Jump to content
Dogomania

Skandale sędziowskie


nice_girl

Recommended Posts

Według mnie sędziowie powinni świecić przykładem, a jednak w wielu przypadkach tak nie jest. Na wystawę w Częstochowie zgłosiła swoją sukę rasy welsh corgi pembroke międzynarodowa sędzina kynologiczna -Mariola Agata Semik.Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie osoba, która w tym dniu wystawy sędziowała corgi, była to Krystyna Łukasiewicz, która jest matką wyzej wspomnianej M.Semik :-? Oczywiście zdobyła ona na tej wystawie CWC i BOB. A przecież w reuglaminie sędziów kynologicznych jest wyraźne napisane :

Sędzia kynologiczny nie może oceniać psów, których właścicielem, współwłaścicielem, treserem, przewodnikiem, utrzymującym, pielęgnującym, sprzedającym je lub prywatnym pośrednikiem był on sam w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, poprzedzających wystawę. To samo dotyczy psów należących do jego najbliższej rodziny lub partnera.

Odnośnie Marioli Semik:

Sędzia nie może palić na ringu

Czy sędziowie nie znają regulaminu, czy moze dla nich nic on nie znaczy? :-?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No własnie wielu sędziow chyba nie zna regulamnów a niektorzy znaja az za dobrze przyklad:

Znany sedzia kynologiczny pan Miroslaw Redlicki jak kazdy wie hoduje corgi. Jest współwlascicielem pewnej suczki wraz z dwoma innymi osobami . Jest to suczka ,ktora w cudowny sposob zmienia swoich wlascicieli. Regulamin przewiduje ze jesli dany sedzia sedziuje na wystawie to nie moze wystawiac tam swoich psow. Na wystawie w Warszawie pan Redlicki sedziowal, a druga wspolwlascicielka( bo jest u tej suczki trojka wlascicieli) byla tlumaczem na ringu wlasnie corgi ) wiec co robi pan Redlicki??Nagle suczka ma tylko jednego wlascicial pania X.X. ) Najsmieszniejsze jest to, ze na poprzedniej wystawie w Katowicach suczka jest własnoscia pana Redlickiego i dwoch innych pan ,w Warszawie jest tylko pani ujmijmy, nie zamieszana w sedziowanie, a na kolejnej wystawie bodajze MW w Krakowie znowu jest ich trojka......Jednym slowem mamy do czynienia z cudem............ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem trzeba pisać, pisać, pisać, aż do znudzenia. I nie bać się. Bo szlag trafia, jak się widzi tak obrzydliwe chamstwo.

Jak część z was wie, rottweilerowcy pisali skargę po wystawie w Lesznie. Oczywiście, ręka rękę myje i skarga gdzieś tam sobie wisi w przestworzach, ale tak nie zostanie. Ale chodzi o to, by niektorzy sędziowie nie czuli, że są bezkarni i że moga sobie robić z nas debili.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo długo sie zastanawiałam czy ruszyć ten temat czy nie.......ale mysle ze "siedzenie cicho" nic nie da. Mysle , ze trzeba tępić ( moze to za duzo powiedziane ale trzeba to w kazdym badz razie próbowac niszczyć!) Moze ktos jeszcze ma cos do powiedzenia o skandalach hodowlano wystawowych?? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Mnie w pamięci zostanie zachowanie p. Pulimowskiej-klimondy w tym roku.Zatracila zupełnie dystans do znajomych z oddziału.Wszystkie inne psy były be.była nieuprzejma do innych waścicieli.Komentowała złośliwie z koleżankami za linią psy i co najważniejsze ich właścicieli.Wdała się niepotrzebnie w dyskusje i rozgrywki personalne w czasie sędziowania.A co do sposobu oceny i nadawania np. cwc po bobie nie wspomnę.Znałam ją wcześniej z ringu,nie wiem co się kobiecie stało,chyba wpływ zmiany koleżanek.

Link to comment
Share on other sites

A'propos palnia na ringu - sędzina dziś kopciła jednego za drugim (mowa o Kielcach) i jak zblizyła sie do mojego psiaka to aż go odrzuciło tak jej ręcę śmierdziały.

A ja mam przykre doświadczenie z nieznajomością wzorca rasy psa przez sędziego. Czy to jest w ogóle możliwe???

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie nieznajomości wzorca 8) , to jest to owszem możliwe... 8) Chyba każdy się z tym spotkał :( , oczywiście czasem jest to tylko "błędna interpretacja" :roll: 8) (o ile można wogule, o czymś takim mówić) , ale... u pewnych dwóch panów, których nazwisk nie wymienie, podczas oceny ujawniła się perfidna jego nieznajomość. Pierwszy chciał to jakoś tuszować, udawał że coś tam wie, oceniał długo, a w bardzo wyczerpującym opisie mam takie głupoty, że nie wiedziałam, czy śmiać się, czy płakać :-?

Drugi pan, natomiast z ową nieznajomością nawet się nie krył. Wszystkie psy w rasie były tylko i wyłącznie oceniane i porównywane na podstawie ruchu. Wogule nie pokusił się o jakiekolwieg dotykanie :-? Nie sprawdzał budowy, zgryzu, a niczego innego (nawet jąder u psów). W ocenach jak porównywaliśmy już po, to wszyscy mieli to samo, czyli "Ładna głowa, doskonały* w ruchu".

*Zamiast słowa doskonały, u drugich lokat było słowo "dobry". 8)

Link to comment
Share on other sites

Jest. przy mało znanych rasach sędziowie sędziują według normalnie znanych im zasad. Spotykam się z tym przy shibach- shiba ma specyficzny sposób poruszania się w kłusie- nóżki przednie i tylne mają chodzić w "jodełkę", czyli normalnie ujmując- zbieżnie.

W 90 % opisów mam zarzut, że zwierzak ma w ruchu zbieżny przód i tył.

Co zabawniejsze, u niektórych sędziów wygrywają psy, które poruszają się, jak wymarzony rottweiler- szeroko przodem i tyłem.

Podobnie jest w rasach, które występuja licznie i od lat nie są hodowcy w stanie poprawić ewidentnych wad- np. bernardyn- krowa z tyłu jest niemal wpisana we wzorzec- i jak jakiś pies porusza się minimalnie lepiej, niz reszta- to już sukces.

A należałoby dać całej stawce po dobrej i bardzo dobrej i po 3 latach poruszałyby się normalnie.

Ale skutki będą opłakane.

Sędzia jest tylko człowiekiem. Niektórym po prostu nie chce się uczyć. A już tym, co mają do dyspozycji 5, czy 6 grup FCI- po prostu współczuję i staram się u nich nie wystawiać żadnych moich psów. (dla jasności podam, że mam 3 grupy FCI). Nie wierzę w omnibusy.

Gosia

Link to comment
Share on other sites

w omnibusy tez nie wierze!!!

a mnie wqrza co innego jeszcze-ASYSTENCI!!!

Jak place za wystawe to chce, zeby mnie sedzia ocenial a nie kandydat na sedziego!owszem niech sie uczy, ale czemu za moja kase!!!!zwlaszcza, ze czesto asystenci to AGENCI:))))tez maja swoich znajomych, albo psy ze swoich hodowlii itp.

Link to comment
Share on other sites

A co tam, ja tez sie pozale

W tym roku wystawiajc mojego psa w N.Targu oceniał sedzia Pan Król i w penym momencie przyleciała sedzina jak sie pojawily ogary i wlaczyla sie do oceny.Jakim prawem?skoroko obok miala swoj ring ? Dodam Sedzina zrobiła na ringu gr Vi w Warszawie numer bo wypie.... na ringu i krew z nosa sie jej polała. Poza tym jej tusza i wyglad odstrasza psy i włąścicieli mruczy cos pod nosem i jest bezszczelna. Jej decyzja miała taki wpływ ze moj pies przegrał ale tylko zw rasy, bo mogl wygrac.

Ta sama owa sedzina przeprowadzał testy psychologiczne w Krakowie, oddział zapewnil mnie ze beda jak dla ogara. A potem zrobia przeglad hodowlany i bede miec reproduktora. Finał taki ze testy zostały przeprowadzone nieprawidłowe nie dla ogara i do tego wpisała mi wynik w rodowód pomimo moich nalegan zeby mi oddala? Oficjalnie powiedziała mi ze za trzy miesiace powtorze testy i bez prtoblemu- jaki z tego moral, bez porozumienia z klubem ogara i gonczego testy i przeglady nie sa wazne, po drugie musza byc przeprowadzone z regulaminem danej rasy, po trzecie zachlapała mi papiery swoimi bazgrołami i wybierajac sie na testy i przeglad w 2005 roku w czerwcu na klubówke ogara nie wiadomo czy przez jej dobry uczynek nie jestem juz skreslona z gory bo czekam na oficjalna dezyzje z klubu. Licze na uperzejmosc i wyrozumialosc mojego barku znajomosci rasy. Adoptowałam psa w wieku 9 mcy, chciałam i szukałam pomocy w zwiazku teraz wiem ze to blad ze trzeba czytac samemu.

Mam zamiar napisac skarge do odziału rzadc wyjasnienia i wycofania wpisu sedziny z moejgo rodowodu i anulowania testów. Szkoda ze nie wiedziałam o tym z gory odbyly sie one w maju 2004 wiec jutro wysle dio nich pismo i mam to gleboko w d.. bo wysle do warszawy i do klubu z prosba o anulowanie i zgode na ponowne ich przeprowadzenie.

Ta sedzina to pani Ewa Buk.... chyba sami sie domyslacie. tak naprawde to zawsze dzieki sympatycznemu asystentowi jej sedziowanie mailo jakis poziom.

Link to comment
Share on other sites

w omnibusy tez nie wierze!!!

a mnie wqrza co innego jeszcze-ASYSTENCI!!!

Jak place za wystawe to chce, zeby mnie sedzia ocenial a nie kandydat na sedziego!owszem niech sie uczy, ale czemu za moja kase!!!!zwlaszcza, ze czesto asystenci to AGENCI:))))tez maja swoich znajomych, albo psy ze swoich hodowlii itp.

Miałam nieciekawą sytuację z asystentką w Kielcach.Asysentką, która jest jednocześnie dosć znaną hodowczynią praktycznie zajmowała się oceną psów. Gdy weszłam na ring z Klio ona zaczęła mówić"o to ma złe, to powinno być lepsze, to też mi się nie podoba", oczywiście robiła to całkowicie na głos, co według mnie było niegrzeczne. :-?

Ja również nie wierze w omnibusy, miałam okazję być oceniana przez taką osobę w Kielcach.

Gdy weszłam na swojej pierwszej wystawie na ring(było to w tym roku w Rzeszowie) sędzia zadał mi bardzo interesujące pytanie "Dlaczego ona nie ma obciętego ogona?".Wytłumaczyłam sędziemu grzecznie, ze teraz już się nie tnie ogonów.On się mnie pytał od jakiego jest hodowcy, po jakich rodzicach, że ma ogon.Dodam, ze sędzia nie powinien wiedzieć co ocenia na ringu, więc takie pytania były conajmniej nie na miejscu. :-?

Link to comment
Share on other sites

A znacie taki numer.Moja pierwsza wystawa w kl mlodziezy druga w zyciu.Wchodze na ring a sedzina do mnie a bylam sama ""wie pani ze nie moge dac pani wyzszej oceny jak bardzo dobra"mnie zamorowalo bo chwile wczesniej byl na ringu brat mojej Zambii tez byl sam i dostal doskonala zloto NPwR iZw Mlodziezy i BOB

No a moja Busia dostala to co zdecydowala sedzina .Fajnie co? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...