Jump to content
Dogomania

zapalenie spojówek


Ania i Salma

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ten lek to antybiotyk ze sterydem - nie warto by podskoczyc do weta zanim zastosujesz? Ja bym tak radzila, szczegolnie, jesli to pierwszy przypadek u tego psa - to nie jakis rumianek, tylko prawdziwy lek... a naduzywanie antybiotykow jest bardzo niewskazane.

W kazdym razie informacje masz tutaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Jak się objawia zapalenie spojówek??
Spojówka jest po prostu zaczerwieniona. Jeśli leci z oczu coś żółtawo-zielonego, tak jak pisała Cortina, to jest to najczęściej objawem zapalenia na podłożu bakteryjnym, ale według mojego weta, ok 50% zapaleń spojówek ma przyczyny anatomiczne (np. już na dogomanii wspominane grudki, które tworzą się pod trzecią powieką), a nie zakźne.
Link to comment
Share on other sites

Homeopatycznym świetlikiem można oczy zakraplać kilka razy dziennie. Zależy to jak ostry przebieg ma to zapalenie spojówek...

Dobrze po każdym spacerze, koniecznie po plaży, albo lesie (pyłki), czy łące, przepłukiwać psu oczy sola fizjologiczną. Do kupienia w aptece za grosze...A po tym zabiegu wpuścić po kropelce do oka, świetliku. Radzę samemu nie stosować żadnych maści, chyba że po konsultacji z wetem. Oko to delikatny narząd, który możemy niechcący psu "uszkodzić"...

Przemywanie rumiankiem, lub czarną herbatą, może psu pomagać, ale również nie polecam. Przebarwia sierść wkoło oka i może powodować wypadanie w tym miejscu sierści. Domowym sposobem odkażania oczu jest słaby roztwór kwasu bornego (z apteki). Przemywamy tym oko, nie zakraplamy. Do zakraplania można też używać sprzedawanych w aptece kropli do oczu "Visine".

To chyba na tyle co mi przychodzi teraz do głowy :)

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź czy spojówka na dole oczka jest bladoróżowa. Jeżeli jest czerwona lub sinawa, to na pewno pies ma zapalenie spojówek. Mój psiak zawsze rano miał duże „spiochy”. Usuwałam je, ale czasami w ciągu dnia też ropka się pojawiała. Czasami tarł nosek przednimi łapkami. Niestety okazało się, że to było zapalenie spojówek. Weterynarz zapisał mu Floxal krople do oczu 0,3%. I dopiero one pomogły. Teraz już nie ma „śpiochów” i nie trze noska. :D

Link to comment
Share on other sites

Kropli jest mało, bo tylko 5 ml. Sprawdzałam, mój pies dostawał 2 x dziennie po 1 kropli przez 9 dni (do opróżnienia buteleczki). Jest to dość drogi lek, kosztuje w aptece około 25 zł.

Poprawa była zaraz widoczna , ale nie pamiętam dokładnie czy już na następny dzień. Mam zanotowane, że ten lek dobrze służył mojemu psu. :D

Link to comment
Share on other sites

Jak długo stosowałas te krople?? I po jakim czasie powinna byc poprawa.
Floxan to antbiotyk - jeśli zapalenie spojówek jest na tle bakteryjnym (bakteriami, które reagują na ten antybiotyk), to poprawa będzie natychmiastowa, a jeśli nie (np. zapalenie na tle wirusowym czy mechanicznym) - to poprawy nie będzie.
Link to comment
Share on other sites

Flaire - czy w takim razie nie da sie okreslic na jakim tle jest to zapalenie?
Wet często potrafi, bo wycieki mogą wyglądać inaczej zależnie od tego, czym spowodowane jest zapalenie. Poza tym, w przypadku zapalenie na tle mechanicznym można na przykład zauważyć, co powoduje to mechaniczne podrażnienie.
Ja sie ciagle zastanawiam, czy zdrowy pies tez ma prawo miec ropke w oku? W ciagu dnia ma troszke (ale sporo spi, to chyba tez z tego wynika), a po nocy troszke wiecej...
Agnes, a jesteś pewna, że to ropa, a nie śluz, takie śpioszki po prostu? Bo ropy mieć nie powinien, a śpioszki to wszyscy mamy, ludzi i psy też. Jakiego koloru te wycieki?

Jak już tu Ci Lisi napisała, podstawą diagnozy, czy pies ma zapalenie spojówki, czy nie, jest kolor spojówki. Jeśli spojówka nie jest zaczerwieniona, to nie ma zapalenia. Może być jakieś inne schorzenie, ale nie zapalenie spojówek. Jeśli nie jesteś pewna, to idź do weta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

czy zapalenie spojówek może mieć podłoże alergiczne ?
Mój owczarek(2,5 miesiąca) najpierw miał zapalenie jednego oczka a teraz zauważyłam ze drugie ma zaczerwienione. Czy da się to wyleczyć do końca, czy może powracać ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anula22']czy zapalenie spojówek może mieć podłoże alergiczne ?
Czy da się to wyleczyć do końca, czy może powracać ?[/quote]
Jasne, że może mieć podłoże alergiczne. Nawet zaryzykuję twierdzenie ,że to najczęstrza przyczyna.I będzie powracać przy każdym kontakcie z alergenem.
Wet po zbadaniu psa powinien "odkryć" alergię bo najczęściej zmiany są nie tylko w oczkach (uszy , pyszczek, brzuchol).

Link to comment
Share on other sites

a wezcie mi powiedzcie,czy alergia moze byc pozostaloscia grzybicy ? bo Rudolf najpierw mial grzybice a teraz wykryto u niego alergie ,tylko nie wiadomo czy pokarmowa czy jaka (znaczy mnie przy tym nie bylo tylko rodzice z nimi byli u lekarza) ,ma rowniez zapalenie spojowek ale jak przeczytalem moze to byc spowodowane alergia wlasnie, dostal karme na walthama hypoalergic i lamisitla i vet-derm do skory bo ma problemy ze skora przez ta alergie .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...