Jump to content
Dogomania

ZAGRANICZNE prawa hodowlane


dahme

Recommended Posts

Witam. Chcialabym sie dowiedziec [B]jakie regulacje dot. hodowli psow rasowych obowiazuja w innych krajach[/B]. Probowalam zagladac na strony poszczegolnych kennel clubow, ale tylko sie sfrustrowalam ...
Moze znajdzie sie ktos kto mieszka zagranica i chcialby sie podzielic informacjami?
przykladowo:
- jakie warunki musi spelnic pies aby stac sie reproduktorem
- jakie warunki musi spelnic suka aby mogla byc suka hodowlana
- czy jest przeglad miotu i jak on wyglada
- w jaki sposb nadawane sa imiona szczenietom
- jaka jest maksymalna ilosc liter w przydomku i inne ograniczenia odn. przydomkow

itd itp

Slyszalam, ze niektorzy hodowcy rejestruja swoje psy w Czechach i przynaleza do tamtejszego zwiazku ... niestety nic nie wiem o prawach hodowlanych w innych krajach :oops: wiec bardzo prosze dobrych ludzi o informacje;)

Link to comment
Share on other sites

Jezeli ktos jest zainteresowany jak jest w Grecji to moge przyblizyc temat,choc szczeze watpie w zainteresowanie bo jak by nie patrzec to troche daleko i malo tu akitek [url=http://www.koe.gr/]KOE[/url] oficjalna strona ,ale uprzedzam ze wybierajac jezyk zmienia sie jej zawartosc:evil_lol:-niestety w grecji ze wszystkim taki balagan:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

[quote name='dahme']Witam. Chcialabym sie dowiedziec [B]jakie regulacje dot. hodowli psow rasowych obowiazuja w innych krajach[/B]. Probowalam zagladac na strony poszczegolnych kennel clubow, ale tylko sie sfrustrowalam ...
Moze znajdzie sie ktos kto mieszka zagranica i chcialby sie podzielic informacjami?
przykladowo:
- jakie warunki musi spelnic pies aby stac sie reproduktorem
- jakie warunki musi spelnic suka aby mogla byc suka hodowlana
- czy jest przeglad miotu i jak on wyglada
- w jaki sposb nadawane sa imiona szczenietom
- jaka jest maksymalna ilosc liter w przydomku i inne ograniczenia odn. przydomkow[/quote]

Ja może pomogę.
Po analizie stronki angielskiego Kennel Clubu muszę z rozczarowaniem powiedzieć, że jest tak:
- nie ma czegoś takiego jak "uprawnienia hodowlane". W przypadku obu płci. Jeżeli samiec jest zarejestrowany w KC to śmiało może kryć zarejestrowaną w KC sukę. Wiek suki to 12 mies - 8 lat, max 6 kryć jest rejestrowane.Niektóre rasy mają wymagania dotyczące zdrowia. Ale to chyba podobnie jak w Polsce, pozostałe rasy mają ZALECENIA co do zrobienie badań, ale nie jest to konieczne.
- nie ma konieczności weryfikacji miotu przez uprawnionego lekarza
- imię psa musi składać się z więcej niż 1 wyrazu i mieć max 24 litery
- tylko 12 liter max przydomku hodowlanego, opłatę za użytkowanie przydomku reguluję się co roku

więcej danych znajdziesz tutaj: [url=http://www.thekennelclub.org.uk/kennelnames/]The Kennel Club | Kennel Names[/url]

Na stronce Irlandzkiego KC niestety dział "Kennel" jest w budowie, ale napisałam do nich dziś, co by Was interesowało i miejmy nadzieję, że odpiszą w niedalekiej przyszłości,
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

ja tylko dopisze ze w wielu krajach zachodnich nie ma czegos takiego jak uprawnienia hodowlane w zwiazku kynologicznym, ale czesto zasady uprawnien hodowlanych reguluja kluby ras. Takze czesto po dodatkowe informacje trzeba sie zglaszac tam. Jednak mioty po rodowodowych rodzicach sa uznawane przez zwiazek, ale moze okazac sie ze takie mioty i takie hodowle sa w taki czy inny sposob "pietnowane" przez hodowcow spelniajacych warunki klubu rasy i dzialaczy klubu.

Link to comment
Share on other sites

troszkę to dziwne, czyli mieszkając tutaj w Irlandii, kiedy kupiłam swoją suczkę z papierami, po ukonczeniu np. 2 lat mogę ją śmiało kryć innym psem tak? musi byc tylko zarejestrowana? nie musze odbyc zadnych wystaw? non sens...

Link to comment
Share on other sites

Wcale nie jest to takie bez sensu,przecież rodowód jest potwierdzeniem pochodzenia ,a nie jakości psa.Nie byłoby tłumaczenia,że szczeniaki po rodowodowych rodzicach,tylko komuś się nie chciało/nie mógł uzyskać praw hodowlanych.Różnica powinna być w cenie-te zbadane,wystawiane,z tytułami dla pasjonatów w wyższych cenach i dla zwykłego "Kowalskiego" tańszy piesek ale z rod. a nie w typie.

Link to comment
Share on other sites

hodowla ma na celu ulepszenie rasy, jaki sens jest rozmnażanie psa nawet rodowodowego jesli nie do końca jest on zgodny z wzorcem... ja nie widze sensu w ogóle ... a nie przesadzajmy że 1500 złotych to majątek ... wyżywienie psa przewyższy tą cene w przeciągu jednego roku ...
rozmnażanie psów nie przebadanych w ogóle jest karygodne... kupiłabyś tańszego rottka? bez przebadanych rodziców na dysplazje? np. za 300euro.. a przebadany za 600 .. różnica może i 100% ale leczenie psa z dysplazją jest również kosztowne ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Czy ktoś się orientuje jak jest na Litwie?

Dostałam taką wiadomość od jednego z hodowców, jak pytałam o kennel name:

"There is no kennel name.
The reason why I don't have kennel name is because it's the first litter in my country and the rules don't allow to register kennel if there areless than 2 litters."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

No to nie ładnie.Wyjeżdżam za niedługo do Anglii z psami i z tego co piszecie będę musiała zacząć od wyrobienia nowego przydomka(więcej niż 12 liter):/

Proszę o pomoc w znalezieniu strony z adresami oddziałów angielskiego KC(lub innego miejsca w którym mogę zdobyć nowy przydomek,zarejestrować/przerejestrować psy,itp.),a także jakiś spis wystaw tam organizowanych.
Nie umie się połapać na tych ichsiejszych stronach :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Niemcy /przynajmniej w rasie pinczer miniaturowy/:
wiek min. 15 mcy, dwie wystawy z wynikem co najmniej bdb/u samców tez/, test charakteru z wynikiem pozytywnym, badanie oczu, co najmniej 41 zebów i przeglad hodowlany; tu uwaga- jesli oceny z wystaw sa ok ale pies ma wiecej niz 1 zab brakujący, to nie wazne czy na wystawach dostał doskonała i nawet cacib- do hodowli go nie dopuszczą
; szczeniaki maja przeglad miotu, musza byc zachipowane,zaszczepione i moga wyjśc od hodowcy dopiero jak skończą 8 tygodni

Francja:
przeglad hodowlany w wieku 12 miesięcy-tylko tyle co dopuszcza do hodowli, nie trzeba wystaw poza tym przegladem;
jesli suka ma jeden miot w roku- nie płaci sie podatku, jesli dwa razy w roku ,albo ma sie więcej niz jedna suke- wtedy płaci sie podatek
ps suka moze miec oficjalnie dwa mioty w roku
Nie ma przegladu miotu, chipuje sie maluchy u weta, metryki przysyla zwiazek poczta,szczeniaki mozna wydac nabywcom po ukończeniu 8 tygodni
imiona maluchom nadaje sie w kazdym roku kalendarzowym na jedna i te sama litere,w całej Francji - np rok 2012 był na literke H

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...