Jump to content
Dogomania

Jaką rasę psa wybrać dla rodziny?


sandrasandra

Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem tu nowa i z góry przepraszam jeśli ten post jest na złym temacie. Chodzi o to że nie mamy pojęcia jaka rasa psa będzie dobra dla mojej rodziny i jaką wybrać. Dlatego proszę o poradę i pomoc w doborze rasy. 
Chcemy zaraz po wakacjach sprawić dla nas psa dla rodziny i malych dzieci. Mamy 11 syna i 2 letnią córeczkę. Zależy nam na psie który będzie bardzo lubił dzieci. Będzie idealny dla rodziny, opiekuńczy i wrażliwy dla dzieciaków jak i lubiący zabawy z nimi ale nie przesadnie aktywny. Jeśli chodzi o charakter to stosunek do innych zwierząt nie jest istotmy ponieważ nie mamy innych zwierzaków i chcemy tylko tego jednego psa do końca jego żywota. 
Mieszkamy od 9 lat w Irlandii i mamy dom z małym ogrodem. Miałby sporo okaszji do wybiegania się ponieważ okolica jest spokojna. Jeśli chodzi o wielkość psa zależy nam na dużym psie lub średniej wielkośći. 
Ma być nie ufny wobec obcych ale przyjazny i przywiązany do rodziny. Nie ma być agresywny bardziej spokojny, inteligentny i szybko uczący się.
Jeśli chodzi o potrzeby ruchu to najlepieś średnie. Koszt utrzymania i koszt psiaka nie ma znaczenia. 
Zależy nam na jednym psie którego pokochamy całą rodziną i będzie jej członkiem. 
Orientując się w temacie myślimy o Szwajcarskiem psie pasterskim lub bokserze.

Link to comment
Share on other sites

Nie znam się na rasach, więc w tym akurat nie doradzę. Ale jak chodzi o to, jaki ostatecznie będzie ten konkretny pies, który trafi do Was, to dużo zależy od tego jak go wychowacie, a mówiąc bardziej wprost - czy i na ile będziecie umieli go wychować, dogadać się z nim, zrozumieć jego potrzeby i je spełnić. To bardzo dobrze że masz sprecyzowane oczekiwania, ale to nie jest tak, że kupisz psa danej rasy i on sam z siebie będzie taki, jak oczekujesz, bo tak jest napisane we wzorcu rasy ;) Dużo ludzi tak myśli i dużo psów ląduje przez to w schronach albo na bruku.

Moja sugestia dla Ciebie: poszukaj fajnych źródeł, blogów, artykułów - mogę Ci polecić wszystko autorstwa Pani Zofii Mrzewińskiej. Poczytaj sobie o wychowaniu szczenięcia, o problemach jakie sprawia i jak sobie z nimi poradzić. O potrzebach psa - że wybiegać psa, to nie wszystko, poczytaj o tym jak się z psem bawić, jak wspólna zabawa i uczenie psa wzmacnia więź między psem a przewodnikiem. Poczytaj o prawidłowej socjalizacji - mnie niepokoi to co piszesz, że stosunek do innych psów jest mało istotny, bo będziecie mieć tylko tego jednego. To nie jest tak, bo w końcu nie żyjecie na bezludnej wyspie i naprawdę o niebo łatwiej żyje się z psem, który jest przyjaźnie nastawiony do otoczenia, w tym innych psów. Masz bardzo fajne podejście, że pies ma być członkiem rodziny. Więc przygotuj się na jego przyjęcie i zobaczysz, że Wam wszystkim to wyjdzie na dobre :)

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze co przyszło mi do głowy to berneński pies pasterski, idealnie by się wpasował w wasze kryteria. Celowałabym ogólnie raczej w rasy pasterskie, retrievery albo niektóre ze spanieli.

Nie szalałabym z tą nieufnością do obcych, bo tym charakteryzują się raczej rasy trudniejsze i często ta wrodzona nieufność w niedoświadczonych rękach może się przerodzić w agresję czy lęki.

Można psa nauczyć, że ludzie mijani na spacerze nie są interesujący, nie pozwalając za szczeniaka na ciumcianie przechodniów do psa. Uczysz po prostu psa skupiać uwagę na Tobie, bo to Ty masz zabawki i jedzenie, a ignorować całą resztę świata :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...