Jump to content
Dogomania

Sucha karma dla szczeniaka - mętlik w głowie


Forfiter

Recommended Posts

Witam

Ostatnio postanowiłam zainteresować się o wiele bardziej tematem suchych karm, bo za niecały miesiąc pojawi się w domu szczeniaczek. Do tej pory moje pieski jedzą Royala, bo spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami po czym spróbowałam i tak karma w domu została na długo. Wiadomo wszędzie Royal, tu ktoś poleca, tam poleca, weterynarze polecają, na półkach w sklepie Royal i bez zagłębiania się w temat karma jest. Podkreślę tylko, że na Royala piesek całkiem dobrze reaguje i nie ma żadnych niespodzianek w postaci biegunki, a często się to u jednego wcześniej zdarzało. (znajdka, która pojawiła się w domu mając około 2 lata i zawsze były z nią problemy z częstymi biegunkami. Teraz ma 13, a na Royalu zdarzają się bardzo rzadko). Natomiast zaciekawiło mnie ostatnio to, że przeglądając strony, fora internetowe wiele osób tą karmę krytykuję, że już nie jest taka jak dawniej, że więcej w niej zbóż niż mięsa, i że są o wiele lepsze karmy, które faktycznie w składzie mają mięso np Acana czy Orijen. Teraz mam dylemat czy karma, którą dostają moje pieski to faktycznie był słuszny wybór i czy szczeniaczka nie zacząć po przyjściu przestawiać na inną karmę np polecaną Acane. Czym najlepiej teraz kierować się przy wyborze i co tak na prawdę jest dobre.

Link to comment
Share on other sites

Dziecka ludzkiego nie karmiłabym żadnymi zupkami w proszku ani konserwami, choćby miały opinię "najlepiej zbilansowanych".

Mój pies od chwili kupna, czyli od ukończenia siódmego tygodnia życia dostaje przede wszystkim mięso - surowe mięso. Podobnie jak moje poprzednie psy. 

Link to comment
Share on other sites

Calcium fosforicum rozgniecione z masłem, bo tak lepiej przyswajalne, plus surowe jajko, plus surowa marchew, plus biały ser (biały ser na śniadanie), plus grzanka z razowego chleba - przez kilkanaście lat życia dwóch kolejnych psic problemy z trawieniem mogłam policzyć na palcach jednej ręki. Mogły jeść bardzo różnorodnie - od święta lody razem ze mną też  - bez zaburzeń trawienia. W Polsce sucha karma pojawiła się w handlu jakieś 35 lat temu chyba - wcześniej psy doskonale radziły sobie na naturalnym pokarmie.

Co do bilansowania - nie wierzę w zbilansowaną karmę dobrą dla każdego psa.  Każdy pies, jak i każdy człowiek, nieco inaczej przyswaja i trawi. Gdybym jadła tyle słodyczy, co moja dobra znajoma, to byłabym szersza niż wyższa, a gdyby ona jadła tyle co ja, to nie rzucałaby cienia.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo się cieszę z odzewu jednak moje pytanie dotyczyło suchych karm, a nie tego czy lepiej gotować samemu czy lepiej karmić suchą karmą. Rozumiem, że kupne nigdy nie dorówna dobrze zbilansowanym daniom robionych własnoręcznie jednak nie każdy ma czas na gotowanie w domu od podstaw. Nie chcę wchodzić w dyskusję sucha karma czy robione samemu, bo każdy karmi jak uważa za słuszne i szanuje to jednak nie zamierzam rezygnować z suchej karmy. Chciałabym dowiedzieć się coś więcej na temat suchych karm, bo teraz odebrałam tą odpowiedź jakby popełniało się zbrodnie karmiąc psa suchą karmą. Zresztą nie dostają tylko suchej karmy jednak przeważa w diecie. Na pewno nie zamierzam psa karmić surowym mięsem, więc te rady nie są dla mnie pomocne. Zostaje mi chyba szperanie w necie dalej i podjęcie decyzji samej co by uniknąć różnic w zdaniu :)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Forfiter napisał:

odebrałam tą odpowiedź jakby popełniało się zbrodnie karmiąc psa suchą karmą

Luz. Żadna to zbrodnia, po prostu z ciekawości spytałam Sowę o szczegóły. Ja też szczeniaka karmię suchą (Acana), ale dorzucam posiłek surowy, jajko i twaróg.  Nie jestem przekonana, czy to dobrze. Karmiłabym surowym, ale obawiam się, czy dostarczę młodemu wszystkiego, co trzeba.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

"Odkarmiliśmy" u siebie w sklepie kilka szczeniaków i rzeczywiscie Royal nie byłby u nas karmą "pierwszego wyboru". Krzywdy psu zrobić nie powinien (chyba, że pies ma uczulenie na kukurydzę :) ), ale składem nie powala...

Obecnie jest wiele karm o lepszym składzie i, co wazne, zdecydowanie niższej cenie. 

Z własnych doświadczeń możemy polecić Fitmin Puppy (programy żywieniowe Mini, Medium, Maxi), Carnilove Puppy czy Caniwerę... ale karm na rynku jest masa i wybór nie jest prosty...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...