Jump to content
Dogomania

Nie jestem "atrakcyjna"dla psa


kam88

Recommended Posts

Nie wiem czy dbry dzial. Ale mam problem z moją suczką. Próbuję jej nauczyć przychodzenia na zawołanie, ale ona robi to tylko wtedy kiedy ma na to ochotę. Czytałam że nagroda musi być bardziej atrakcyjna niż wszystko inne, tylko ona woli iść gdzieś coś wąchać niż np smakołyk, pochwałe, zabawe. Mam wrażenie, że w pewnych sytuacjach np wąchanie tego krzaka jest bardziej interesujące niż któraś z nagród.. Tym sposobem szkolenie stanęło w miejscu, bo ona slucha sie tylko wtedy kiedy ma ochotę.. Nie powiem że przede mną ucieka, ale jak widzi jakiegoś psa lub interesujący zapach to sie "wyłącza".. 

Link to comment
Share on other sites

zacznij od początku. będąc w domu, jak pies się nudzi zawołaj go. musisz do tego wymyślić nową komendę, bo obecna oznacza: piesku przyjdź do mnie jak będziesz miał ochotę. jak przyjdzie (a przyjdzie, w końcu mu się nudzi, nie ma nic innego do roboty;)) to pochwal go wylewnie i nagródź. poćwicz to, póki pies nie zrozumie, ze np. "do mnie" oznacza natychmiastowe podejście do Ciebie. po tym wprowadź trudność w stylu: pies w pokoju A, Ty w pokoju B i wtedy go wołasz. najpierw komendę przećwicz sto razy w domu, chwaląc psa wylewnie, nagradzając, traktując przyjście jak najtrudniejszą rzecz na świecie, jaką tylko mógł wykonać. jeśli będziesz mieć to w domu przerobione to przenosisz to na podwórko. z początku puszczasz go na odległość metra od siebie, przywołujesz, chwalisz, nagradzasz, bawisz się.potem zwiększasz odległość, zaczynasz szukać rozproszeń, ćwiczysz w coraz trudniejszych warunkach.

 

jeśli wiesz, ze pies komendy nie wykona to jej nie wypowiadasz. jak pies się wyłącza to robisz pisk, zwracasz jego uwagę na siebie i biegniesz w drugą stronę. on wtedy poleci za Tobą. do tego musisz mu zajmować czas na spacerze, bawić się z nim, szkolić go. zwiększasz swoją atrakcyjność zabawą, smakolami, miziankiem, pomocą psu, broniąc go. dopiero jak w jego głowie pokażesz mu przyjście do Ciebie na zawołanie jako najważniejsze  możesz sobie trochę odpuścić i pozwalać mu na swobodną eksplorację terenu. pamiętaj, ze dobre przywołanie wymaga pracy nad wszystkimi aspektami życia, a nie jedynie nad samym przywołaniem.

Link to comment
Share on other sites

dziekuje :) ona jest na tyle specyficzna, ze czasami lezy a ja ją wołam żeby jej dać coś do jedzenia np ulubionego kurczaka, a ona nie przyjdzie bo mam wrażenie że jej sie nie chce ;D ale skorzystam z tych rad i spróbuję od początku. rozumiem że ćwiczyć mam codziennie po kilka razy ale krótko?

Link to comment
Share on other sites

jeśli wiesz, że nie przyjdzie to jej nie wołaj. możesz zwrócić jej uwagę właśnie jakimś piśnięciem, szybszymi ruchami (pańcia zaczynająca tańczyć na środku pokoju z czymś w ręku podśpiewując sobie zwróci psią uwagę;)) i jak się zaciekawi to wtedy zawołaj.

 

ćwicz codziennie, po paręnaście razy w ciągu dnia. krótsze sesje to lepsza koncentracja dla psa. ale też nie zamykaj tego w ramy szkolenia, po prostu wołaj ją po coś fajnego, co lubi. chodzi o wyrobienie w jej głowie skojarzenia, że po przyjściu do Ciebie jest zawsze fajnie. a nie wołasz psa jak wiesz, że nie przyjdzie (tak jak u Ciebie z tym leżeniem, póki co w ogóle bym jej nie wołała leżącej póki się mną nie zainteresuje), że już o podwórku nie wspomnę;) bo wtedy wyrabiasz jej skojarzenie: przychodzę kiedy chcę, a i tak jest okej. więc po kiego grzyba przychodzić od razu, jak można pozałatwiać swoje psie sprawy i dopiero przyjść?;)

i pamiętaj o chwaleniu. chwalenie ma to do siebie, ze jest z Tobą zawsze i wszędzie i nie zapomnisz go z domu jak np. zabawki czy nie skończy Ci się na spacerze jak np. ciasteczka. a dzięki chwaleniu (i to przy wszystkich komendach, nie tylko przy przywołaniu), a następnie wybiórczym nagradzaniu (jak już pies ogarnie, czego od niego oczekujesz) będziesz miała psa posłusznego po prostu, bez konieczności nagradzania każdej komendy.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...