Jump to content
Dogomania

Komunikat w sprawie paszportów dla psów i kotów


Wojtecki

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 305
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeżdżę z psem na Słowację na podstawie książeczki zdrowia psa. Jedyne na co mi kiedyś zwrócił uwagę "pogranicznik" to brak wklejonego zdjęcia psa lub odcisku nosa. (mam na to miejsce w książeczce)Wystarczyło jednak pokazać tatuaż i już nie miał żadnych obiekcji. Myślę, że po wejściu do Unii nic się w tym temacie nie zmieni.

Link to comment
Share on other sites

Paszporty to absolutna prawda. Ale na razie to jest czeski film :x , jak zwykle. By otrzymac paszport dla psa , nasz zwierzak musi miec badanie serologiczne na poziom przeciwcial we krwi. Podobno u nas w Polsce tego nie robia... no i tak dlugo mozna pisac :(

Juz nie wspominam ze z obywateli Ukrainy, Bialorusi i ROsji zrobili podgatunek ktory potrzebuje wizy ( my zreszta tez tam potrzebujemy) a zwierzaki nie beda mogly wjechac na teren danego panstwa bez badan. Paranoja !!

Link to comment
Share on other sites

Jeżdżę z psem na Słowację na podstawie książeczki zdrowia psa. Jedyne na co mi kiedyś zwrócił uwagę "pogranicznik" to brak wklejonego zdjęcia psa lub odcisku nosa. (mam na to miejsce w książeczce)Wystarczyło jednak pokazać tatuaż i już nie miał żadnych obiekcji. Myślę, że po wejściu do Unii nic się w tym temacie nie zmieni.

Interesuje mnie temat, bo być może w tym roku wyskoczę z psem na Słowację. Czy chodzi o taką zwykłą książeczkę, gdzie wpisuje się szczepienia i takie tam sprawy. Nie potrzeba żadnego dodatkowego zaświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

Ja również myślałam o wyjeżdzie na Słowację lub Czech na wakacjach, ale ostatnio chyba w "Fakcie" był taki któtki artyków o tym że w tym roku raczej nie uda się wyjechać z psem za granicę :-? . Pisało tam że jak wejdziemy do Uni pies będzie musiał mieć paszport 8) i że najpawdopodobnie nie uda się go wyrobić do wakacij, gdyż jeszcze nawet nie wiadomo jak ów dokument ma wyglądać... :-? :( :roll:

Mam jednak nadzieję że to nieprawda :roll:

Link to comment
Share on other sites

Do 3 lipca 2004 wszystkie psy wyjeżdżające z Polski za granicę, obojętnie rasowe czy "mix" muszą posiadać tzw. "pet passport". W dyrektywach unijnych jest określony zarówno wygląd jak i wymiary tej książeczki (niebieska okładka z logo Unii Europejskiej) oraz zawartość.

Paszport zastąpi wystawiane obecnie Świadectwa Zdrowia i umożliwi poruszanie się po wszystkich krajach członkowskich Unii i niektórych krajach nie stowarzyszonych (np. Szwajcaria, Monako) oraz np. USA, Chorwacja, Kanada, (...), na razie za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji.

Paszport będzie zawierał dane o szczepieniach psa oraz numer tatuażu lub kod chipu.

Chip musi spełniać standardy unijne, inaczej właściciel psa będzie musiał mieć ze sobą czytnik.

Wyjeżdżając z psem do krajów z poza Unii, np. do Rosji, Bułgarii pies musi mieć wykonane badania na poziom przeciwciał (wścieklizna), bo z powrotem pies nie zostanie wpuszczony do pierwszego kraju- członka Unii.

Również psy przyjeżdżające lub sprowadzane z krajów nie będących członkami Unii np. Rosja muszą mieć wykonane badania na poziom przeciwciał.

Badanie musi być wykonane co najmniej na 3 miesiące przed data przyjazdu/powrotu.

Tyle dyrektywy unijne, a w Polsce.... jeszcze nic nie wiadomo oprócz tego że paszporty będą.

Nie wiadomo kto będzie mógł wystawić "pet passport", kto będzie uprawniony do wpisów do paszportu, gdzie będzie można zrobi badania?

A podobno jesteśmy przygotowani do wejścia do Unii.

Link to comment
Share on other sites

Troche mnie przeraziłaś. Po raz pierwszy zamierzam zabrać psa na taki wyjazd i oczywiście musiało to wypaść w TAKIM czasie. Mam nadzieję, że te sprawy zostaną w miarę szybko rozwiązane, bo od maja do wakcji nieiwele czasu zostało, oj niewiele ... :-?

Link to comment
Share on other sites

jborowy :D

co roku wyskakuję na Słowację przez Mniśek k.Piwnicznej...pies pod nogami z zarzuconym kocykiem albo plecakiem na... :chlup: A potem już wszędzie łazimy i nikt nas nie zaczepia; powroty też udane... 8)

Dla odważnych świat otwarty!

Link to comment
Share on other sites

Mokka :D

masz chyba 2 psy?...więc kocyk nie wchodzi w grę :wink:

paszport niech będzie, byle już się dało go robić, bo wakacje/sezon tuż,tuż

Mam 2, ale na wakcje pojedzie tylko jeden (niestety, ten większy - jeżeli oczywiście wszystko ułoży się, jak należy, bo na razie mamy tylko plany). :wink:

A jeśli paszport ma obowiązywać tuż po 3 lipca, to - niestety - czarno widzę, biorąc pod uwagę sprawność działania naszej administracji.

Ja nie mam nic przeciwko wyrobieniu takiego dokumentu, tylko dajcie mi szansę! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Witam :D

Moje informacje pochodzą ze źródeł francuskich.

Otóż : unia doszła do porozumienia w sprawie ujednolicenia przepisów dotyczących przemieszczania się zwierząt domowych w jej obrębie.

Od 3 lipca tego roku każdy zwierzak (pies, kot i łasica), aby poruszać się w obrębie unii będzie musiał być wyposażony w paszport.

Będzie to dokument weterynaryjny, wystawiany przez weterynarza, który poza ujednoliceniem wyglądu dla wszystkich krajów będzie pełnił identyczne funkcje jak dotychczasowa książeczka zdrowia.

Aby upoważniał do wyjazdu za granicę musi zawierać przede wszystkim zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i informacje o znakowaniu zwierzęcia : tatuażem lub chipem.

Znajdą się w nim również inne rubryki, jak w każdej książeczce zdrowia : o interwencjach chirurgicznych, innych szczepieniach itd.

Ważny paszport będzie upoważniał do swobodnego przemieszczania się po terytorium unii za wyjątkiem: Irlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Trzy kraje które nie honorują paszportu mają bardzo zaostrzone przepisy dotyczące wjazdu ‘obcych’ zwierząt.

Będzie to książeczka o rozmiarach 100x152 mm.

Wygląd poszczególnych stron paszportu

Okładka

Informacje o właścicielu

Opis zwierzęcia

Świadectwo szczep. przeciwko wściekliźnie

Co do paszportu to nie panikujcie (jeśli chodzi o Francję). Będzie on obowiązywał, żeby ułatwić życie, ale przecież zawiera on TAKIE same informacje jak dotychczasowe dokumenty, więc jeśli ktoś będzie miał świadectwo szczepienia, pies będzie tatuowany i zdrowy nikt się nie przyczepi.

We Francji wykazanie się dobrą wolą jest równie cenione jak wymagany dokument. :wink:

Pozdrawiam :D

P.S. z tego co pisza Francuzi wynika, ze badanie na poziom przeciwcial we krwi nie jest wymagane w obrebie unii za wyjatkiem trzech wymienionych przeze mnie krajow.

Link to comment
Share on other sites

Mokka :D

Pies MUSI być identyfikowalny : tatuażem lub chipem, tego się nie uniknie.

Jest to jeden z podstawowych wymogów stawianych nie tylko psom z zewnątrz.

Jak ja sobie radzę z moją znajduchą ? Bez problemu. :angel:

Gdy zabierałam ją ze schroniska w wieku 2 m-cy

była świetnie przygotowana do życia :

- wstępnie zaszczepiona,

- tatuowana (dostałam odpowiedni kwitek z 'ministerstwa od zwierzaków', że została wpisana do rejestru),

- odrobaczona,

- dostała 'nakaz' darmowej sterylizacji i mozliwosc konsultacji weterynaryjnych,

- worek ((5kg) Eukanuby,

- obrożę i smycz.

Nie mam powodu do narzekania. :wink:

Musiałam się jedynie zobowiązać, że będę o nią należycie dbać i że zimy będzie spędzała w domu.

W przeciągu miesiąca od momentu adopcji musiałam przesłać do schroniska kwitek od niezależnego weterynarza, w którym potwierdza, że psiaka widział i zaświadcza, że jest on zdrowy.

Link to comment
Share on other sites

Monia jest legalnie zaadoptowana ze schroniska i też ma tatuaż, ale Leon został przygarnięty z ulicy i nigdy tatuowany nie był. :-?

Muszę nad tym popracować, bo inaczej nigdzie nie pojedzie (a chcielibysmy jechać na obóz szkoleniowy - marzenie).

Link to comment
Share on other sites

Ewelina, jak myślisz, czy jeśli mój Manu jest tatuowany i zarejestrowany we Francji właśnie (ten tatuaż ma literki i cyferki według jakiegoś francuskiego systemu) - to to wystarczy ?

Czy też, mieszkając w Polsce, musi mieć polski tatuaż i rejestrację w Polsce ?

Zresztą u nas nie ma ogólnokrajowej rejestracji... :-?

Link to comment
Share on other sites

Mokka,

tatuaz to nie tylko wymog (u nas) ale i wygoda.

Gdyby sie pies zgubil, albo narobil szkod moralnych czy materialnych,

wiadomo do kogo nalezy. :D

Zgadzam się. Interesuje mnie zwłaszcza opcja "gdyby się zgubił". Ta druga - "narobił szkód" - zdecydowanie mniej. :D

Martwię się tylko tym, że tatuowanie jest bolesne, a nie chciałabym go znowu usypiać, bo w ubiegłym roku miał 2 operacje i boję się, że trochę za dużo tej narkozy. A obcemu osobnikowi, który mu zada ból, Leon ręce poobgryza, a reszta potem już pójdzie z górki. Słyszałam o tatuowaniu specjalnym długopisem, ale nie mam pojęcia, czy u nas taka usługa jest dostępna. :niewiem:

Link to comment
Share on other sites

Manu, u Ciebie to raczej nie ma problemu. Myślę, że tu chodzi o to, aby przewożony pies był tym samym, w którego dokumentach jest świadectwo zdrowia. Rodzaj tatuażu jest sprawą drugorzędną. Ja myślałam o wytatuowaniu np.numeru telefonu.

Link to comment
Share on other sites

Zastrzegam, że pisząc bazuję na realiach francuskich. :)

Tatuaż, jest swoistym dowodem rejestracyjnym, który przypisuje zwierzę określonemu właścicielowi. Każda jego zmiana, czy zgon zwierzęcia powinny być odnotowane w centralnym rejestrze.

Mokka, masz częściowo rację, że tatuaż służy jakby do identyfikacji zwierza z papierami.

Na nic się jednak nie zda numer telefonu, jeśli pies ci się zawieruszy za granicą a zapomnisz dołączyć numer kierunkowy na Polskę. :wink:

Co do technik używanych przy tatuowaniu to był gdzieś na ten temat topik.

Manu, czy istnieje już ogólnounijny system identyfikacyjny - tego nie wiem.

Do tej pory każdy kraj miał chyba własny.:niewiem:

Nie słyszałam, żeby kazano 'przetatuowywać' zwierzaki, więc każdy pozostaje z tym co ma. :wink:

Jeśli posiadasz dokument który nazywa się : Carte d'identification wystawiony na poprzedniego właściciela, który zawiera zarówno dane o nim jak i o psie (tatuaż) możesz być spokojna przy wyjeździe.

Szczytem marzeń byłoby odesłanie go do Société Centrale Canine wypełniwszy puste rubryki własnymi danymi, co sprawi, że TY będziesz figurowała w rejestrze jako aktualny właściciel i otrzymasz nowa kartę.

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...