Jump to content
Dogomania

Wiek szczeniaka


Recommended Posts

Witam, (pierwszy mój post na forum, liczę na nowe, owocne znajomości).

Pragnę zakupić Owczarka Szwajcarskiego w celach hodowlanych (zaznaczam, że jest to plan na etapie zbierania wiedzy i przygotowania teoretycznego, a nie kupowania szczeniaka). Aktualnie jestem właścicielką 6-letniej suczki Owczarka Niemieckiego Długowłosego (właściwie psa w typie rasy- bo żadnych papierów nie posiada i choć pięknie zbudowana dobrze ułożona to pełni funkcję przytulankowo- stróżującą a nie reprodukcyjną! ). Gdy jeszcze mieszkałam z rodzicami mieliśmy parkę cocker-spanieli angielskich i doczekaliśmy się dwukrotnie ślicznych szczeniaków- wtedy jeszcze nie miałam pojęcia co to jest pseudo-hodowla a raczej nazywane to było hodowlą domową. Z perspektywy dziecka było to fascynujące, szczeniaki, oswajanie ich ze światem, pochłanianie literatury o psach, uczenie pierwszych komend i zasad. Dziś (naście lat później) poziom wiedzy inny i chcę zająć się hodowlą psów od właściwej strony psów od właściwej strony. I tu paradoks...choć umiem ułożyć psa pod siebie, zarówno jako psa rodzinnego jak i stróżującego to o wystawach i prawidłowym kojarzeniu psów ze sobą wiem tyle co nic. 

Zwracam się wiec do was z pytaniami, na które nie znalazłam odpowiedzi ani we własnym doświadczeniu, ani w literaturze.

W jakim wieku najlepiej nabyć szczeniaka? Przyznam, że to dla mnie dylemat.Chciałabym z jednej strony psiaka maleńkiego, na pierwszym etapie socjalizacji, by móc go samodzielnie nauczyć życia z dziećmi, drugim psem z silnym macierzyńskim instynktem, w mieście. A z drugiej strony nie chciałabym wziąć psiaka zbyt małego, by nie pozbawiać go na zbyt wczesnym etapie kontaktu z matką. Jesteście w stanie mi doradzić?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Do hodowli najlepiej byłoby kupić zwierzę nawet roczne lub starsze , ale takie wartościowe bardzo rzadko się zdarzają . A tak to możesz odebrać, jak wyżej napisane, 8 tygodniowego i liczyć na dużo szczęścia , że wszystko będzie z nim ok i będzie się nadawać do hodowli :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

jovi- jakoś naprawdę trudno mi sobie wyobrazić, by roczny pies, pozostający w hodowli spełnił moje wymagania (wymieniłam w pierwszym wpisie). 

Trafił do mnie szczeniak 8-tygodniowy, ale hodowczyni była tak miła, że elementy socjalizacji, na których najbardziej mi zależało przeprowadziła sama :) (zapoznanie z obecnością dzieci, jazdą samochodem, obecnością innych psów). Życzę każdemu takiego hodowcy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...