Jump to content
Dogomania

Co wybrac- york czy mops???


Olk@

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie.Jestem posiadaczka 3 letniego boksera,ktory wabi sie Ares:).Od pewniego czasu mysle o kupnie drugiego psa.Po glowie chodza mi dwie rasy york i mops.Niestety nie mam wielu info. na temat tych ras,dlatego prosze Was o pomoc.

Mieszkam sama w trzypokojowym mieszkaniu.Pracuje 5 godzin dziennie,przez ten czas psy beda musialy cieszyc sie tylko swoim towarzystwem.Pozniej jestem do ich dyspozycji.Jestem w stanie zapewnic mu duzo ruchu (mieszkam blisko plazy i parku.Czesto bywam w psim parku z moim Aresikiem).Jezeli chodzi o mojego boksera to jest on spokojnym psem,ktory akceptuje inne zwierzeta (wyjatek stanowia koty,nie wiem dlaczego )czesto bawi sie z psami o mniejszych gabarytach niz on sam.

I jeszcze jedno,plec psa.Mysle,ze suczka bylaby lepszym kompanem dla Aresa,ale ja wolalabym miec drugiego psa.

I teraz pytanie do Was.Ktora rasa jest bardziej odpowiednia dla mnie??Z gory dzieki za rady i odpowiedzi.Pozdro dla wszytskich "psiarzy" :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli wybierzesz yorka to będziesz miała dużo kłopotów z pielęgnacją sierści, szczególnie długiej chyba że go obetniesz. Inaczej wszystkie gałęzie liście itp. będą się do niego przyczepiały. Musisz go kąpać przynajmniej raz w tygodnu. Do tego bardzo szybko osadza mu się kamień nazębny. Jest wspaniałym towarzyszem do biegania zabawy, może mieć nieco zadziorny charakter(zależy jaki pis, bo mój bardzo lubi sę bawić z innymi psiakami itd.) Zima, ,,mokry dzień" pies będzie wnosił błoto w sierści itd. i może się okazać że naniesie o więcej niż bokser.

Na mopsch się zabardzo nieznam ale z nimi napewno jest mniej pielęgnacji. Czytałam w gazecie że jest wrażliwy na upały i ma problem z oddychaniem, ale jest również wspaniałym psem d towarzystwa. Więcej Ci niemge o nich napisać gdyż niewiem nich dużo o nich. Niech lepiej wypowiedzą si na temat tych psó ch właściciele.

Jednak jeśli nie przeszkadza Ci pielęgnacja sierści(która przy krótkiej sierści nie jest skomplikowana) to polecam yorka, gdyż york bardziej nadaje się do długich wędrówek, biegów i zabaw z bokserem niż mopsik. Takie jest moje zdanie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat yorkow napisz do mnie lub zapraszam do działu o yorkach.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Hej.

Jezeli mowa o yorkach to co ile trzeba go strzyc??czy moglabym to robic sama(albo lepiej nie,nie bede wystawiac psiaka na posmiewisko :wink: ) czy trzeba chodzic do fryzjera??czy przy krotkiej siersci potrzebna jest tez cotygodniowa kapiel??

Zalezy mi bardzo aby odezwali sie tez wlasciciele badz tez hodowcy mopsow,poniewaz mam "twardy orzech do zgryzienia"obie rasy bardzo mie sie podobaja i na pewno jedna z nich wybiore,tylko,ze na razie nie wiem ktora.Musze sie dobrze zastanowic,poniewaz nie chcialabym aby piesek czul sie u mnie nieszczesliwy.Zalezy mi takze na dobrych stosunkach psa z moim boksem,dlatego charakter ma to bardzo wazne a nawet priorytetowe znaczenie.

Bardzo dziekuje za info na temat rasy i prosze o dalsze wskazowki.

Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

Włos yorka rośnie przez całe życie więc TY decydujesz kiedy idziesz z psem do fryzjera. Myślę że przy krókiej fryzurce wystarczy kąpiel raz na miesiąc. W deszczowe pogody warto przychodząc ze spaceru obmyć psu łapki. Jeżeli tutaj nikt z mopsomaniaków się nie odezwie proponuje porozmawiać z hodowcami. Oni opowiedzą Ci wszystko na temat danej rasy. Kiedy kupowałam psa niewiedziałam jakiego psa wybrać i głownie pisalam i dzwoniłam do hodowców, właścicieli psów. Jednak nic Ci nieda napisanie maila do jednego hodowcy. Jeżeli piszsz to napisz do 2-3 hodowców.

Pozdrawiam Aga

Link to comment
Share on other sites

O yorkach nie bede wiele pisac - o mopsach moge duzo:)

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzic na pytanie - czego oczekujesz od psa. Jezeli chcesz chodzic na dlugie spacery to mops nie jest najlepszym rozwiazaniem. Mopsy sa dosc zywiolowe i ruchliwe, czesto same nie potrafia sobie dawkowac ruchu (chcialyby wiecej niz fizycznie moga), ale trzeba pamietac o tym, ze maja problemy z wydolnoscia oddechowa, wiec nie mozna ich zbytnio forsowac.

Jesli chodzi o pielegnacje to nie sa zbyt wymagajace:

- czesanie - linieja przez caly rok

- czyszczenie fady

- moga pojawic sie problemy z oczami

- czyszczenie uszu

- obcinanie pazurkow

- czyszczenie zebow - maja tendencje do osadzania sie kamienia i to w dosc mlodym wieku

jesli bedziesz miala jakies konkretne pytanie - to chetnie odpowiem

Link to comment
Share on other sites

Nata- w jednej sprawie się nie zgodzę z Tobą!!

Mops nadaje się na długie spacery!! One je poprostu kochają, uwielbiają być w ruchu. Mój codziennie jest przynajmniej na godzinnym spacerze, na którym lata z psami itp itd. W wakacje wchodził na wszytskie góry, aż ludzie się dziwili, że taki mały pies potrafi sam wejść.

Dla mnie mopsy potrzebują długich spacerów, bo potem wyglądają jak na wystawach, czyli spasłe :x :evil:

pozdrawiam,

Karolina

Link to comment
Share on other sites

tanina - nie da sie ukryc, ze mops nie jest typem sportowca

jasne zdarzaja sie egzemplarze takie jak Twoj - sama mam mopsice, ktora hodzi na specery z husky :o

ale juz moj pies (mimo, ze bardzo mlody) widze, ze nie ma takich predyspozycji

mops jak pisalam jezt zywiolowy i powienien miec zapewniona dawke ruchu, ale bede sie tego trzymala, ze nie jest to pies na dlugie spacery

(moze to nawet stanowic zagrozenie dla jego zdrowia,

wiec nie nalezy uogolniac)

wiekszosc mopsow ma niestety problemy z wydolnoscia oddechowa, takze ich uklad kostno-stawowy nie jest stworzony do intensywnego i dlugiotrwalego wysilku

Olg@ - z tego co widzialam ineteresuje Cie tez usposobienia - jesli chodzi o mopsa nie bedzie problemu, to bardzo ugodowe stworzenie, z pewnoscia dogada sie z bokserem

Link to comment
Share on other sites

Czego oczekuje od psa.Chcialabym aby byl dobrym przyjacielem zarowno dla mnie jak i dla mojego boksa.Zeby umial zyc w zgodzie z innymi psami(wiem,wiem to zalezy od wychowania,od socjalizacji).Zeby byl zarowno psem kanapowym jak i gotowym na wycieczki.Z ruchem nie byloby zadnego problemu,poniewaz musze dbac aby moj Ares mial dobra kondycje i nie mial nadwagi (pozniej moglyby wystapic przez to problemy z sercem).Psa planuje kupic na poczatku grudnia lub stycznia wiec mam jeszcze troche czasu na zastanowienie sie.Teraz zbieram info.Bardzo dziekuje za odpowiedzi i jak zwykle prosze o jeszcze !!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Caraz bardziej sklaniam sie ku mopsowi.Z tym ruchem,wycieczkami nie przesadzajmy,nie jestem typem wielkiej sportsmenki choc sport lubie.U yorka przeraza mnie pielegnacja jego siersci.Z psami krotkowlosymi mam juz jakies doswiadczenie,boksy tez linieja wlasciwie caly rok.

Mam tez pytanie dotyczace mopsow w jakich "kolorkach"one wystepuja??w internecie niestety nie ma za duzo info.na temat tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

A może w związku z dylematem, zdecydujesz się na doskonałę połączenie mopsa z yorkiem :wink: - czyli gryfonika brukselskiego. Świetny pies do towarzystwa, dobrze dogaduje się z innymi psami (mój przyjażni się z moim drugim psem- wilczurem :)) , wydolny ruchowo - doskonale znosi długie spacery, przy tym pielęgnacja sierści nie jest tak skomplikowana jak u Yorka :), przemiły, aktywny piesek.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hmm gryfonika można zobaczyć w filmie "Lepiej być nie może" z Jackiem Nicolsonem, na razie to jedyne dzieło kinematografi, które widziałam o tym piesku :wink: Oddaje on dobrze charakter gryfonika - żywy, bardzo emocjonalny, z niesamowitą mimiką :), przyjazny dla ludzi i zwierząt, niewielkie gabaryty, niehałaśliwy, niekłopotliwy w utrzymaniu. Z tego co czytałam, ma wśród swoich przodków także mopsa :). Bardzo związany z człowiekiem, nie odstępuje na krok :) Zajrzyj sobie na stronkę http://www.suasponte1.republika.pl/, tam są zdjęcia mojej małej i innych gryfoników z hodowli w której ją kupiłam (z tego co się orientuję mają być wkrótce jakieś szczeniorki) Jak dla mnie piesia jest cudna :) Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to się nie krępuj :)

Link to comment
Share on other sites

Janis!

Śliczny piesek!

Ja osobiście nie wachałam bym sie wybrałabym Yorczka, ale jednak ich włos potrzebuje częstego czesania i kąpania...

Osobiścieuważam że Yorki to bardzo pogodne psiaczki :lol: i wdzieczne. Są naprawde prześliczne i przekochane

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...