Jump to content
Dogomania

golden retriever vs border collie


Basia1989

Recommended Posts

Mam w planach mieć dwa psy wyżej podanych ras lub ich mieszańców. Który pierwszy? <golden retriever vs border collie> Obydwa chce wziąć od szczeniaka. Ten duet to moje marzenie od dawna. Mam jednak pytanie, którą rasę wziąć jako pierwsza i po jakim czasie drugi piesek? Nie wiem tez czy brać suczki, czy pieski - myślę także o kastracji/sterylizacji.

 Psy będę chciała szkolić samodzielnie, podstawowe komendy plus dodatkowe sztuczki. W przyszłości planuje powiększenie rodziny także o małego człowieczka :-) i nie mam pojęcia jakie są wskazania psychologiczne/behawioralne dla mojej wizji na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Jako pierwszego polecam raczej goldena. Jest spokojniejszy niż border collie i łatwiej będzie Ci go ułożyć.

Następnego psa weź wtedy jak pierwszy będzie już wychowany.

Co do płci to dla mnie zawsze było to absolutnie bez żadnego znaczenia.

Jeśli chodzi o dzieci to pies, który od małego będzie miał z nimi styczność i dobre skojarzenia nie będzie miał nic przeciwko dwunożnemu rodzeństwu.

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na konkretnej rasie, to znajdź naprawdę fajną hodowlę zrzeszoną w ZKwP (FCI), bo teraz bardzo łatwo nadziać się na szczenięta z rodowodami dziwnych stowarzyszeń po burku z bramy obok, a to kupowanie kota w worku i wspieranie biznesu ludzi, którym zupełnie nie zależy na dobru zwierząt i tylko liczą kasę za szczenięta.

Jeżeli wchodzą w grę mieszańce to można poszukać po ogłoszeniach szczeniąt mniej więcej w typie do oddania, takich jest na pęczki, a jakiś psiak dostanie szansę na fajne życie :)

Jeśli chodzi o rasy to golden jest dużo bardziej przystępną rasą dla początkującego, będzie łatwiejszy w obsłudze niż border.

W ogóle jesteś pewna tego borderka? ;) Bo nie wiem, czy przy dziecku na radarze wymagająca tak dużego nakładu pracy i czasu rasa to dobry pomysł. Bo bordera podstawowym szkoleniem i sztuczkami ciężko zmęczyć, on potrzebuje coś robić.

Link to comment
Share on other sites

Powiem szczerze, że też tak myślę jak osoba, która napisała post powyżej. Border to pies dla ludzi aktywnych, mających dużo czasu, by móc zaspokoić jego pęd do pracy. Szkoda byłoby, abyś zorientowała się za późno. Praca przy dziecku jest ogromna, a psu nie wytłumaczysz, że np. dzisiaj nie masz dla niego czasu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za porady.

Wiem, ze bordery potrzebują duzo ruchu oraz pracy zarówno umysłowej jak i fizycznej. Mam w planach poswiecac mu tyle uwagi i czasu ile potrzeba. Nie rozumiem jednak dlaczego podstawowe szkolenie mialoby nie wystarczyc?, wiem ze codziennie kilka godzin mam z glowy na nauke i zabawe z psami, ale o to mi wlasnie chodzi. Chcialabym zeby moje pieski znaly wiecej komend niz same podstawy,  plus amatorskie agility :-) 

 W pierwszej kolejnosci bedzie golden, to tez da mi do myslenia, czy majac juz jednego pieska bede miala jeszcze czas wolny na kolejnego - bardziej wymagajacego. Dlatego tez nie chcialam brac dwoch szczeniakow razem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...