Jump to content
Dogomania

Zaburzenie osobowości.


Haylash

Recommended Posts

Cześć.
Bez dłuższego mydlenia oczu przejdę od razu do rzeczy.
Moja suczka odkąd dostała cieczki zaczęła się dziwnie zachowywać, tzn. zachowywać jak samiec.
Zaczęło się od próby "pokrycia", a ostatnio zauważyłem, że zaczęła również siusiać jak samiec. Czy to normalne?
To moje pierwsze przeżycie z cieczką, więc nie mam pojęcia.
Dziękuje za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

To nie jest żadna forma zaburzenia osobowości - hormony ruszyły ostro w okresie dojrzewania. Mniej wysokoenergetycznego jedzenia, mniej czułości, więcej wymagań reagowania na polecenia, więcej zmęczenia fizycznego i psychicznego przydałoby się.

Suka w czasie cieczki (i do trzech tygodni przed cieczką) siusia częściej, aby zostawić więcej wiadomości zapachowych oznaczających "halo, tu jestem!". Może również, podobnie jak niejedna bardzo pewna siebie dorosła suka, zostawiać informacje zapachowe wysoko, niemal stając na przednich łapach. Próba krycia - to po prostu jedyny możliwy dla niej sposób rozładowania napięcia - jeśli w taki sposób zachowuje się wobec domowników, to niezbyt ich poważa. Przy pierwszej cieczce suka może już zostać pokryta - wymaga więc kontroli od pierwszego dnia cieczki przez pełne trzy tygodnie, czasem dłużej. Ustanie krwawienia, pojawienie się jaśniejszego, śluzowatego wycieku oznacza gotowość do krycia. W obecności właściciela może nawet odganiać samca, ale starczy chwila nieuwagi, aby narazić zbyt młodą sukę na ryzyko pierwszej ciąży - no i siebie na nieliche kłopoty.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko prawda z wyjątkiem tego "mało poważania" ;) zachowania seksualne w okresie rui nie maja nic wspólnego z dominacją, co więcej, czasem "napalona" suka najbardziej  zachecająco zachowuje się wobec osobnika, który w jej przekonaniu jest "najwyżej" ;) a czasem bez wyjątku wobec wszystkich, nizaleznie od płci  ;) 

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, ulvhedinn napisał:

Wszystko prawda z wyjątkiem tego "mało poważania" ;) zachowania seksualne w okresie rui nie maja nic wspólnego z dominacją, co więcej, czasem "napalona" suka najbardziej  zachecająco zachowuje się wobec osobnika, który w jej przekonaniu jest "najwyżej" ;) a czasem bez wyjątku wobec wszystkich, nizaleznie od płci  ;) 

Naskakiwanie na psa czy człowieka przez sukę w pierwszym okresie rui jest rozładowaniem emocji - na podporządkowanym lub równym rangą osobniku.  Podobnie psy-samce  rozładowują emocje na innym psie-samcu. A emocje rozładowuje się na kimś, kogo nie postrzega się jako szefa. Dotyczy to i psów, i ludzi.

Oczywiście możemy mieć różne obserwacje zachowań psów i różnie je interpretować.  Ja na podstawie obserwacji moich i moich znajomych pozostaję przy swoim zdaniu..

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...