Jump to content
Dogomania

Dążenie do ideału kosztem zdrowia psów...


NatiiMar

Recommended Posts

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='ramzi']Witam wszystkich. Od wczoraj sledzę ten watek - film wstrzasajcy ale prawdziwy i wielce zgdazam sie z Pania Zofią Mierzwińską. Mówie o owczarkach niemieckich gdyż owczarki to "moje psy" i od dziecinstwa mi towarzysza. Cenie te psy za ich charakter, madrośc oddanie w pracy dla człowieka. Ale to co robi się z tą rasą dla doscigniecia wyimaginowanego wzorca- to wielka krzywda i nieporozumienie. Kaleczy się te psy w imie czego? - Kto stwierdził ze tak ma wygladac ten pies? Napewno nie natura . No i pełno kalek, żyja krótko i czesto niedomagaja . A szkoda bo wieź człowieka z psem nie na tym winna sie zasadać .......[/quote]wjakim sensie sie kaleczy?:-o.
bo niebardzo kumam:cool1:.wyimaginowanego wzorca?wzorzec nie dopuszcza przekatowanych psow zespadzistym zadem i przegietych wzadna strone.to czlowiek interpretuje wzorzec wg mody.
jeszczeraz powiarzam ze onki nie maja wg wzorca spadzistego zadu tylko jest on przedluzeniem opadajacej linii grzbietu.
uzytki tez nie sa oazami zdrowia:lol:.pula genetyczna rasy jest taka sama.uzytki tez maja problemy z kregoslupem,maja dysplazje przodu i tylu itd.kiedys tez ony nie byly od tego wolne.
premiowanie psow w hipertypie jest zle.to nie ulega watpliwosci.premiowanie psow z kiepskim charakterem tez jest zle.odpowiadaja za ot ludzie i ich etyka hodowlana -nie wzorzec.wzorzec opisuje idealnego psa.a ludzie lubuja sie w przegieciach.
w podkreslaniu roznych cech budowy.to wina mody-nie wzorca:roll:.
zdrowy rozsadek,etyka i nie gonienie za lansem na wystawach -tego ja zycze hodowcom.:cool1:

Link to comment
Share on other sites

Obejrzalam film, przesledzilam caly watek. Tragiczna sytuacja jak dla mnie z niektorymi rasami.

Mam jednak taka uwage, wystawy psow to nie tylko medale, oceny tytuly i psy. To takze sedziowie. Zaczynam dopiero swoja przygode z psami rasowymi, bylam na kilkunastu wystawach i nie raz widzialam jak pies chory czy ewidentnie odbiegajacy od wzorca dostawal doskonala ocene. Czy sedzia jest slepy? Dlaczego niektorzy hodowcy pokazuja takie psy? Bo wiedza, ze to przejdzie a jak przejdzie to bedzie hodowlanka a potem to juz z gorki. A decyzja sedziego jest niepodwazalna.
Nie rozumiem na przyklad tego jak osoba (sedzia) moze oceniac po kilka, kilkanascie ras, nie hodujac nigdy tych ras. Pies to nie tylko wyglad ale i charakter, temperament. Nigdy zaden sedzia nie zwrucil na to uwagi oceniajac mojego psa. Nie raz widzialam widzialam jak toleruje sie agresje na ringu.

Nie chce zaraz najezdzac, ze to sedziowie sa jedyni zli bo tak nie jest. Dobrze wiem, ze jednak wiekszosc z nich to naprawde fachowcy. Niemniej jednak, kazda ocene czy a doskonala czy bdb traktuje, przez moje doswiadczenia, z duzym dystansem.

Pozdrawiam wszystkich hodowcow i zycze im duzzzzo zdrowego rozsadku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick']Po co w takim razie taka siersc?
Tzn moze inczej- jak to sie stalo, ze "zrobiono" psy z taka sierscia, jak to sie uksztaltowaloi jaki mialo cel?[/quote]

"Komondor należy do węgierskich psów pasterskich. W innych językach istnieje rozróżnienie, u nas nie jest ono tak wyraźne. Psy pasterskie różnią się od owczarków: owczarki stanowią pomoc dla pasterza w ochronie stada, psy pasterskie, natomiast, mają za zadanie obronę pasterza oraz jego stada.

Rasa pochodzi z Azji. Przodkowie komondora przybyli stamtąd wraz z wędrującymi w rejon Karpat pędzącymi swoje stada Nomadami. Około 500 lat funkcjonowania bez większych zmian (niektóre źródła podają nawet 800 lat)- ten prawdopodobnie rekord wśród psów udowadnia, jak bardzo wygląd komondora był ukształtowany przez funkcje, jakie ten pies spełniał. Komondor przez wieki nie zmieniał się. Został ukształtowany przez warunki panujące na puszcie. Niezwykła szata chroniła komondora przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pies tej rasy mógł wytrzymać trzydziestostopniowe upały i trzydziestostopniowe mrozy. Dredy chroniły też psa niczym pancerz przed kłami napastników – wilków, a nawet niedźwiedzi. Dodatkowa zaleta szaty komondora to wtopienie się w stado owiec. Dredy przesiąkały zapachem pilnowanych zwierząt, więc wilk nie był w stanie wyczuć obecności psa. Przez stulecia rasa ta służyła pasterzom węgierskim, tureckim i azjatyckim, jako zaufany przyjaciel i pomocnik. Stada trzody i bydła były podstawą bytowania dla pasterza i jego rodziny. Miały więc najwyższą wartość i musiały być strzeżone i ochraniane za wszelką cenę. Tę skuteczną ochronę zapewniał właśnie komondor - spostrzegawczy i czujny stróż. Jego uwadze nic nie uszło. Potrafił zaatakować bezgłośnie i z całkowitego spoczynku. Po dziś dzień komondory pracują w przypisanej sobie historią rasy roli. I wciąż wykazują wszelkie cechy ukształtowane przez wieki wiernej służby człowiekowi."

Osobiście jestem zdania, że rasy użytkowe, wyhodowane w konkretnym celu powinno się wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Jak komuś przeszkadza sierść czy zapach komodora to niech sobie kupi stado owiec...Uważam, że psy myśliwskie powinny towarzyszyć myśliwym, zaprzęgowe biegać w zaprzęgach, a bojowe czy obronne towarzyszyć policji i ochronie. Wtedy może mniej by ich siedziało w schroniskach.

Link to comment
Share on other sites

ale cudna, zapokajajaca moja ciekawosc odpowiedz. dzieki:p

Ayshe-ja sie dobrze nie znam na ONkach. czy mogła bys mi pokazac zdjecie prawidlowego ONka eksteriera, zgodnego ze wzorcem? bo ONki ktore ja widuje, sa wszystkie takie same (mowie o rodowodowych eksterierach) tzn na moje laickie oko ten ich grzbiet jest taki sam- mocno kątowany. chciałabym tak dobitnie poczuc te roznice, grzbiet u tego prawidowego (zgodnego ze wzorcem, zdrowego) ONka i tego "hiper przewzorcowanego". to nie ejst zlosliwosc, tylko pytam przez ciekawosc:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick']Po co w takim razie taka siersc?
Tzn moze inczej- jak to sie stalo, ze "zrobiono" psy z taka sierscia, jak to sie uksztaltowaloi jaki mialo cel?[/QUOTE]
Jak i kiedy to sie stało tego dokładnie nikt nie wie. Mozliwe ze była to "sprawka" mutacji genetycznej utrwalonej przez człowieka.
Różnica miedzy ich szatą a szatą "normalnego" psa polega na tym, ze tu podszerstek rosnie spiralnie więc czesanie takiej siersci jest syzyfowym zajeciem. (Amerykanie kiedys próbowali takiej mody) Pies rano rozczesany wieczorem jest w splatanych kołtunach.

Faktem jest ze psy o długiej, sznurowej siersci istniały juz 4,5 tys lat p.n.e.
Współczesny wzorzec puli odpowiada dokładnie wizerunkom psów odnalezionym w Mezopotamii. Takim jak te:
[url]http://images34.fotosik.pl/245/89d99c5ef0aed5f0.jpg[/url]
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/89d99c5ef0aed5f0.html]Klusia Il-De 3900pne.jpg - Rozmiar oryginalny - Fotosik.pl[/url]

Słowa "puli", komondor" i "kuwasz" pochodza z jezyka Sumerów a forma ich zapisu świadczy o podobienstwie wygladu puli i komondora. (Kuwasz prawdopodobnie miał "normalna" siersc).
"Sznurkowe" psy widac sprawdzały sie użytkowo wśród azjatyckich ludów koczowniczych skoro przez kilka tysiecy lat przetrwały w niezmienionej formie. Do Europy zawitały z Hunami Attyli w V w a na stałe przybyły w IX wieku z Kumanami i Madziarami i dopiero gdy zaczeły sie krzyzowac z psami Germanów ich wyglad zaczał sie zmieniac.
Wiecej [url=http://pies.onet.pl/1651,20,0,niezwykla_historia_puli,artykul.html]TUTAJ[/url] i [url=http://pies.onet.pl/2632,20,0,zadbaj_o_swojego_puli,artykul.html]TU[/url] a jezeli chcesz jeszcze wiecej to na pw.

Bergamasco zostały przywiezione z Azji droga morska najprawdopodobniej przez Fenicjan i nigdy nie przekroczyły Alp. Zachowały sie starozytne rzymskie zapiski opisujace wyglad psów pasterzy z okolic Bergamo.




[B]Evra[/B] - pisałysmy prawie razem. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tina_p']nie dotyczy to psa, ale mam kotke egzotyczną, jako że ma zatykające się krótkie kanaliki łzowe, nieustannie ma problemy z oczami, które często utrudniają jej otwarcie oka, zbyt krótki nos powoduje problemy z oddychaniem, co słychać. I jakkolwiek ma wspaniały charakter, gdy się na nią patrzy przychodzi na myśl - dlaczego człowiek im to zrobił[/quote]

Ponieważ jest "zapotrzebowanie" (czyt. moda) na takie zwierzęta. Gdyby nikt ich nie kupował, nie byłyby hodowane ( mam na myśli hodowle rozmnażające dla zysku, a nie dla uzyskania poprawy i ciągłości rasy).

Link to comment
Share on other sites

Serdeczne dzieki, ze moglam ten film obejrzec. Tyle o nim slyszalam. Jeszcze jak czytalam PSA ( takie czasopismo wydawane przez ZK) to tam byly zdjecia sprzed 100 i wiecej lat ( np. buldogow) i roznica jest oczywista. Ale nie o tym chcialam pisac.
W u. roku spotkalam na Crufts panie ktore organizuja katowicka wystawe ( m-narodowa)i posiadaja wlasnie kavaliery po zwyciezcy ubieglorocznego Crufts.Zastanawiam sie wiec jaki efekt to ma na te psy w Polsce zwlaszcza, ze staja sie one coraz bardziej popularne.
Ja nie mam psa.
Instynktownie czuje ze kojarzenie wsobne (inbred czy inbreeding ) nie jest dobre
Anglicy sa tego dobrym przykladem. Ilosc ch. genetycznych ( rzadkich) i roznych zespolow metabolicznych b. rzadko spotykanych na kontynencie jest tego dowodem. Nie mowia np. o luszczycy ktora jest u nich b. popluarna. W kazdej rasie to dzila tak samo i dlatego ludzie starali sie unikac malenstw z osobami spokrewnionymi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick']O kurde, dzięki. to się nazywają wyczerpujące odpowiedzi:p[/QUOTE]
Moge Ci jeszcze podac źródła i wskazac muzea które nimi dysponuja, przepisac kilka ksiazek o wegierskich sznurkach, podrzucić pare linków i namiary do prawdziwych znawców tematu
:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick']ale cudna, zapokajajaca moja ciekawosc odpowiedz. dzieki:p

Ayshe-ja sie dobrze nie znam na ONkach. czy mogła bys mi pokazac zdjecie prawidlowego ONka eksteriera, zgodnego ze wzorcem? bo ONki ktore ja widuje, sa wszystkie takie same (mowie o rodowodowych eksterierach) tzn na moje laickie oko ten ich grzbiet jest taki sam- mocno kątowany. chciałabym tak dobitnie poczuc te roznice, grzbiet u tego prawidowego (zgodnego ze wzorcem, zdrowego) ONka i tego "hiper przewzorcowanego". to nie ejst zlosliwosc, tylko pytam przez ciekawosc:)[/quote]
[URL]http://www.pedigreedatabase.com/pictures/389169.jpg[/URL]
onek bez hipertypu
i suka[akurat jego corka]
[URL]http://www.pedigreedatabase.com/pictures/513257.jpg[/URL]
linia grzebietu jest opadajaca przez
a)rozrosniete wyrostki kolczyste klebu ktore zwiekszaja dlugosc miesni[onek to maratonczyk, ma plaskie dlugie miesnie]przez zwiekszenie odleglosci ich przyczepu.
b)przez poskladane dlugie kosci konczyn tylnych dajace obszerny klus przy niewielkiej utracie posuwu przez wal napedowy onka jakim jest grzbiet.
ruch
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=N-_nU_is1wQ&feature=related"]YouTube - Machos Seleccionados Merizalde 02 08[/URL]
dlaczego klus?
budowa klusaka byla zalozeniem.klus jest chodem nie skokowym wiec dajacym wytrzymalosc pracy psa.to nieodzowne w pracy.np przy owcach.onki pasa stada min.200owiec.praca na sladzie,praca w obciazeniu wilogodzinnego ruchu.klus jest najbardizej efektywnym chodem.onki sa w nim specjalistami.
specjalizacja wymaga odpowiedniej budowy.nikt nie czepia sie chartow o budowe galopena;).
i jak widac nic im nie przeszkadza w bieganiu:evil_lol:
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=QPQTI3FlzeM&feature=related"]YouTube - Vegas du Haut Mansard Sieger 2007 - lansat[/URL]
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=Px2vks6nLJU&feature=related"]YouTube - Furbo degli Achei[/URL]
[pierwsze z brzegu filmy]
piekny pies
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=6Az9Re2VSwo&feature=related"]YouTube - Conformación anatómica 1[/URL]
i dla obalenia zaszeregowania arbeity:
[url=http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/502032.html]BH,SG Jabina Freya pedigree information[/url]
[suka z jabiny;)]
pies arbeit:p
[URL]http://www.pedigreedatabase.com/pictures/446448.jpg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe'][URL="http://www.pedigreedatabase.com/pictures/389169.jpg"][/URL]
piekny pies
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=6Az9Re2VSwo&feature=related"]YouTube - Conformación anatómica 1[/URL][/quote]
a czy piekny pies z ostatniego linka, nie ma krowiej postawy? jego piętki się stykają, nie wyglada to estetycznie, ani zdrowo:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

piekny samczy pies.
nie ma psa bez wad.znasz takiego?wkleilam nie najlepszego ona tylko ladnego,pieknego samczego psa w fajnym typie.
chcesz ideala;)?obejrzyj sobie quenna loher weg;).
dla mnie bardziej nieestetycznie ani zdrowo wygladaja proste grzbiety i nogi w pionie.bleee.wsyzstko sie giba:eviltong:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']piekny samczy pies.
nie ma psa bez wad.znasz takiego?wkleilam nie najlepszego ona tylko ladnego,pieknego samczego psa w fajnym typie.
chcesz ideala;)?obejrzyj sobie quenna loher weg;).
dla mnie bardziej nieestetycznie ani zdrowo wygladaja proste grzbiety i nogi w pionie.bleee.wsyzstko sie giba:eviltong:.[/quote]
no ale krowa...to taka wada z górnej półki :p, cały pies się sypie.
a pokaż proszę onka z prostym grzbietem i spionowanym tyłem , ciekawe jak wygąda hmm.

myslalam ze wyzej przedstawiony to wlasnie ideał;)

Link to comment
Share on other sites

Puli- dzięki, wystarczy:evil_lol:

co do Onków juz chyba rozumiem.
[URL="http://www.pedigreedatabase.com/pictures/389169.jpg"][COLOR=#000000]http://www.pedigreedatabase.com/pictures/389169.jpg[/COLOR][/URL] mozesz podac mi przydomek tego psa? bo chyba go kojarze.

Nadal nie podoba mi sie a budowa. wydaje mi sie przesadzona. nieaturana. naturalna nie musi oznaczac prosty grzbiet, ale jest dla mnie wyjatkowo przerysowana. ale ok, kazdy ma inna estetyke. jezeli to nie krzywdzi psow zdrowotnie to ok.
chociaz ja osobiscie jakos nie moge patrzec na te szczeniaczki ONków, ktore sie gibia na tylnych lapkach i przewracaja na kazdym zakrecie. Moja przyjaciolka ma ONke(rodowodowa) suka ma juz prawie rok. ma fajny charakter, jest zdrowa. do tej pory na blocie sie przewraca, przy zbieganiu z gorki sie wywraca, pies lekko ja popchnie w biegu i ona sie przewraca. na troche bardziej sliskiej podlodze w przedpokoju w amoku witania sie przewraca. wyglada jak te psy z filmikow i zdjec. przy zmianie strony(kiedy jakby sie ja zawraca, czy pies stoi czy idzie) nogi jej sie robia w x, sa gibkie i niestabilne. i tak wyglada kazdy ON ktorego widzialam na zywo i te na filmikach tez tak wygladaja. trzeba byc bardzo ostroznym przy takim psie, zeby nie stala mu sie krzywda np przy zabawie z drugim psem. tylko moja borderka umie sie do niej dostoswac, tak ze przy wspolnym szalenczym biegu, kiedy w biegu lapia sie za szyje i podgryzaja, moja suczka jest bardzo ostrozna i nigdy nie popycha jej ani troche. inne psy tak nie robia i niestety taka zabawa czesto wyglada tragicznie.
sorry, ale moj bernenczyk z budowa molosa, ktory ma prosty grzbiet i tylek wyzej nigdy nie przewaracal sie przy zakrecie, na sliskiej podlodze, w zabawie, nigdy nie chwialy mu sie nogi.
dla mnie taki wyglad jest niezdrowy, ale ok, powtarzam, kazdy ma swoja estetyke, a ras jest duzo, do wyboru do koloru.

Jak juz jestesmy przy ONkach- male offowe pytanie- czy zagiety ogon dyskwalifikuje psa z wystawy?

Link to comment
Share on other sites

To może ja się odniosę jeszcze odnośnie tych ideałów.
A więc, moim zdaniem każdy szanujący się hodowca powinien dążyć do ideału rasy. Bez tego, pozostaje tylko rozmnażanie psów na potęgę, kojarząc byle co z byle czym... . Trzeba jednak zaznaczyć co oznacza owo "ideał" . Sa hodowcy idioci, są sędziowie idioci...ale są tez w kynologicznym świecie bardzo mądrzy i kochający psy ludzie.
Idealny - to nie znaczy "taki, ktory jets modny",
a " zdrowy, silny fizycznie i psychicznie, o pieknie podkreślonych, charakterystycznych cechach swojej rasy".
I do tego KAŻDY prawdziwy hodowca powinien dazyć. Do tego,a by w jego hodowli kojarzone były psy:
1. Zdrowe
2. Stabilne psychicznie
3 Z doskonałą kondycją
4. O pieknie wyeksponowanych cechach rasy.

Przecież ludzie, np. w klubach ras, dokonują zmian i różnych ustaleń dotyczących obecnego wyglądu danej rasy. I tak, np. bokseromaniacy ( hodowcy, sedziowie, "kibice" ) ustalili, że bedzie kładzony większy nacisk na psy o w typie "nowoczesnym", czyli o mniej "skasowanych" pyskach, bardziej lżejszej budowie ciała. Spuścili z masywności na rzecz sprawności.

I podobne sytuacje mają miejsce we wszystkich rasach, gdzie jednak prawdziwi hodowcy dążą do ideału swoih psów.

Ja nie wiem, jak można mówić o jakiejkolwiek hodowli, gdy psy sa po prostu rozmnażane - nie hodowane. Kryje sie byle co z byle czym, nie dba sie o to, aby kolejne pokolenia rasy były coraz idealniejsze - piekniejsze, zdrowsze, sprawniejsze i o lepszej psychice, liczy sie tylko ilość urodzonych szczeniąt i PINIĄDZE???

A jak w ogóle można dążyć do jakiegokolwiek wzorca, gdy ktoś rozmnaża psy bez rodowodów? takie, które mają nei znanych przodków ( co jets podstawą hodowli), takie, które w znacznym stopniu dobiegają od wzorca, dodatkowo nie badane?:mdleje::stupid:

Pomijam juz kwestię zwykłej ludzkiej moralności...:shake:

Link to comment
Share on other sites

Obejrzałam filmik w większości zrozumiałam (nie wszystko jednak, mój angielski nie jest ideałem)
I to o czym tam mówiono to prawda, na świecie ciężko znaleźć hodowlę, w której łączy się u psów ich wygląd, charakter oraz zdrowie. Przeważnie (przynajmniej w mojej opinii) hodowcy starają się iśc albo w kierunku zdrowia psychicznego i fizycznego (psy lini użytkowych, pracujących) lub w kerunku wyglądu (show). W tym momencie ci idacy w kierunku show zapominaja o rescie cech i odwrotnie.

Np. ONki wg mnie ich tyły sa nienaturalnie spadziste, a ich charakter często nie ma nic wspólnego z owczarkiem, (nie tak wyglądali ich przodkowie), yorki (oraz wiele psów długowłosych) - nic tylko praca z włosem, przez którego pielęgnację pies nie jest psem w większej części życia, mopsy, buldozki, buldogi, itp. - kufy tak krótkie, że przeszkadzają czesto w ddychaniu, co wiąże się z z normalnym życiem. Takich przykładów jest bardzo dużo i ciężko by je tu wymienić... Ale do czego zmierzam, psy nie powinny być trakowane jak maskotki, hodowcy tworzący rasy o kierunkach użytkowych jak i tych show powinni w końcu połączyć siły, znaleźc złoty środek, psa o bardzo dobrym wyglądzie, zdrowiu jak i charakterze.
Niestety obawiam się że zbyt wiele wymagam i będzie musiało dojśc jeszcze do bardzo wielu wynaturzeń, lub nawet zniszczeń ras by w końcu ludzie to zrozumieli.

Link to comment
Share on other sites

Co do faktu, że w przypadku wielu ras istnieją linie show i pracujące to się zgadzam. Ale pamiętajcie, że linia show nie zawsze oznacza całkowity defekt na mózgu i niezdolność do życia.

Weźmy sobie takie setery ang. - linia show różni sie od pracującej tylko tym, że hodowcy bardziej dbają o piękna, gęstą, bujna sierść i psy z tej lini rzeczywiście są piękniejsze. Ale w budowie, sprawnością nivcczym nie odstępują psów pracujących.

[quote name='Patikujek']
I to o czym tam mówiono to prawda, na świecie ciężko znaleźć hodowlę, w której łączy się u psów ich wygląd, charakter oraz zdrowie.[/quote]

Szczerze? Nie az tak ciężko, żeby to było niemożliwe.
Właśnie dlatego tak wiele ludzie pisze, podkreślając to bardzo wyraźnie, ze gdy kupujemy szczenię należy długo i szczegółowo szukać hodowli, by wybrać ta najlepszą.;)

Link to comment
Share on other sites

Eee...to patrząc na te psy z prawidłowym eksterierowo grzbietem...wolę burki zza granicy lub schroniskowe mixy.

[quote] dlaczego klus?
budowa klusaka byla zalozeniem.klus jest chodem nie skokowym wiec dajacym wytrzymalosc pracy psa.to nieodzowne w pracy.np przy owcach.onki pasa stada min.200owiec.praca na sladzie,praca w obciazeniu wilogodzinnego ruchu.klus jest najbardizej efektywnym chodem.onki sa w nim specjalistami.
specjalizacja wymaga odpowiedniej budowy.nikt nie czepia sie chartow o budowe galopena;-).
i jak widac nic im nie przeszkadza w bieganiu:evil_lol:[/quote]

Nikt się nie czepia, bo i problemy ze stawami w porównaniu do ONków są nikłe, najczęściej to jakieś kontuzje czy problemy ze ścięgnami, większy problem u chartów szczególnie duzych to chyba kardiomiopatia...

Link to comment
Share on other sites

ciezka dysplazja u onownadal spada w populacji.najwqiecej jest dysplazji c i to tez nie przekracza 30%.
zamiast powielac mity lepiej poznac fakty.
to co wolisz to twoj gust.a o gustach sie nie dyskutuje i o tym co sie komu podoba.
dla mnie normalna budowe ma wlasnie on.
ale raczej nie bede z tego powodu pisala zeinne rasy sa kaleki np bo jakas ma problemy z dysplazja.
jakos budowa ona nie predysponuje go szczegolnie do dysplazji;).
molosy,retievery sa zbudowane "nieco"inaczej a tez wystepuje u nich dysplazja.czyzbym niezauwazyla ze maja budowe ona?o kuuurcze:evil_lol:.
powielanie obiegowych opinii jest bledne.
jelsi komus nie podoba ise budowa ona to trudno.dla kazdego znajdize sie na szczescie jakas rasa co mu podpasi.na tym to polega.
na tolerancji.an ie ze jak wygladaja jak mi sie niepodoba to znaczy ze sa kalekie.przeciez to dizecinada.
zdrowie rasy,poprawa,mierzenie sie i rozwiazywanie problemow ktorych w zadnej rasie nie brak to kwestia etyki hodowcow.
a tu juz klania sie natura ludzka niestety co to w zderzeniu z kasa ewoluuje w przedizwne kierunki.;).
tkaie pisanie to nic innego jak pisanie o przewracajacych sie na gorkach onach,ktorym trzeba przycinac miesnie zeby mogly biegac,albo ze szoruja pupami po ziemi,albo ze sa garbate,albo ze dobremany to mordercy i zawsze im odbija bo im sie mozg w czaszce nie miesci,albo ze mali to wsciekle agresory skaczace po dachach za przestepca a inne belgi to maja padaczke....to to samo.takie opowiastki do poduszeczki na psiej laczce jak sie kilku zbierze z psiunciami to opowiada...dlateog mnie ot irytuje.zero wiedzy-duuuzo gadania o temacie.

Link to comment
Share on other sites

znajde natalia tylko ze niedawno wrocilam i padam na ryj:evil_lol:
niestety grupowe stado zdegenerowanych onow bylo pol dnia na sladach i obronie i wykonczylo mnie kompletnie:evil_lol:.
zamiast lezec pokotem i umierac kustykajac z powodu kalectwa zameczaja ludziow swoim nadmiarem energii i czlek potem pada jak mucha.zycie jest do bani:evil_lol:.ale wstawie.obiecuje.wieczorkiem.:oops:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']znajde natalia tylko ze niedawno wrocilam i padam na ryj:evil_lol:
niestety grupowe stado zdegenerowanych onow bylo pol dnia na sladach i obronie i wykonczylo mnie kompletnie:evil_lol:.
zamiast lezec pokotem i umierac kustykajac z powodu kalectwa zameczaja ludziow swoim nadmiarem energii i czlek potem pada jak mucha.zycie jest do bani:evil_lol:.ale wstawie.obiecuje.wieczorkiem.:oops:.[/quote]
ciesz się że już przynajmniej konia masz z głowy. :) (*choc ostatnio robi wszystko żeby wrócic do dołka:evil_lol:. Bardzo bardzo się stara, chyba się stęsknił)

Odpoczywaj, i do zobaczenia wieczorem :cool3:

Link to comment
Share on other sites

ayshe- ale ja nic nie pisałam o dyslazji... chyba ze to o dysplazji nie było do mnie.
ja nie powielam obiegowych opinii parkowych (nie gadam raczej z ludzmi z praku, chyba ze tlumacze im ze te treningi wcale psów nie męczą i nie moj pies nie wystepuje w cyrku i nie kupuje mu nart, ale mysle nad rowerem:evil_lol:)
ja mowie na podstawie wlasnych obserwacji, na psach, zdjeciach, filmikach.
na pewno masz nieskonczenie większa wiedze ode mnie na temat ONów. ale nic mnie nie przekona, ze ta budowa jest normalna i naturalna. szczegolnie u psa pracujacego.

Link to comment
Share on other sites

No, ale te gusta czasem niszczą rasę, ja się nie kieruję gustem, a zdrowym rozsądkiem.
Wiadomo, że miłośnik ONów zawsze będzie mowił, że ta budowa im nie przeszkadza i że dzisiejsze ONki są co raz to lepsze, ale czemu wobec tego za granicą typowe użytki nie mają takich zadków? To tylko kwestia gustu?... jeszcze rok temu w Będzinie strach było podejść do ONków...:shake: i tu bynajmniej nie o budowie mówię.
ayshe ja tej wiedzy nie powielam, dziele się niż z Tobą- piszę to co ja i wielu laików zaobserwowało.;)
To dobrze, że spada ilość psów chorych na dyslazję.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...