczycie?

Link to comment
Share on other sites

MonciaMonia, gdyby suczka wiedziała co znaczy siad, wystarczyłoby powiedzieć jej "siad" - niezależnie od sytuacji. Suczka oczywiście odbiera Twoje emocje, ale to nie pomaga jej zrozumieć jakiego zachowania oczekujesz.  Gdzie mieszkasz, może ktoś z Dogomanii wskaże Ci dobrego trenera w Twojej okolicy. 

 

Link to comment
Share on other sites

ona nie wie co to znaczy "nie wolno", skoro się do tego nie stosuje. gdyby znała "siad" i "zostań" to byś nad nią zapanowała tymi komendami. nie zwalaj tego na jej charakter, to po prostu brak wychowania. i czemu nie napisałaś jak często z nią cwiczycie? ile czasu dziennie poświęcacie tylko dla niej?

Link to comment
Share on other sites

Ćwiczymy nawet parę razy dziennie. Pisałam, że mamy ja od 2 tygodni. Szczeniak w wieku niecałych 3 miesięcy nie ma wyuczonych komend jeszcze na blachę. I wie ci znaczy nie wolno bo próbujemy ją tak uspokoić, ma wiele razy dziennie powtarzane. Czasem zdarza jej się posłuchac i przestaje gryźć albo nawet nie zaczyna, ale jak jest rozbawiona to nie da jej się tak zatrzymać 

Link to comment
Share on other sites

MonciaMoncia, proszę napisz w jaki sposób uczysz psa rozumienia słów "nie wolno". Bo ja mogę 100 razy dziennie powtarzać Ci  "ash nazg"" i a i tak, jeśli nie znasz języka Saurona, nie będziesz wiedziała co to znaczy. Pies nie rozumie ludzkich słów; przy nauce wystarczyłoby samo "nie", po co to "wolno" doklejać - byle jednocześnie spokojnie i bez gniewu  uniemożliwić czynność zakazaną, naprowadzić w aprobowaną właśnie w tej sytuacji i bardzo pochwalić - o ile wcześniej nauczyło się szczeniaka kojarzyć słowo pochwały z konkretną korzyścią. Reakcje rozbawionego szczeniaka nie oznaczają ani agresji ani uporu - suczka nie została nauczona jak rozładowywać emocje zabawy, jak bawić się inaczej.

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, MonciaMonia napisał:

Ćwiczymy nawet parę razy dziennie.

parę razy dziennie to nie jest "nawet" tylko bardzo mało. unikasz odpowiedzi co do konkretnej ilości czasu, stąd wniosek, ze poświęcacie jej go bardzo mało, a ona sama siedzi na podwórku z zabawkami. w ten sposób nie wychowacie dobrze żadnego psa.

Link to comment
Share on other sites

MonciaMonia, jestem na takim samym etapie jak Ty. Mój szczeniak ma 12 tygodni i prezentuje etap podgryzania w pełnej krasie :) Też potrafi zatracić się w zabawie i wpadać w wariacje, które trudno opanować. Szczególnie mój 14 syn jest obiektem podgryzania, bo zabawnie odskakuje i to z pewnością jest pretekstem do dalszej zabawy. Od początku męczyliśmy komendę " do mnie", "siad" i "waruj" i te trzy ma opanowane w miarę dobrze (przy dużym rozproszeniu oczywiście zdarza się mu nie słyszeć). Rozumie też "nie" ( ale tutaj musimy jeszcze popracować) i "zostaw" ( też tylko na zasadzie wymiany na smakołyk, głównie na spacerach). Wykorzystujemy te komendy w sytuacjach zbytniego podekscytowania i trudnego do opanowania gryzienia. Krótkim siad przerywamy zabawę, potem seria siad i waruj, oczywiście smakołyki i zastępcza zabawka w zęby. Często serię trzeba powtarzać kilka razy, czasami stosuję po prostu przerwanie zabawy i wyjście z pokoju. Moncia, to działa. Trenujecie komendy w różnych sytuacjach, przed jedzeniem, na spacerach, w trakcie zabawy, przed rzuceniem piłki itp. Wiąże się to oczywiście z tym, że w każdej kieszeni nosimy smaczki, rozkładam je również na meblach dla psa niedostępnych (żeby w razie czego mieś pod ręką), podobnie zastępcze zabawki, leżą wszędzie. Wygląda to dziwnie, ale cóż...szczeniak jest w domu, prawda?

No i jeszcze jedno. Staram się wymęczyć psa na spacerach, bo potem znacznie mniej gryzie i nie ma "głupawki" trudnej do opanowania. Psie przedszkole w naszym przypadku jest świetnym miejscem do szaleństw i pracy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...