Jump to content
Dogomania

Progesteron


Katarzyna

Recommended Posts

Ja obstawiam wtorek. Bo dopiero jutro (i to niekoniecznie) przekroczy poziom 5.

Ale ja nie mam dużego doświadczenia - opieram się tylko na 3 razach u swoich suk, ale zawierzam doświadczeniu wieloletnich hodowców, którzy jak mantrę powtarzają,żeby kryć 2 dni po przekroczeniu 5 ng/ml, (co zwykle też oznacza 4 dni po przekroczeniu 2).

 

Jeśli planujecie kilka kryć, to pierwsze w poniedziałek, też nie byłoby chyba błędem. Przy jednym bałabym się falstartu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za porady, jutro jedziemy :)

 

Trzymam za was kciuki :), u nas taka decyzja (miałam prawie identyczne wyniki progesteronu i kryłam w podobnych odstępach) zaowocowała bąblami. Jesteśmy po USG i szykujemy się na poród w połowie kwietnia :cool1:

Link to comment
Share on other sites

16dc - 13.03 - pierwsze krycie (21:40)
18dc - 15.03 - drugie krycie (9:10)
19dc - 16.03 - progesteron 22,77

Jak to widzicie?

Ja też bym kryła 13stego i 15stego, a progesteronu po przekroczeniu 5 już nie mierzę. Myślę że później jego poziom nie ma znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

Ja też bym kryła 13stego i 15stego, a progesteronu po przekroczeniu 5 już nie mierzę. Myślę że później jego poziom nie ma znaczenia.

 Progesteron sprawdzaliśmy po kryciu tylko kontrolnie, gdyż przy ostatniej cieczce był nijaki. Teraz grzecznie czekamy z zaciśniętymi kciukami...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U nas suka ktora miala:

 

26.01 - 1,29ng/ml

29.01 - 0,4ng/ml

30.01 - 0,35ng/ml

02.02 - 3,19ng/ml

 

w dniu 04.02. - 4,04ng/ml a w dniu 06.02. 14ng/ml, krylismy bez pospiechu 7-8-9.02 i mamy ciaze mnoga, "wylot" na 9-10.04 :) Druga suka mimo podawania hormonow nie ruszyla z owulacja, wiec idzie na przedwczesna emeryturke hodowlana.

 

Moje skromne zdanie, na podstawie obserwacji swoich suk, znajomych i uznanych lekarzy od rozrodu (dr Kalisz z Lodzi i dr Marczak z Wawy) - kryc 2-3 po przekroczeniu poziomu 5. Owulacje przyjmuje sie na poziom 5. U suk wcale nie rzadko zdarzaja sie zastoje - np moja - spodziewalam sie 4.02 juz powyzej 5 i co.. :) Niespodzianka. I to wcale nie jest odosobniony przypadek. Nie odwaze sie pojechac na krycie nigdy wiecej, jesli nie przekroczy tych 5. Pojechalam raz, progesteron sie cofnal i krycie nieudane. Na pewno nie ma co panikowac przy poziomach tak jak u mnie - przeciez nastepnego dnia po 14 bylo duzo wiecej. Jesli obserwujemy bacznie suke i jej wyniki, to nawet jesli jednego dnia miala 3 a drugiego 14, to i tak nie ma co panikowac. Udane krycie nie zalezy od wartosci cyferki w danym dniu. Liczy sie czas :) Owulacji sie nie przeskoczy, dojrzewania komórki tez nie, te 2-3 dni od owulacji mamy spokojnie... a gdzie tam krycie przy 3, suka przytrzyma progesteron, bedzie owulacja, komorka dojrzeje, a plemniki zdaza umrzec z nudy i bezrobocia :)

Znajoma pojechala na chybil trafil na krycie w sylwestra (labo i tak nieczynne, a wyprawa do Monachium) przy poziomie miedzy 1,5-2. Jesli progesteron rozl ksiazkowo, to ostatnie krycie wypadalo jakos w owulacje lub dzien po. Kryli kilka razy, ale wczesnie - efekt? Mnoga ciaza, ale wiekszosc to samce.

Link to comment
Share on other sites

Oj gdyby to było takie proste..

Przeczytałam przed kryciem ten wątek 3 razy i wynika z niego, że niektóre suki mają też tak, że jednego dnia 4 a dwa dni później już 27.

Zastanawiam się też co z literaturą, która podaje różne wartości dla owulacji, niekoniecznie 5.

Ja kryłam zdecydowanie za wczesnie jak na to co mówią lekarze (przy poziokie około 4) już nie pamiętam, ale jest gdzieś w wątku. Była piękna ciąża (w rasie w której rodzą się średnio 4) - 2 dziewczynki - czyli tak jak chciałam :) :) Być może wczesne krycie spowodowało, taką ilość szczeniat, ale wcale niekoniecznie...być może predyspozycje matki, ojca, pierwsza ciąża etc. etc.
Ja zawsze będę kryła wcześnie - chyba, że będą zamówienia na chłopaków :P

Link to comment
Share on other sites

Jesli jednego miala 4, a dwa dni pozniej 27 to znaczy, ze owulacja byla albo dzien po 4 albo wieczorem tego samego dnia, wiec krycie w dniu 27 albo dzien po 27 teoretycznie bedzie najlepsze. Jedna moja suka jest napalona juz tydzien przed tym zanim jest gotowa do krycia, druga natomiast po przekroczeniu 5 - jak pojechalam przy progesteronie ponizej 5 byla totalna awersja do samca i proba zjedzenia go ;-) Pierwsze natomiast krycie miala oklo 36h po wyniku 6, nie byla zbyt chetna i probowala psa zjesc, drugiego dnia pieknie stala :-)

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie najbardziej wartościowy jest pierwszy skok progesteronu do wartości >2ng, ponieważ jest powiązany z wyrzutem LH. Sama owulacja nie wpływa bezpośrednio na poziom progesteronu, tylko u większości suk wypada około 48h po wyrzucie LH i zwykle jest to około 5ng/ml (ale może być nieco mniej lub więcej). Najbardziej wiarygodne byłoby badanie progesteronu + USG jajników :) . Oczywiście monitorujemy wzrost progesteronu po wyniku 2ng i jeżeli ładnie rośnie to jesteśmy w domu i liczymy 2 doby od wyrzutu jako owulacje + 2 doby na dojrzewanie komórek :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

morgan i jak zrobiłaś? 

Ja też bym przesunęła dzień dalej.

 

 

Zacytuję siebie żeby było wszystko w jednym:

 

No to teraz ja. Dawno mnie nie było, bo nic nie badaliśmy - psy miałam na miejscu. Teraz jedziemy za granicę i:

 

02.03. - progesteron 3,84 (5 dzień)

03.03. - progesteron 4,6 (6 dzień)

 

Krycie mamy umówione jutro pod wieczór i pojutrze. Droga bardzo daleka więc nie mogę jutro rano zbadać poziomu i wyjechać dopiero po badaniu. Patrząc na zachowanie suki i psów to chyba dobry moment. Jak myślicie?

 

 

Krycie było w takim terminie jak pisałam - czyli siódmego i ósmego dnia cieczki (szóstego dnia był progesteron 4,6). Dzisiaj USG potwierdziło ciążę mnogą - co najmniej 3-4 maluchy :-))) Tak więc nawet jeśli było ciut za wcześnie "nasionka" poczekały na odpowiedni moment :-) :-)

 

Teraz mamuśka grubnie i ma humory na potęgę ;-)

 

 

Pozdrawiam

Justyna

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Przewertowałam cały wątek ;))

 

4 - 0,61
7 - 1,16
9 - 0,95
11 - 0,86 o 9 rano w jednej klinice, w innej klinice o 17 - 0,64

14  z rana - 3,74

 

Jutro (15 dnia) ostatnie badanie progesteronu i przewidujemy 16 i 17 dzień inseminacja, ewentualnie 17 i 18 dzień, zależy od jutrzejszej wartości.

 

edit: 15 dnia - 5,63.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...