• Announcements

• Admin

Regulamin Forum   12/31/16

Dogomania na Facebooku
      https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    
Chefrenek

Jaką rasę mam wybrać vol. 2

15118 posts in this topic

Pani Genetyki przechytrzyć się nie da. Można kontrolować psie zachowania, można ograniczać skłonności do pewnych zachowań gdy pies jest pod naszą kontrolą, ale wystarczy sekunda nieuwagi, aby pies zachował się zgodnie z wrodzonymi popędami. Są psy, które wymagają nieustannej uwagi i kontroli - jeśli trafisz na tosę  agresywną do innych psów - co jest bardzo prawdopodobne - to w środowisku zatłoczonego miasta i malutkich skwerków nie oczekuj na relaksowe spacerki.

Nie przepełnione jadem tylko szokiem, że ktoś chce kupić psa rasy agresywnej i pyta czy psie przedszkole wystarczy do socjalizacji. To jaką Ty masz wiedzę na temat tej rasy? Do psiego przedszkola to z yorczkiem, tosę trzeba szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić.

10 godzin temu, Rillas napisał:

Dzięki za profesjonalne i oczywiście nie przepełnione jadem rady. Wybór już podjąłem, pozdrawiam

Jadu nie zauważyłam, po prostu nie każdy radośnie poparł Twój pomysł. Może warto go jeszcze raz przemyśleć, tym bardziej że radę od profesjonalisty dostałeś.

A jeśli chodzi o psie przedszkole, to w żadnym razie nie "załatwia sprawy". Z własnego doświadczenia wiem, że dwa razy w tygodniu po dwie godziny ze szczeniakiem to wstęp do pracy na co dzień.

Hej, zastanawiam się nad zakupem psa. Mieszkam obecnie w bloku (50m2). Jestem osobą aktywną, lubię biegać, stąd chciałbym towarzysza zabierać na małe wybiegania o maksymalnej długości  10km. Piesek praktycznie nigdy nie zostawałby sam w mieszkaniu. Zastanawiam się nad Labradorem lub Spanielem. Co myślicie? Może jakieś inne propozycje? Byłby to w zasadzie mój pierwszy pies, którego trzymałbym w mieszkaniu. Wcześniej miałem Dobermana, ale on biega wciąż po ogródku rodzinnego domu gdyż jest mocno przywiązany do moich rodziców. 

a co poza tym biegiem 10 km dziennie? bo labki i spaniele to aktywne psy i taki godzinny jogging nie załatwi sprawy.

Ja mam springer spaniela. Jego dzienna aktywność to trzy spacery (dwa półgodzinne, jeden dłuższy). W domu przez większość czasu śpi, także nie zauważyłam, żeby mu jakoś specjalnie brakowało ruchu... Moim zdaniem te 10 km biegania będzie ok ;)

Dnia 2.02.2017 o 15:22, Paulina94 napisał:

Ja mam springer spaniela. Jego dzienna aktywność to trzy spacery (dwa półgodzinne, jeden dłuższy). W domu przez większość czasu śpi, także nie zauważyłam, żeby mu jakoś specjalnie brakowało ruchu... Moim zdaniem te 10 km biegania będzie ok ;)

W takim razie bardzo dobrze dbasz o swojego psiaka. Też staram się ze swoim często wychodzić, ale jak nie mam czasu i sobie odpuszczę, to zaczyna wymyślać w domu. Tak więc czasami to aż musze znaleźć tą godzinkę dziennie :D

To i ja może się podczepię pod temat - też mam prośbę o pomoc w wyborze psa.

Moja sytuacja wygląda tak, że pracuję normalnie (nie ma mnie 10h dziennie, czasami pewnie dłużej). Mam normalny dom z dosyć sporą posiadłością wokół, niedaleko też jest łąka, park i las (do wyboru) więc miałbym gdzie wyprowadzać mojego psa. Jeśli chodzi o mnie to uprawiam sport umiarkowanie (siłownia 3-4 razy w tygodniu, czasami zamieniam to na coś halowego. Z siłki pewnie spokojnie mógłbym zrezygnować na rzecz biegania z psiakiem), dosyć często miewam gości (praktycznie co weekend).

Jeśli chodzi o moje preferencje to najchętniej przygarnąłbym jakiegoś kundla (w rodzinnym domu miałem po kilka psów, żaden z nich nie był rasowy) ale też wiadomo, że kundle - przynajmniej na początku - wymagają dużo więcej uwagi (bo nie wiadomo z jakim typem psa ma się do czynienia), a też nie chciałbym brać psa "na próbę" i oddać po sześciu miesiącach bo mi nie pasuje.

Absolutnie nie toleruję małych psów typu shih tzu, buldog francuski itp.

Ktoś coś doradzi? Najbardziej to boli ta nieobecność, być może dogadałbym się z kimś z sąsiedztwa żeby chociaż wpadli raz dziennie i zajęli się nim przez te pół godziny, ale trochę tutaj gdybam bo sąsiedztwo jest dla mnie raczej nowe i ludzi jeszcze też nie znam.

wartek, sporo jest dużych ras psów, które chętnie z Tobą pobiegają i dla których Twoi goście będą mile widziani. Między innymi:

- Owczarek szkocki

- Husky

- Dalmatyńczyk

- Wyżeł (niemiecki, węgierski, weimarski)

- Seter (angielski, szkocki, irlandzki)

- Gończy polski

Ogólnie każdy szczeniak potrzebuje uwagi i wychowania. Fajnie by było wziąć jakieś 2 tygodnie urlopu, żeby móc się psiakiem zająć, nauczyć podstawowych rzeczy, a przede wszystkim stopniowo przyzwyczajać do nieobecności - na pierwszy raz 10h samotności będzie dla psiaka ciężkie...

Witajcie, poważnie zastanawiamy się nad adopcją psiaka. Zarys sytuacyjny: mieszkanie, praca 8 godzin, blok i 5 piętro bez windy, w niedalekiej przyszłości mały członek rodziny.

Nie mam pojęcia jaką rasę wybrać, ale przeglądając ostatnio stronę schronisko bardzo zaciekawił nas taki oto mieszaniec o wdzięcznym imieniu Dingo :)

http://schronisko.szczecin.pl/zwierzeta/pokaz/6530

Dodam, że to pierwszy psiak w życiu.

Mattpl, jak macie blisko do schroniska to podjedźcie do niego. zapoznajcie się, wyjdźcie na spacer, zobaczycie na własne oczy jak się zachowuje, jaki ma stosunek do innych psów, ludzi, czy w ogóle jest między wami chemia.

dowiecie się też czy schronisko organizuje jakieś szkolenia dla swoich psiaków albo daje zniżki w jakiejś psiej szkole. jeśli nigdy nie mieliście psa, a  w planach jest dziecko to przyda wam się parę wskazówek doświadczonej osoby.

Hej,

potrzebuje rady - przeprowadzam sie do domu z ogordkiem i w koncu bede miala mozliwosc posiadania psa( jakos blok nie wydaje mi sie dobrym miejscem dla czworonogow).

Niestety jestem alergikiem i po paru miesiacach uczulam sie jesli pies przebwa w domu ( przerobione u rodzicow jak przytergalam owczarka podchalanskiego - naszczescie on mogl mieszkac na zewnatrz w budzie). Nie wiem czy uczulenie sie powtorzy, natomiast nie chcialabym wystawiac psa na niebezpieczenstow oddania. Stad pytanie - jakie rasy polecilibyscie do trzymania na zewnatrz ( oczywiscie porzadna buda, spacery itd). Z gory dziekuje za komentarze

pozdrawiam 
ASia

Posted (edited)

Witam. Mam na imię Łukasz. Mieszkam w domu jednorodzinnym, mam dosyć duży ogród.

Poszukuje psa mniejszych gabarytów, typowego kanapowca.

Chodzę do szkoły od 8 do 15, moi rodzice w tym czasie pracują, więc zwierze musi przetrwać kilka godzin rozłąki.

Obecnie nie jestem zbytnio aktywny fizycznie - kupując czworonoga mam zamiar to zmienić. Myślę, że jestem w stanie poświęcić mu 2-3h dziennie.

Od pupila oczekuje głównie wierności i posłuszeństwa. 

Liczę na to, że mój przyjaciel będzie krótkowłosy - moim rodzicom przeszkadza sierść pozostawiona na kanapach etc. 

Warto chyba dodać, że to mój pierwszy pies. Słyszałem, że trzeba jeździć co jakiś czas do weterynarza. Mógłby mi ktoś powiedzieć co ile odbywa się taka wizyta i ile kosztuje?

Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Edit1

Czytałem troche o odpowiadającej mi rasie LINK. Podczas czytania napotkałem się na to:

Cytat

Jednak pamiętaj, że gdy wybierzesz psa z włosem krótkim, to w całym domu możesz spodziewać się wszechobecnych powbijanych w meble, ubrania czy dywany włosków. Takie pieski gubią włosy przez cały rok i to dość obficie – ja teraz już wiem, że kolejny Jack będzie na 100% szorstkowłosy ;). 

Czy to prawda?

Bardzo zależy mi na psie "niegubiącym sierści" przez czały rok, lecz nie mam zamiaru poświęcać codziennie po kilka godzin na czesaniu.

Edited by zielv1337

Są rasy które gubią sierść całorocznie jak np. dalmatyńczyk gdzie 2 razy w roku gubi bardzo intensywnie.

Moim zdaniem musisz poczytać trochę o rasach psów i wybrać odpowiednie dla Ciebie cechy.

Co do weterynarza. Zależy od kliniki i intensywności w jakiej pies choruje.

Ja jestem z psem regularnie co 3 miesiące i płace duże pieniądze za leczenie. W ciągu roku wychodzi ok.100 zł na weterynarza, nie wliczam w to jedzenia, akcesoriów itp.

@kropi124

Poczytałem troche o Jack Russel terrierze. Bardzo spodobała mi się rasa, lecz na jednej stronie piszą, że pies musi być bardzo aktywny, bo w przeciwnym razie stanie sie agresywny i może wyżywać się na meblach etc. a na innej że jest idealny do życia w bloku i wystarczy mu tylko jedna zabawka.

Miałeś jakieś doświadczenie z tą rasą? Mógłbyś mi ją polecić bądź odradzić?

Prawie każdy pies może życ w bloku. Jeśli poświęci się mu czas i odpowiednio zorganizuje wyjścia, to nie ma problemu. Jeśli jest Pan, który sie nim interesuje, to jedna zabawka faktycznie wystarczy :) Mój ma dwa pluszaki i jedną pływającą.

JR to terrier, więc kanapa i jedno wyjście na siku odpada.

https://www.russell-terrier.org/index.php/blog/18-zanim-kupisz-jack-russell-terriera

Wizyty do weta powinny być co namniej raz w roku dla zdrowego psa na szczepienia przeciwko wściekliźnie i chorobom wirusowym – koszt to kilkadziesiąt złotych – ALE...psy chorują, zwłaszcza te rasowe mają predyspozycje genetyczne do różnych chorób wrodzonych. Jęśli po paru latach pies dostanie raka to rezonans i operacja potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. Mój 12-latek ma niedoczynność tarczycy i wydaję na lekarza średnio 180 pln/ miesiąc.

Jeśli kupisz szczeniaka to na początku będzie potrzebował mnóstwo Twojej uwagi i nie wiem czy może zostać na 8 godz. sam w domu. Polecam dorosłego psa ze schroniska – wierność psów bezdomnych jest nie do opisania. Pamiętaj też, że za parę lat się wyprowadzisz od rodziców i może pójdziesz na studia. Jeśli rodzice nie przepadają za psem, to będziesz musiał go wziąć ze sobą.