Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Mam roczną suczkę, nazywa się Misia. Wiem, że za szczeniaka popełnialiśmy trochę błędów wychowawczych, ale podstawowe komendy zna - siad, waruj itp. W domu to aniołek i idealny pies, który reaguje na każdą komendę, a na dworze zresztą też. Kiedy jest na smyczy, chodzi przy nodze i ogólnie słucha się mnie.

Kilka dni temu postanowiliśmy kupić jej szelki, żeby się nie męczyła - do tej pory nosiła kolczatkę, bo z każdej innej opcji udawało jej się uciec. Myślałam, że to kwestia przyzwyczajenia, ale dalej się wyślizguje. Dziś wyregulowałam jej te szelki i wyszłyśmy na dwór. Już w pierwszej chwili wyślizgnęła się z nich i od tamtej pory musiałam znaleźć sposób, żeby ją złapać, albo w ogóle zbudować na nowo zaufanie, którego nie ma będąc bez smyczy. Ostatecznie odkryłam, że kiedy spaceruję w miarę daleko, co jakiś czas do mnie dobiega i idzie w bezpiecznej odległości. Ale dalej nie mogłam się do niej zbliżyć. Chodziłam tak z godzinę w kółko, szłam w stronę mojej babci - może tam wejdzie? A skąd. W końcu się zmęczyłam, więc poszłam sama do domu po kiełbasę. Widziałam Misię przez okno, a ona widziała mnie. Widziała jak wyciągam jedzenie z lodówki.     Kiedy wyszłam - na początku się mnie bała, a potem robiła grzecznie wszystkie komendy jakie umie robić w domu. Leżałyśmy w trawie - ja ją karmiłam i głaskałam. Była zadowolona. Spędziłyśmy tak około 20 minut, po czym uznałam, że da sobie założyć szelki. Oczywiście zraziła się do mnie i już się nie zbliżała. 

Zrezygnowana, zostawiłam ją na pastwę losu. Nie zamknęłam drzwi, tak, że gdyby zachciało się Hrabiance wrócić łaskawie, to mogłaby, a na progu czekałyby ją resztki kiełbasy. 

O 10:25 przyszłam i zaczęłam pisać ten post, bo nie wiem co robić. Jeśli nie wróci? Jeśli pobiegnie gdzieś do lasu? Już wcześniej uciekała na spacerze, ale jakoś zawsze znalazła się miła osoba, która pomogła mi ją złapać. Dziś nikogo nie było, bo to godziny pracy i szkoły. Siedząc przy laptopie, mam widok za okno - leży w trawie, ale nawet jeżeli do niej pójdę, to i tak nie wróci. Chyba warto zainwestować w kurs dobrego wychowania - co o tym sądzicie? Jak ją nauczyć żeby wracała?



------
11:00 

Słyszę drapanie do drzwi wejściowych - tak tak!! Wróciła do domu :D A to cwaniara.

Mimo wszystko problem się nie rozwiązał na stałe. Jak ja mam z nią wychodzić? :c

Link to comment
Share on other sites

kup jej obrożę półzaciskową albo szelki z zabezpieczeniem przed wyjściem.

a jak pies Ci ucieka, to Ty biegniesz w drugą stronę. jak Cię dogania to chwalisz, nagradzasz, bawicie się chwilę i od nowa ucieczka. do czasu, aż na spokojnie będziesz mogła ją złapać (to tak w razie dzisiejszego przypadku).

a ogólnie to najpierw ćwiczysz w domu. zaczynasz od tego, ze psiak jest przed Tobą, Ty się cofasz o krok i zachęcasz ją do przyjścia. po przyjściu super pochwała i nagroda. stopniowo wydłużasz odległość z jakiej psice wołasz, potem wołasz ja w innego pokoju i jak Cię nie widzi. za każdym razem jak masz dla niej coś dobrego (np. kawałek kurczaka z obiadu) to wołasz ją, po przyjściu chwalisz jakim to nie jest super ekstra cudownym psem i dajesz żarcie. jeśli psica woli zabawę to możesz nagradzać ją chwilą zabawy. jeśli masz 100% komendy wykonanych w domu, bez rozproszeń to możesz zacząć wychodzić na podwórko i tam tak samo ćwiczyć.

musisz pamiętać o tym, zeby nie wołać psa po to, żeby zapiąć go na smycz (w sensie tylko i wyłącznie po to). dlatego musisz mieć masę powtórzeń, zakończonych mega wylewną pochwałą i nagrodą, zeby zawołanie w celu zapięcia nie kojarzyło się psu źle. jeśłi nauczyłaś suczkę, ze każde zblizenie do Ciebie oznacza utratę wolności to nie dziw się, że ucieka;) ćwicz z nią, baw się z nią, nagradzaj, pokaż że super razem spędzacie czas, a nie będzie bała się przychodzić.

noi w ogóle z tym reagowaniem na każdą komendę siad/waruj to chyba nie do końca, skoro nie mogłaś jej kazać usiąść i wtedy do niej podejść? to też jest do przećwiczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...