Jump to content
Dogomania

Ratlerek i pinczer miniaturowy


olcia550

Recommended Posts

A ja myślę, że właściciele pinczerów miniaturowych mogą się obrazić za zrównanie ratlerka z ich pupilami. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że pinczer to pinczer, a ratler jest z lekka wynaturzoną, skundloną podróbką mini pinczerka. W oficjalnej terminologii kynologicznej nie ma określenia "ratlerek" i przyjęło się używać tej nazwy na każdego małego psiaka podobnego do piczera. A im bardzej ma wybałuszone gały, tym bardziej "ratlerkowaty" :wink: .

Link to comment
Share on other sites

oj czepiasz sie szczegolow, ilu w zyciu codziennym spotkasz kynologow?99% ludnosci nie wie o podziale na grupy nawet. I dla takich ludzi ratlerek=pinczerek

To prawda, ale dla właściciela prawdziwego piczerka taki epitet stanowi nie lada obelgę :wink:

Link to comment
Share on other sites

A ja myślę, że właściciele pinczerów miniaturowych mogą się obrazić za zrównanie ratlerka z ich pupilami. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że pinczer to pinczer, a ratler jest z lekka wynaturzoną, skundloną podróbką mini pinczerka. W oficjalnej terminologii kynologicznej nie ma określenia "ratlerek" i przyjęło się używać tej nazwy na każdego małego psiaka podobnego do piczera. A im bardzej ma wybałuszone gały, tym bardziej "ratlerkowaty" :wink: .

Oj Mokka czuje sie dotknieta ;) Moim pierwszym psem byl wlasnie ratler, z pieknymi, wywalonymi na wierzch galami, smakowitym, duzym brzuszyskiem i palakowatymi lapkami ;) I nawet do glowy by mi nie przyszlo, aby mojego piesia obrazac stwierdzeniem, ze jest to miniatura pinczera :lol:

Punkt widzenia, zalezy od punktu siedzenia :lol:

Link to comment
Share on other sites

Moim pierwszym psem byl wlasnie ratler, z pieknymi, wywalonymi na wierzch galami, smakowitym, duzym brzuszyskiem i palakowatymi lapkami ;)

Jednym słowem - ideał! :kciuki:

Moja przyjaciółka takiego miała, do tego japę miał zawsze rozwaloną, nie szło pogadać w jego obecności, miodzio :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Z tym stwierdzeniem ratler=podróba to nie do końca prawda. Kiedyś to była całkiem rasowa nazwa. Następnie zmieniona na pinczera karłowatego i w końcu po przepychankach słownych (karzeł to coś wynaturzonego, niecałkiem poprawnego), pinczer miniaturowy, który miał być małą kopią dobermana.

Link to comment
Share on other sites

Ratler-to również bardzo rasowo-rodowodowe określenie pinczera z końca lat 80 XX w. Później tak jak pisałam nazwa rasy została zmieniona. Jednak tak jak w wielu rasach dawna nazwa dalej służy do "produkcji" falsyfikatów. Stąd owczarki alzackie, ratlery itd. A przed określeniem ratler dla rasopodobnych ja jeszcze pamiętam "sarenkę".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...