Jump to content
Dogomania

minusy chipowania-zdrowie


wiska

Recommended Posts

OBY im się udało, bo mój pies zaczipowany w schronisku, nie figuruje w żadnej bazie, którą udało mi się wymyśleć i znaleźć.
Prawdopodobnie jego numer istnieje tylko w bazie schroniska :mad:
Tak więc, mimo niezaprzeczalnych zalet, które podałem, trzeba dochować staranności i trudu, aby zgłosić numer chipa do jakiejś dużej bazy, np. Urzędu Miasta...
Na chwilę obecną jest to największy minus tej metody (w Polsce)
Ale to jakby niestety "normalne" ... u nas ....

Niestety też, dla psów [B]nierodowodowych[/B] to chyba jedyna sensowna metoda ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='M@d']OBY im się udało, bo mój pies zaczipowany w schronisku, nie figuruje w żadnej bazie, którą udało mi się wymyśleć i znaleźć.
Prawdopodobnie jego numer istnieje tylko w bazie schroniska :mad:
Tak więc, mimo niezaprzeczalnych zalet, które podałem, trzeba dochować staranności i trudu, aby zgłosić numer chipa do jakiejś dużej bazy, np. Urzędu Miasta...
Na chwilę obecną jest to największy minus tej metody (w Polsce)
Ale to jakby "normalne" u nas ....[/quote]

niestety...ale to dopiero u nas wchodzi - taka masowka, bo chipowanie jako tako oczywiscie bylo, ale niewiele osob chyba z tego korzystalo, najczesciej jesli byly wyjazdy etc. Skoro miasto/a zainwestowaly w chipy to sadze, ze pojda o krok do przodu i powstanie baza...tylko trzeba byc cierpliwym;)

Link to comment
Share on other sites

Baza UM W-wy już istnieje - [url=http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Biura_Urzedu/OS/Zwierzeta/AnimalUM.htm]AnimalUM – System Ewidencji Zwierząt na terenie m.st. Warszawy[/url]
Nie w tym problem. ;)
Problem jest taki, że NIE istnieje nadal [B]ogólnopolska[/B] baza!
A nawet w jednym mieście może istnieć kilka baz, np.
- 2 bazy 2 dużych firm podpisujących umowy z lecznicami
- baza/bazy schroniska/schronisk
- baza urzędu miasta

Zgaduj zgadula w której bazie jest numer psa, który stoi przed Tobą, bo się zgubił ...
A co jak był na wycieczce z Państwem, którzy mieszkają w sąsiedniej miejscowości, albo jeszcze lepiej był na wakacjach z ludźmi z innego województwa ... :roll:

Czipy są OK, ale nadal infrastruktura kuleje!!

Link to comment
Share on other sites

To jest długotrwały proces. Zaczyna się od zera a potem dochodzi się do celu. Zmian nie dokonuje się z dnia na dzień!
Właśnie cierpliwością i współną pracą w końcu będzie to działało sprawnie.

Nie ma ogólnopolskiej bazy to dzwon do tej co znasz a oni niech szukają dalej, pomogą.

Nikt nie poda gotowego systemu na tacy i nie powie bierz sobie. To jak budynek, trzeba go stopniowo budować, żeby potem stanął gotowy i nadawał się do użytku.

Link to comment
Share on other sites

Jest baza, w ktorej kazdy wlasciciel zachipowanego psa moze go umiescic. Bodajze Identyfikacja.pl, z mozliwoscia wpisu do bazy europejskiej, kosztuje to (chyba) 20 zl.
Co do bezbolesnosci zabiegu wszczepienia, dyskutowalabym, ale to znow jest indywidualne. Normalnie pies nie reaguje na zastrzyki, klucie, w tym przypadku wydarl sie i szarpnal, wiec nawet dla duzego zwierza takie bezbolesne nie jest.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='magda z.']A wyjazd za granicę i tak czip jest potrzebny, bez tego paszportu nikt nie wyda.[/quote]

To akurat nie jest do końca prawdą.

Mój pies nie ma czipa, ma tatuaż.
Byliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat w wielu krajach (Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Szwecja, Dania, Francja, Rumunia, Chorwacja, Słowacja, Słowenia, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Portugalia i inne) na paszport(y) gdzie wpisany jest tylko nr tatuażu.

Jeśli pies ma tatuaż - czip przy wyjazdach zagranicznych nie jest wymagany (paszport wyrabia się na podstawie nr tatuażu)
Jeśli pies tatuażu nie posiada - należy go zaczipować przed wyjazdem za granicę.

Co do tatuaży - mój pies ma prawie 3 lata i tatuaż jest czytelny i wyraźny.

Na koniec zaś: jestem za czipowaniem, zrobię to jednak dopiero wówczas gdy nastąpi jakaś wymiana/przesyłka informacji o zaczipowanych zwierzakach wewnątrz baz danych, albo jeśli wprowadzony zostanie obowiązek posiadania czipu przez psy wyjeżdżające za granicę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sylvia_76']Na koniec zaś: jestem za czipowaniem, zrobię to jednak dopiero wówczas gdy nastąpi jakaś wymiana/przesyłka informacji o zaczipowanych zwierzakach wewnątrz baz danych, albo jeśli wprowadzony zostanie obowiązek posiadania czipu przez psy wyjeżdżające za granicę.[/quote]

tylko wtedy moze juz nie byc darmowych:cool3: a jesli taka baza powstanie to i tak poprzednie chipy zostana do niej wprowadzone.
Sprawdzilam, jestemy w warszawskiej - dobre i to

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, czy będzie dłużej, ale na pewno do końca listopada, w szeregu warszawskich klinik czipowanie jest za darmo!
Potem to już będzie trzeba za własne...
Prawdopodobnie w okolicach 100 zł.
(masowe czipowanie dla "ratusza" po dużych zniżkach i w przetargu wyszło zdaje się 40 zł od łba ...)

W wielu miejscowościach czipowanie jest już obowiązkiem, a za brak czipu lub tatuażu bedą mandatu do 500 zł ...

Np. Olsztyn -http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,5994968,Wlasciciele_psow_wola_mandaty_niz_darmowe_czipy.html

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sylvia_76']To akurat nie jest do końca prawdą.

Mój pies nie ma czipa, ma tatuaż.
Byliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat w wielu krajach (Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Szwecja, Dania, Francja, Rumunia, Chorwacja, Słowacja, Słowenia, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Portugalia i inne) na paszport(y) gdzie wpisany jest tylko nr tatuażu.

Jeśli pies ma tatuaż - czip przy wyjazdach zagranicznych nie jest wymagany (paszport wyrabia się na podstawie nr tatuażu)
Jeśli pies tatuażu nie posiada - należy go zaczipować przed wyjazdem za granicę.

Co do tatuaży - mój pies ma prawie 3 lata i tatuaż jest czytelny i wyraźny.

Na koniec zaś: jestem za czipowaniem, zrobię to jednak dopiero wówczas gdy nastąpi jakaś wymiana/przesyłka informacji o zaczipowanych zwierzakach wewnątrz baz danych, albo jeśli wprowadzony zostanie obowiązek posiadania czipu przez psy wyjeżdżające za granicę.[/quote]

przynaję że nie wiedziałam-wszystkie znane mi przypadki dostały czipa:roll:stąd taka dedukcja.
u mnie w b-cu czipowanie darmowe było tylko przez 2-3 miesiące, teraz ok 70zł się płaci, za brak czipa do 200 zł można dostać. Zdarza się że straż miejska sprawdza, znajomi zapomnieli zgłosić dane psa i potem ich syn musiał się grubo tłumaczyć, że czip jest, ale pies nie figuruje w bazie-czyli nie można ściągać podatku;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sylvia_76'](...)
Jeśli pies ma tatuaż - czip przy wyjazdach zagranicznych nie jest wymagany (paszport wyrabia się na podstawie nr tatuażu)
Jeśli pies tatuażu nie posiada - należy go zaczipować przed wyjazdem za granicę.

Co do tatuaży - mój pies ma prawie 3 lata i tatuaż jest [B]czytelny[/B] i wyraźny.

Na koniec zaś: jestem za czipowaniem, zrobię to jednak dopiero wówczas gdy nastąpi jakaś wymiana/przesyłka informacji o zaczipowanych zwierzakach wewnątrz baz danych, albo jeśli wprowadzony zostanie obowiązek posiadania czipu przez psy wyjeżdżające za granicę.[/quote]

[FONT=Century Gothic]Powiedzmy, że u Twojego psa to ten tatuaż widać na kilometr :lol:[/FONT]
[FONT=Century Gothic][/FONT]
[FONT=Century Gothic]Ale wracając do chipowania - jestem zdecydowanie za, mój pies ma go od ponad 3 lat, i jak do tej pory nic się nie działo, a i chip nadal jest (nie raz wet opowiada jak to chipy znikają). [/FONT]
[FONT=Century Gothic][/FONT]
[FONT=Century Gothic]Co zaś tyczy się tatuowania to np. we Włoszech zamiast tatuaży od razu wszczepia się chip (to z doświadczenia kilku znajomych mi hodowli, ale zdaje się, że jest to dość powszechne w całych Włoszech i nie tylko)[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, że mając do wyboru tatoo i czip - zdecydowanie staję po stronie czipów.

Nie wiem, w ilu krajach nadal tatuuje się psy zamiast czipowania...
Ktoś ma na ten temat jakieś infomacje?

Czipy wydają się trwalsze (to że mój pies ma wyjątkowo czytelny tatuaż nie oznacza, ze tak jest w większości przypadków - zdaję sobie z tego sprawę) i bardziej humanitarne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sylvia_76']
Na koniec zaś: jestem za czipowaniem, zrobię to jednak dopiero wówczas gdy nastąpi jakaś wymiana/przesyłka informacji o zaczipowanych zwierzakach wewnątrz baz danych, albo jeśli wprowadzony zostanie obowiązek posiadania czipu przez psy wyjeżdżające za granicę.[/quote]
Taki obowiązek (czip zamiat tatuażu) będzie gdy minie ośmioletni okres przejściowy. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Taki obowiązek (czip zamiat tatuażu) będzie gdy minie ośmioletni okres przejściowy. ;)[/quote]

Mnie raczej chodziło o obowiązek posiadania czipa przy wyjazdach zagranicznych - to chyba wejdzie szybciej... chociaż, kto wie?

A ile jeszcze zostało do końca ośmioletniego okresu przejsciowego? ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sylvia_76']Mnie raczej chodziło o obowiązek posiadania czipa przy wyjazdach zagranicznych - to chyba wejdzie szybciej... chociaż, kto wie?

A ile jeszcze zostało do końca ośmioletniego okresu przejsciowego? ;)[/quote]
Właśnie widzę, że wiadomy Pan Poseł nadal uprawia politykę „wciskania ciemnoty prostemu ludowi” i nie wyuczył ciebie jak należy. Jego więc zapytaj!
A może chcesz koło ratunkowe?
OK, suma cyfr liczby o którą chodzi (rok), to 5 :p .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anea']rzeczywiscie darmowe chipowanie jest w Warszawie do końca grudnia...ale to juz jest druga taka akcje (w zeszlym roku bylo to samo) i podobno nie ostatnia, wiec narazie mozna zalozyc ze chipowanie w Warszawie jest bezplatne[/QUOTE]

Bo Warszawa chce oznakować wszystkie psy na swoim terenie - tu wielkie brawa dla tego kto to wymyślił:) Su zaczipowana właśnie w takiej akcji, czip działa, reakcji niet (a trochę się bałam bo to alergik), z tego co zauważyłam to się nie przemieszcza. Chyba nie bolało, pan wet na wszelki wypadek psiknął jeszcze czymś znieczulającym.
Czipnięta z lewej strony.

Link to comment
Share on other sites

Od roku 2012 ma byc obowiazek chipowania wszystkich psow.

Przy wyjazdach zagranicznych obowiazuje poki co WYRAZNE I TRWALE oznakowanie. Jesli pies ma czytelny tatuarz to leciiiiiim na wakacje ;)

Jesli miasto wprowadza obowiazek oznakowania psow, rowniez obowiazuje chip lub tatuarz. Zadne polskie miasto nie moze wprowadzic obowiazku chipowania przed 2012 rokiem.

Link to comment
Share on other sites

Tylko powiedzcie jaki sens masowego chipowania jeśli i tak nasza polska policja nie ma sprzętu (słyszałam że tylko kilka sztuk) do odczytania takiego chipa??
Btw. Ja chciałam swojego psiaka zachipować, od razu po pierwszym szczepieniu na wściekliźne, ale teraz, gdy naczytałam się o tych powikłaniach...sama nie wiem czy jest sens. :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saJo']Od roku 2012 ma byc obowiazek chipowania wszystkich psow.

Przy wyjazdach zagranicznych obowiazuje poki co WYRAZNE I TRWALE oznakowanie. Jesli pies ma czytelny tatuarz to leciiiiiim na wakacje ;)

Jesli miasto wprowadza obowiazek oznakowania psow, rowniez i je obowiazuje chip lub tatuarz. Zadne polskie miasto nie moze wprowadzic obowiazku chipowania przed 2012 rokiem.[/quote]

Bardzo Ci, SaJo, dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='izolek']Tylko powiedzcie jaki sens masowego chipowania jeśli i tak nasza polska policja nie ma sprzętu (słyszałam że tylko kilka sztuk) do odczytania takiego chipa??
Btw. Ja chciałam swojego psiaka zachipować, od razu po pierwszym szczepieniu na wściekliźne, ale teraz, gdy naczytałam się o tych powikłaniach...sama nie wiem czy jest sens. :roll:[/quote]

Oczywiscie ze ma!! nie czytalas widocznie wszystkiego. Juz niektore lecznice maja czytniki - chociazby te do ktorych chodze - Straz Miejska o ile wiem tez ma - moze nie wszyscy ale maja. Wiec juz sa szanse, jak pies sie zgubi, ze beda potrafili go zidentyfikowac. A jak powstanie baza ogolnopolska to Twoje pies zostanie tam wpisany. Poki co jest baza warszawska (i kilka innych, ale do tej o ktorej mowie twoj pies bedzie wpisany).
Nie zastanawiaj sie nawet tylko chipuj

Link to comment
Share on other sites

Tak czy inaczej mam jeszcze czas, bo młody dopiero w Sylwka ma mieć szczepienie na wściekliznę więc chip wchodzi w grę po Nowym Roku... A jak piszecie, że darmowe chipowanie jest na razie tylko na 2008 r to nie wiadomo czy po NR też je wprowadzą. Będziemy najwyżej czekać... a ja będę miała czas na pogodzenie się z myślą, że mogą być powikłania.:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='izolek']Tak czy inaczej mam jeszcze czas, bo młody dopiero w Sylwka ma mieć szczepienie na wściekliznę więc chip wchodzi w grę po Nowym Roku... A jak piszecie, że darmowe chipowanie jest na razie tylko na 2008 r to nie wiadomo czy po NR też je wprowadzą. Będziemy najwyżej czekać... a ja będę miała czas na pogodzenie się z myślą, że mogą być powikłania.:eviltong:[/quote]

ta akcja jest co jakis czas - teraz chyba drugi, wiec napewno jeszcze bedzie mozliwosc. A jak bedzie nie mysl za duzo tylko idz do weta i dzialaj;)Nie ma co myslec o powiklaniach, bo to naprawde sie raczej nie zdarza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...