Jump to content
Dogomania

Tibetan Terrier, czy ZONK?


Slave

Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Od jakiś 2 lat zastanawiałem się nad psem. Jestem osobą aktywną mieszkającą pod górami i potrzebowałem kompana :) mieszkam w bloku i wiem że moje pole manewru było po części ograniczone. Wybrałem Teriera Tybetańskiego, rzadko spotykana rasa, która akurat odpowiadałaby moim potrzebą. Nadarzyła się okazja z hodowli(niestety nie zarejestrowanej) tylko kilka km ode mnie. Pojechałem, popatrzyłem, rodzice byli na miejscu i na 100% to Teriery Tybetańskie, jednak... piesek który mnie wybrał nie miał takiego owłosienia pyszczka co jego bracia, wielkością i ogólnym wyglądem nie odbiegał od reszty, tylko miał minimalnie mniejsze futro(które rośnie z dnia na dzień!) i brak tego owłosienia na pyszczku.

Piesek w ogłoszeniu miał 7tygodni, jednak w momencie jak wychodziliśmy, właścicielka powiedziała że urodził się 2kwietnia i... w domu na spokojnie wyszło mi 4tyg... :( Pani weterynarz na pierwszym spotkaniu, po oglądnięciu szczeniaka, też była skłonna do potwierdzenia daty 2Kwiecień.

Obecnie Lemmy ma 6 tyg i 2,650Kg jest niesamowicie kumaty! i nie oddałbym go za żadne skarby! Już jest częścią rodziny. Mam jednak dziwne poczucie że ta mordka(brak zarostu) jakoś odbiega od Teriera Tybetańskiego(chociaż widziałem na necie sporo podobnych i ogólnie jest dosyć spora rozbieżność w wyglądzie szczeniaków tej rasy. Wielkość włosa jak i samego umaszczenia).

Czy jest możliwość że to całkowicie coś innego? Weterynarz spotkała się pierwszy raz na żywo z tą rasą, ale według jej obliczeń waga/wiek, postawa i umaszczenie się zgadza.

Przesyłam zdjęcia jego z braćmi i jedną siostrą, oraz aktualne zdjęcia(wczoraj miał dokładnie 6tyg).

POZDRAWIAM :) miłego dnia i z góry dziękuję za odp.

 

13187681_1042983249127982_569096544_n.jpg

13183014_1042983405794633_1741812765_n.jpg

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Możliwe, że jest z dokrycia, po innym ojcu. 
Moim zdaniem nie będzie wcale przypominał terriera tybetańskiego. Ta sierść na pysku na pewno nie urośnie. Nie wiadomo co z niego będzie, wygląda ja pospolity kundelek... ale taki "urok" kupowania w pseudo. 

Link to comment
Share on other sites

2 lata się zastanawiałeś I kupiłeś ślicznego mixa z pseudo...Na dodatek 4 tygodniowego oseska,który powinien byc jeszcze z matką.

A rozbieżności w wyglądzie,owszem są.Zobacz jednak jakie:

(Włącz grafikę po otworzeniu linku)

https://www.google.pl/search?q=terier+tybetanski&biw=1477&bih=748&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjeiIi5kNrMAhVGhywKHcxJCfQQ_AUIBigB

Link to comment
Share on other sites

OK rozumiem :)

Tyle że ja go nie kupiłem, bo szczeniaki były za darmo, chciałem się dopytać odnośnie rasy.

bou-nie tylko język polski istnieje, rozbieżności są i to spore. Nie będę opisywał historii tej rasy odnośnie Mnichów ale sam zobacz przykładowe zdjęcie. Na zdjęciu niby też TT i dwa z nich mają identyczną, niezarośniętą mordkę.

Nieważnie już czy jest czy nie, mam tylko nadzieje, że wyrośnie na tyle sprawny żeby mógł mi towarzyszyć w zwykłych wypadach w góry :)

 

TibetMonkDogs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Długi włos jest zazwyczaj cechą recesywną, więc krótki włos po długowłosych psach nie wychodzi, raczej odwrotnie. Tu po prostu było dokrycie tt innym psem, lub maluszek jest po zupełnie innych rodzicach, ale żeby łatwiej znalazł dom podszyli go pod tt. 

A co do zdjęcia, po pierwsze wygląda na mega stare, po drugie tam nikt się nie przejmuje czystością rasy, jeśli chodzi o historie wszystkich ras to zawsze na początku osobniki mocno się różniły, wybór niektórych do dalszej hodowli dał taki efekt jaki widzimy na ringach. Poza tym europejskie psy już są tak wyprowadzoną linią, że wykazują podobne cechy. Do kazdej rasy można znaleźć zdjęcia gdzie psy wyglądają jak kundle, co nie oznacza, że teraz występują aż takie różnice osobnicze. 

Dodam jeszcze, że to zdjęcie wygląda raczej jak mix kilku tybetańskich ras :P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...