Jump to content
Dogomania

Jak dokładnie diagnozować trzustkę by wykluczyć ewentualny nowotwór trzustki u starego psa?


AgaG

Recommended Posts

Mój niedawno adoptowany ze schroniska staruszek Ciapek ma kilka schorzeń. Te, już zdiagnozowane i leczone to: przewlekła niewydolność nerek oraz niedoczynność tarczycy, wada serca. Ostatnio po walce stoczonej o to, by opanować biegunki okazało się, źe najtrudniejsza w diagnostyce i leczeniu jest trzustka.

Ciapek, który na razie miał badaną amylazę (parametr u niego podniesiony ponad normę)  dzieki lekowi kreon ma w miarę opanowane biegunki. Mówię w miarę, bo zdarzają się gorsze dni. Robi jednak  za dużo kup i są one za miękkie mimo diety. Trudno mu je donieść na trawnik, są one żółte.Nie wiem, czy wpływ na kolor moga mieć leki? np. witamina b complex, kwas foliowy?  Czy po prostu kupa chorego na trzustkę psa taka zawsze jest?

 

Nie miałam jeszcze psa chorego na trzustkę, a chciałabym Ciapka dobrze zdiagnozować.

Problemem jest to, że narkoza do ewentualnej tomografii może być w jego przypadku za dużym ryzykiem. Chciałabym ustalić, czy on ma "tylko" przewlekłe  zapalenie trzustki (w schronisku miał biegunki praktycznie non stop i nigdy nie był leczony), czy też może nowotwór trzustki.

 

Usg na razie nie było wykonane ze względu na zgazowane jelita, które to badanie uniemozliwiły.

 

Trochę poczytałam o nowotworze trzustki i martwię się, bo niektóre objawy i wyniki u Ciapka mogą ten nowotwór sugerować:

 

Niepokoja zwłaszcza: czasem występujace trudności z utrzymaniem równowagi, przewracanie się

- występujące czasem dyszenie, ziajanie, rzadko ślinienie się

- występujące czasami dreszcze, trzęsienie się ciała (kilkakrotnie w ciągu trzech miesięcy)

- występujący czasem spowolniony chód

- trzy krotnie odnotowane podczas trzech miesięcy odkąd go mam dziwne zachowania (zesztywnienie ciała, zwłaszcza zadu i łap) a potem trudności z podniesieniem się

- niemożność przytycia mimo przyjmowania sporych ilości pokarmu

- problem z utrzymaniem moczu mimo opanowania nadmiernego picia dzięki wdrożenia leczenia nerek

- wrażliwość na dotyk brzucha (np. niechętnie daje się znosić po schodach, podnosić)

 

Poza tym pies ma apetyt, nie wymiotuje (zdarzyło mu się to ze dwa razy ale po lekach zwłaszcza po żelazie)

Przy czym występowanie apetytu ma średnią  moim zdaniem wartość diagnotyczną wobec faktu, ze on chyba całe swoje zycie głodował i jest "zaprogramowany" na szukanie i pochłanianie wszystkiego, co się nadaje do jedzenia.

 

 

 

 

 

Chciałabym wykluczyć nowotwór  trzustki, zwłaszcza, że Ciapek ma jeszcze uza pod odbytem i zgrubienie (może nawet guza w okolicy węzła chłonnego podżuchwowego/

 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o diagnozowanie trzustki to najlepszy i najdokładniejszy będzie test LTi, wyjdzie czy masz do czynieniea ze stanem zapalnym czy niedoczynnością, można je  wykonać w Labokinie, pobierasz krew u veta i wysyłacie kurierem do labu,  najlepiej wykonać łączone badanie z poziomem kwasu foliowego oraz wit B12, panel biegunkowy, koszt około 120 zł

Większość psów dobrze reaguje na włączenie kreonu i Twojego psiaka problem mocno złożony, tyle chorób na jednego psa :(

 

Kupy o których piszesz są objawem niedoczynności trzustki, idzie nad tym zapanować przy odpowiednio dobranych enzymach.

Link to comment
Share on other sites

jesli jest wogóle jakaś forma nowotworzenia na trzustce to jednak sklaniałbym się do najmniej inwazyjnego badania usg-a na zgazowane jelita najlepszy jestespumisan w kulkach -wieczorem i na godz przed badaniem.pies oczywiście powinien byc z pelnym pecherzem i bez sniadania

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o diagnozowanie trzustki to najlepszy i najdokładniejszy będzie test LTi, wyjdzie czy masz do czynieniea ze stanem zapalnym czy niedoczynnością, można je  wykonać w Labokinie, pobierasz krew u veta i wysyłacie kurierem do labu,  najlepiej wykonać łączone badanie z poziomem kwasu foliowego oraz wit B12, panel biegunkowy, koszt około 120 zł

Większość psów dobrze reaguje na włączenie kreonu i Twojego psiaka problem mocno złożony, tyle chorób na jednego psa :(

 

Kupy o których piszesz są objawem niedoczynności trzustki, idzie nad tym zapanować przy odpowiednio dobranych enzymach.

 

Nie wiesz, czy wynik będzie "zmieniony" ze wzgledu na fakt, że Ciapuś od pewnego czasu zażywa codziennie kreon? To badanie robi się na czczo prawda? A słyszałaś o takim badaniu CPL? Wetka jedna mi powiedziała, że to badanie specyficznego enzymu psiego chyba psiej lipazy o ile nie pokręciłam czegoś. Ja jeszcze muszę zbadać T4 ze względu na tarczycę i elektrolity ze wzgględu na fakt niewydolności nerek i kroplówek dwa razy w tygodniu

 

Ciapek bardzo dobrze reafuje na kreon, ale musimy go sporo podawać. Ciapuś ma wilczy apetyt obecnie, je parę razy dziennie i to każdego posiłku daję kreon 25000.

 

jednak kupy są miekkie, już sie z piwska nie leje, no i jedzenie jest strawione. Szkoda tylko, ze Ciapuś nie przybrał na wadze.

 

A orietujesz się czy niedoczynnosc trzustki boli psa?

Link to comment
Share on other sites

jesli jest wogóle jakaś forma nowotworzenia na trzustce to jednak sklaniałbym się do najmniej inwazyjnego badania usg-a na zgazowane jelita najlepszy jestespumisan w kulkach -wieczorem i na godz przed badaniem.pies oczywiście powinien byc z pelnym pecherzem i bez sniadania

 

a ile kulek dawałaś? Mój waży 10 kilo niecałe. I jak osiagnać, by był z pełnym pęcherzem? On mnóstwo sika, nie trzyma za bardzo mimo bardzo częstych spacerków, nosi pieluchy,

Link to comment
Share on other sites

Diagnostyka chorób trzustki nie jest niestety taka prosta.

Podstawowe badanie lipazy jest wskaźnikiem obejmującym wszystkie rodzaje lipazy (a jest ich kilka - trzustkowa, żołądkowa, wątrobowa itd.) we krwi, dlatego samo w sobie nie przesądza o chorobie.

W związku z tym warto rozszerzyć diagnostykę o osobny test lipazy swoistej dla trzustki.

 

Enzymy z kapsułki Kreonu nie ulegają wchłanianiu, są trawione w układzie pokarmowym i wydalane z kałem, więc przyjmowanie leku nie powinno wpływać na wyniki badania z krwi.

 

Jeśli chodzi o samą niedoczynność to jest dla psa raczej dyskomfortem (jak wszystkie zaburzenia trawienia) niż bólem, natomiast często występuje w połączeniu ze stanami zapalnymi trzustki, a te są bardzo, bardzo bolesne. 

Link to comment
Share on other sites

Diagnostyka chorób trzustki nie jest niestety taka prosta.

Podstawowe badanie lipazy jest wskaźnikiem obejmującym wszystkie rodzaje lipazy (a jest ich kilka - trzustkowa, żołądkowa, wątrobowa itd.) we krwi, dlatego samo w sobie nie przesądza o chorobie.

W związku z tym warto rozszerzyć diagnostykę o osobny test lipazy swoistej dla trzustki.

 

Enzymy z kapsułki Kreonu nie ulegają wchłanianiu, są trawione w układzie pokarmowym i wydalane z kałem, więc przyjmowanie leku nie powinno wpływać na wyniki badania z krwi.

 

Jeśli chodzi o samą niedoczynność to jest dla psa raczej dyskomfortem (jak wszystkie zaburzenia trawienia) niż bólem, natomiast często występuje w połączeniu ze stanami zapalnymi trzustki, a te są bardzo, bardzo bolesne. 

Stan zapalny potwierdzi lub nie TLI tak?

 

A ten stan zapalny gdyby był to jak się leczy? Trudno to wyleczyć?

Link to comment
Share on other sites

Zapalenie trzustki może być przewlekłe albo ostre. W każdym z tych przypadków zmiany powinny być widoczne w USG i badaniu krwi.

Ostre zapalenie trzustki to w zasadzie stan zagrożenia życia - leczenie polega na całkowitej diecie i żywieniu przez kroplówkę przez kilka pierwszych dni, w połączeniu z podawaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W następnych dniach wprowadza się karmienie mikroskopijnymi porcjami, wyłącznie karmą weterynaryjną o minimalnej zawartości tłuszczu. Poważna sprawa i - tak jak pisałam wcześniej - bardzo bardzo bolesna. 

Zapalenie przewlekłe to nawracające pogorszenia (nie tak dramatyczne jak w przypadku postaci ostrej) z biegunkami, wymiotami itd. - leczenie to niskotłuszczowa dieta, enzymy, zwiększenie liczby posiłków dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko co opisała wronka, podpisuję się pod tym już nie trzeba  nic uzupełniać.

 

Porządna diagnoza to podstawa.

Miałam psa z niedoczynnością trzustki, ładnie się dał poprowadzić na kreonie 10000 do kazdego posiłku, stanęło na unormowaniu wagi to był goldenek ważył 32 kg i za nic nie mógł przytyć ale też nie chudł, trzustka została opanowana nie poradził sobie z mocznicą :(

 

Niedoczynność trzustki nie boli, problemem jest głód który doskwiera psu, jadłby i jadł bez końca ale co z tego jak większość pokarmów wychodzi tyłem w papkowatej formie, lepiej podawać mniejsz porcje częściej.

 

O badaniu CPL nie słyszałm to jakaś nowinka ? w badaniu

Link to comment
Share on other sites

a ile kulek dawałaś? Mój waży 10 kilo niecałe. I jak osiagnać, by był z pełnym pęcherzem? On mnóstwo sika, nie trzyma za bardzo mimo bardzo częstych spacerków, nosi pieluchy,

 2-3 kulki na jedno podanie,wystarczy że uniemożliwisz mu sikanie przynajmniej przez 3-4 h

Link to comment
Share on other sites

Wszystko co opisała wronka, podpisuję się pod tym już nie trzeba  nic uzupełniać.

 

Porządna diagnoza to podstawa.

Miałam psa z niedoczynnością trzustki, ładnie się dał poprowadzić na kreonie 10000 do kazdego posiłku, stanęło na unormowaniu wagi to był goldenek ważył 32 kg i za nic nie mógł przytyć ale też nie chudł, trzustka została opanowana nie poradził sobie z mocznicą :(

 

Niedoczynność trzustki nie boli, problemem jest głód który doskwiera psu, jadłby i jadł bez końca ale co z tego jak większość pokarmów wychodzi tyłem w papkowatej formie, lepiej podawać mniejsz porcje częściej.

 

O badaniu CPL nie słyszałm to jakaś nowinka ? w badaniu

 

Mój je i je, ale niezbyt dużde porcje, natomiast często. Daję mu jak trzy, cztery razy dziennie. Problemem jest to, że ma nawyki wyszukiwacza odpadów wyrzucanych na trawnikach, czasem nie zdążę mu wyrwać jakiejść kostki na przykład.

 

To badanie CPL zostało zalecone Ciapkowie w klinice weterynaryjnej. Jest to faktycznie  nowość, bada sie speceficzną psią lipazę

Link to comment
Share on other sites

 2-3 kulki na jedno podanie,wystarczy że uniemożliwisz mu sikanie przynajmniej przez 3-4 h

 

Aha dzięki :) Z tym niesikaniem to będzie problem/ Ciapek raczej nogi nie podnosi, nawet jakbym go pilnowała, to mogę nie zauwazyć kiedy nasika do pieluchy. Chyba że akurat tak się uda, że będzie spał.

Link to comment
Share on other sites

cPL to żadna nowość, służy to diagnostyki zapalenia trzystki.
TLI służy do diagnostyki zewnątrzwydzielniczej niedoczynności trzustki, czyli problemów z trawieniem.

 

wielkie dzieki za info. Orientujesz się, czy pies powinien być na czczo i jesli tak ile godzin przed pobraniem krwi do badań w tym kierunku?

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie ma żadnych dodatkowych obostrzeń - na czczo tak jak do zwykłych badań, więc przynajmniej 8-10godzin. Zazwyczaj się robi profil trzustkowo-jelitowy, czyli cPL, TLI, B12 i kwas foliowy.

 

Byliśmy rano na pobieraniu krwi. Cały ten profil trzustkowo-jelitowy Ciapuś będzie miał zbadany. Dodatkowo biochemia, t4 ze względu na jego niedoczynność tarczycy, glukoza. Oby te badania plus usg i jakieś rtg (o ile doktor uzna ze rtg trzeba) wykluczą jakieś straszne choroby ponad te, które Ciapek ma.

 

Zastanawiam się cały czas, czy guz, który ma Ciapek pod odbytem a który wyglada niestety na nowotworowy (bo inny mój pies Homerek miał identyczny, tylko większy i wycinane to było oraz badane histopatologicznie) może dawać jakieś konsekwencje w postaci tych niewydolności i nwerek i trzustki i tarczycy? Czy też tu nie ma takich zależności? Homerek np. mimo guza miał zdrowe nerki, trzustkę i tarczycę a po wycięciu wyniki krwi mu się poprawiły.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...