Jump to content
Dogomania

podatek, a meldunek - co, gdzie i jak


owca

Recommended Posts

magdola ZK nie pobiera podatków od psa tylko składki członkowskie za Ciebie:p, więc jak chcesz wystawiać malucha w szczeniakach albo młodziezy to możesz już się udać do ZK, a jak nie chcesz wystawiać to...nie musisz (rodowód wystawią Ci w każdym czasie- nawet po kilku latach)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='akrim']a moje pytanie jest za trudne? shin jesteś specjalistką co myślisz? mam płacić?[/quote]Khem, az sobie chyba w sygnaturke wkleje, co mam w spodniach :eviltong:
A serio - nie jestem zadnym specjalista, po prostu denerwuje mnie mylenie pojec. Co do twojej sprawy - tak, jest trudna i nie wiem co poradzic. Jezeli masz dzialke budowlana z jakims terenem rolniczym [a pewnie tak wlasnie jest], to mozesz probowac nie placic z okazji tego, ze pies pilnuje gospodarstwa. Ale wlasnie tu pojawia sie problem - nie jestem pewien, czy nie musisz miec wtedy dzialalnosci rolniczej. Jesli text ustawy wpadnie mi w rece, to sprobuje odpowiedziec juz w oparciu o konkretne zapisy.

Link to comment
Share on other sites

Może i ja dorzucę swoje trzy grosze. Moim zdaniem opłata za psa obowiązuje w miejscu faktycznego pobytu psa, nie w miejscu zameldowania właściciela. W Bydgoszczy faktycznie od tego roku opłata za psa została zniesiona, w ubiegłym i poprzednich wynosiła 40 zł. W sprawach precedensowych należałoby podejść zdroworozsądkowo, bo nie wiem czy przepisy wykonawcze interpretują każdą sytuację. Może z innej beczki, ale ja chętnie zapłaciłabym za możliwość wpuszczenia psa na ogrodzony, bezpieczny teren, gdzie mógłby pohasać do woli - niestety w Polsce, a przynajmniej w mojej okolicy nikt jeszcze na to nie wpadł. W Bukareszcie np. w każdym większym parku jest takie miejsce - ogrodzone i do tego bezpłatne. Też o pieniądzach więc mam nadzieję, że nie jest to wypowiedź off topic'owa :lol:.

Link to comment
Share on other sites

:oops: przepraszam za zmianę "tego co masz w spodniach":eviltong:

a moją sprawę komplikuje fakt, że nie mam gospodarstwa rolnego (wtedy wolne od podatku- ale czy od opłaty?:shake: są 2 psy do pilnowania) tylko zwykłą działkę budowlaną z domem "w budowie"

Link to comment
Share on other sites

Byłam na stronie internetowej gminy X i w zakładce "podatki i opłaty lokalne" nie ma nic na temat opłaty za psa, ale w budżecie na rok 2009 zaplanowali przychody z tego tytułu:roll:

Jota Gdańsk zniósł i podatkek i opłatę i wybudował kilka wybiegów dla psów, więc ...przeprowadzaj się;)

Link to comment
Share on other sites

Komp mi padl w trakcie pisania odpowiedzi :mad:
Dobra, wiec tak: oplata nie jest pobierana od podatnikow placacych podatek rolny od gospodarstw rolnych z tytulu posiadania nie wiecej niz 2 psow, wiec to odpada, niestety.
Co do tego, czy musisz placic, skoro masz zameldowanie w miejscu, gdzie oplaty nie ma - nie znalazlem nigdzie przepisu. Z jednej strony pies jest w gminie, ktora ta oplate ma, i nawet jesli nie wychodzi poza teren posesji, to teoretycznie gmina cos tam z tymi pieniedzmi robi i sie domaga, a z drugiej - pies jest twoja wlasnoscia, i jego miejsce 'zameldowania' jest takie, jak twoje.
Naprawde nie mam pojecia, co w takiej sytuacji zrobic. Jesli cokolwiek to pomoze, to pies jest traktowany jako rzecz ruchoma, moze pod tym katem poszukaj jakichs informacji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='akrim']Byłam na stronie internetowej gminy X i w zakładce "podatki i opłaty lokalne" nie ma nic na temat opłaty za psa, ale w budżecie na rok 2009 zaplanowali przychody z tego tytułu:roll:

Jota Gdańsk zniósł i podatkek i opłatę i wybudował kilka wybiegów dla psów, więc ...przeprowadzaj się;)[/quote]
Propozycja świetna :lol: nie tylko ze względu na wybiegi, ale pozostaje mi niestety tylko zazdrościć - przynajmniej na razie. Może i w Bydgoszczy ktoś na to wpadnie i będę mogła "diabełka" wypuścić na wolność częściej. Cóż, linka pozostaje aktualna:lol:.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A czy ktoś wie co w sytuacji gdy:
Mam 4 psy, 3 mieszkają ze mną w Warszawie, 1 w Łodzi, ale zameldowana jestem w Łodzi. Wszystkie psy (mimo, że obecnie jeden mieszka z mamą, są zarejestrowane na mnie w zkwp). Komu mam płacić podatek US w Łodzi czy w Warszawie? I czy ten podatek/opłata jest zniesiony już czy wynosi on 1 zł? A jak z 4 psów np 1 czy 2 są hodowlane to płacę jeszcze podatek od psa hodowlanego (coś ok 20 zł chyba), tak? Czyli dwa razy od jednego psa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Diana14']A czy ktoś wie co w sytuacji gdy:
Mam 4 psy, 3 mieszkają ze mną w Warszawie, 1 w Łodzi, ale zameldowana jestem w Łodzi. Wszystkie psy (mimo, że obecnie jeden mieszka z mamą, są zarejestrowane na mnie w zkwp). Komu mam płacić podatek US w Łodzi czy w Warszawie? [/quote]

Po pierwsze uporządkujmy pojęcia:

1. Do Urzędu Skarbowego, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, o ile masz hodowlę PSÓW RASOWYCH, (niezależnie od tego czy masz szczenięta, czy nie, wystarczy sam fakt posiadania reproduktora lub suki hodowlanej) płacisz [B]PODATEK[/B]. Jak to zrobić, ile wynosi, dlaczego warto i co grozi za niezapłacenie masz wyjaśnione na [URL="http://www.dogomania.pl/forum/www.mastifland.pl"]www.mastifland.pl[/URL] w dziale "Dokumenty do pobrania".

2. Do URZĘDU GMINY płacisz [B]OPŁATĘ[/B] od posiadania psa. To zupełnie dwie różne rzeczy!
A teraz o tym jak ją płacisz i gdzie.
OPŁATA jest uchwalana przez Radę Gminy. Rada GMINY, jak sama nazwa wskazuje ma moc sprawczą, innymi słowy może zobowiązywać skutecznie do czegoś tylko i wyłącznie ludzi, którzy są "jej podlegli" z tytułu BYCIA MIESZKAŃCEM danej gminy. A więc ZAMELDOWANI na terenie tej gminy. Gmina CIECHOCINEK nie może ustalić, że mieszkańcy Gminy GARWOLIN mają płacić opłatę za środki transportu w wysokości 50 zł rocznie, bo Gminie Ciechocinek nic do mieszkańców Gminy Garwolin.

Na przykładzie tych samochodów masz od razu odpowiedź na Twoją wątpliwość czy masz płacić (OPŁATĘ od posiadania psa) tam, gdzie jesteś zameldowana, czy tam, gdzie z psem przyjechałaś (choćby na dłużej). Masz płacić tam, GDZIE JESTEŚ ZAMELDOWANA, bo NALEŻYSZ do tej właśnie gminy i opłaty przez Twoich radnych (przecież ich wybierałaś, tych z gminy gdzie jesteś zameldowana, a nie gdzie byłaś akurat w dniu wyborów) Ciebie obowiązują. Podobnie z tymi samochodami. Płaci się podatek od środków transportu w gminie (zresztą na podstawie tej samej ustawy co i opłatę od posiadania psów - Dziennik Ustaw nr 9 poz 31 z 1991 roku) gdzie właściciel tego samochodu jest ZAMELDOWANY, pomimo tego, że ten samochód przez 360 dni w roku może jeździć po całej Polsce, a do miejsca zamieszkania przyjeżdżać tylko na Święta.

Póki co pojęcia zameldowania i zamieszkania są ze sobą mylone i ich rozgraniczenie bywa niejasne. Zmieni się to już niedługo, gdy z dowodów osobistych zniknie adres zameldowania, nie będziemy się meldować, tylko zgłaszać przez internet miejsce pobytu. Ale to za parę miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie tak, choć tak prawdę mówiąc w przepisach podatkowych jest pewna sprzeczność. Nie wiem czy Ci mieszać w głowie, czy lepiej, żebyś tkwiła w błogiej nieświadomości. Nie, lepiej tkwij :razz:, powinno być tak jak napisałaś (zresztą z tą "sprzecznością" też się sprowadzi do tego samego): podatek do US od hodowli w Warszawie (tam, gdzie jest miejsce wykonywania działalności), opłata lokalna od psa w Łodzi.

Ale nie zdziw się, jak pani z US w Warszawie będzie Cię chciała odesłać do Łodzi, bo oni się sami w tym nie łapią (a już zupełnie nie, jeżeli chodzi o działy specjalne prod. rolnej w Warszawie).

Link to comment
Share on other sites

To są już takie "rozważania teoretyków", które i tak nie prowadzą praktycznie do niczego, chyba tylko po to są rozważane, żeby zastanawiać się nad marną jakością i niespójnością naszego prawa.

To nie ten wątek i nie to forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...