Jump to content
Dogomania

Odpowiednie kawałki dla starszego psa


butelka_8

Recommended Posts

Witam. Mam małą zagwostkę i mam nadzieję że otrzymam tu pomoc. Mój 9letni psiak (kundelek po kastracji) ma niedomykalność zastawki (jeszcze brak leków) + niedoczynność tarczycy. Do tego wiem że ma dość wrażliwy żołądek. Do tej pory był na mieszance mokrej i suchej. Dostawał EUKANUBA adult medium breed. Jednak doszłam do wniosku, że kawałki w jakich jest ta karma są za małe dla niego. Juz raz miał zdejmowany kamień nazębny, nie chcę żeby psuły mu sie ząbki, a karma która do tej pory przyjmował była za mała i Magus ją po porostu łykał(waży 15kg, jest średnim pieskiem). W internecie czesto nie ma informacji na produktach o wielkości chrupków. 

Chciałabym również wypróbować jakąś inną karmę ale w tym przedziale cenowym co Eukanuba (wychodzi ok. 10zł/kg).

Proszę, biorąc pod uwagę jego epikryzę, doradźcie jakąś dobrą karmę. 

Link to comment
Share on other sites

Sucha karma NIE CZYŚCI zębów. Weź pod uwagę budowę psiej szczęki i sposób jedzenia - psy nie przeżuwają pokarmu, nie rozgniatają go dokładnie. Nawet jeśli nie łykają, a rozgryzają krokiety, drobne okruszki potrafią utknąć im w przestrzeniach międzyzębowych. Dodatkowo, suche karmy napakowane są węglowodanami, które przyczyniają się (tak u ludzi, jak i u zwierząt) do problemów z zębami. Robiono ostatnio badania porównawcze między psami karmionymi w różny sposób - u tych, które wcześniej jadły surowiznę lub gotowane, przejście na suchą karmę powodowało pojawienie się początków kamienia nazębnego juą po ok. 3 tygodniach.

 

Puszki, przynajmniej te, które nie zawierają prawie samego czystego mięsa - też są często 'oskarżane' o psucie psich zębów, nawet w większym stopniu od karm suchych. 

 

Jedyny pokarm, który realnie powoduje oczyczczanie zębów, to surowe kości z mięsem. Surowa kość działa ścierająco, dodatkowo, usiłując ją dokłądnie obgryźć z mięsa, pies musi ją sobie przekładać i gryźć pod różnym kątem. Samo surowe mięso zawiera enzymy pomagające zwalczać osad / kamień nazębny. Jedno i drugie nie ma w sobie cukrów, w które bogate są suche karmy (z uwagi na obecność wypełniacza - zbóż / ziemniaków / roślin strączkowych).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...