Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Wsztystko zależy od cech osobniczych...
Mój 6. letni Sznaucer Olbrzym na godzinnym spacerze pobiegnie 5-10 razy za patykiem, a potem już tylko patrzy z wyrzutem i tylko szybszym krokiem podchodzi do patyka, "markuje" nosem, że znalazł i już nawet do pyska nie bierze ...:mad:
Latem zmuszamy go do ganiania za rowerem, ale zimą jest kicha ...:mad:

Za to 8 miesięczna miniaturowa Sznaucerka (mix) ani na chwilę nie przestaje biec i biega na około robiąc wielokrotnie większy dystans.
Na dodatek szuka jakiejś zwierzyny w naszym lesie np. zająca i ściga go wgłąb lasu, znikając na wiele minut i wracając z jęzorem "do pasa"...

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje wam za te cenne wypowiedzi dały mi one faktycznie wiele do myslenia, Tak więc zdając sobie sprawe iż w dużej mierze zachowanie psa zależy odemnie, wyeliminowałem większość pozycji z listy cech psiego charakteru i została 1 :Duże opanowanie w kontaktach z dziećmi.
Myśle że tą cechę będzie spełniać kilka ras które odpowiadają mi wyglądem.
Dzięki i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=SeaGreen][quote name='Patiszon'][/COLOR][COLOR=SeaGreen][B]OD DZIś, TZN OD 11.08.2007r WSZYSCY KTORZY CHCA POLECIC KOMUS JAKAKOLWIEK RASE SA ZOBOWIAZANI DO UZASADNIENIA-DLACZEGO AKURAT TA RASE POLECAJA!
WSZYSTKIE POSTY, KTORE NIE BEDA UZASADNIANE WYBOREM RASY BEDA USUWANE!
JESLI KTOS NAGMINNIE BEDZIE LAMAL POSTULAT TEGO WATKU BEDE TO TRAKTOWAC JAKO ZLAMANIE REGULAMINU FORUM, A CO ZA TYM IDZIE -> OSOBY TE DOSTANA PUNKTY KARNE
[MOD][/B][/QUOTE]

[COLOR=Black]..................[/COLOR]
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='byt']Dziękuje wam za te cenne wypowiedzi dały mi one faktycznie wiele do myslenia, Tak więc zdając sobie sprawe iż w dużej mierze zachowanie psa zależy odemnie, wyeliminowałem większość pozycji z listy cech psiego charakteru i została 1 :Duże opanowanie w kontaktach z dziećmi.
Myśle że tą cechę będzie spełniać kilka ras które odpowiadają mi wyglądem.
Dzięki i pozdrawiam[/quote]

Jak kupisz psa i nie będziesz miał jeszcze własnych dzieci, to zorganizuj szczeniakowi socjalizacyjne spotkania z dziećmi rodziny/znajomych tylko PILNUJ dzieci żeby się nad nim nie znęcały, bo zamiast socjalizacji osiągniesz efekt odwrotny :eviltong:
A swoje od małego ucz, że pies to żywa, czująca istota i że nie należy go "męczyć" ;)
A wtedy wszystko będzie OK

BTW - wybierając szczeniaka możesz się wspomóc testami...

PAT
[URL="http://www.wolfdog.org/pol/articles/1264.html"]Test PAT :: Wolfdog.org :: World of Czechoslovakian Wolfdogs[/URL]

Campbella
[URL]http://www.psy.pl/images/artykuly/campbell.jpg[/URL]


Aha - w pierwszych miesiącach szczeniak dorasta [B]szybciej[/B] niż zdołasz przeczytać porady dotyczące danej fazy rozwoju!!!!
NAJPIERW kup książki o wychowaniu i socjalizacji, przeczytaj, a POTEM kupuj...

BTW2 - Kup psa z rodowodem, każ pokazać sobie jego rodziców, warunki w jakich był trzymany, nie odbieraj szczeniaka przed 8 tygodniem życia

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Staram się z moją suką biegać po 3-4 godziny dziennie... i nie jest to mój wymysł tylko jej. Inaczej zaczynała demolować mi mieszkanie. Tzn. nie w taki sposób, że celowo coś niszczyła, tylko rozpędzała się i zatrzymywała na krzesłach, stołach, doniczkach... a raz nawet na dziecku :mad:. Dodam, że na dziecku wówczas 8 miesięcznym :razz:.
Dlatego NIE MOŻNA ignorować opisów aktywności psa. W tym wypadku [godzina biegania dziennie] szczerze polecam ras MAŁO AKTYWNYCH

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']How-How, Shih-tzu, pekińczyk :razz:... tym rasom powinno wystarczyć tyle biegania ;)[/quote]

hmm ja mam mixa shih tzu, leniwego ale 1h to za mało dla niej, po za tym znam inne shih tzu i wbrew pozorom są aktywne (a przynajmniej wszystkie te które ja znam, ale ja w nich maczałam palce więc ...:diabloti:) podobnie pekińczyk którego znam

P.S chow chow a nie how how :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

To ile pies potrzebuje ruchu zależy oprócz rasy od cech osobniczych. najbezpieczniej dla rodziny (której zależy na nieruchawym psie) wybrać najspokojniejsze szczenię z miotu - hodowca na pewno pomoże. Ale i tka ta rodzina się zdziwi, jak wiele trzeba zmienić w przyzwyczajeniach, i że pies i tak mógłby więcej :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie też zastanawia mnie czemu wielu ludzi chce krótkowłosego psa- bo w tym względzie potwierdzam też poprzedni post: te szpileczki są nie do usunięcia i cały czas linieją. Jeśli już nie chcesz mieć problemu z sierścią to właśnie był by dobry pudel.

Co do cech charakteru-to przydać się może szkolenie a przynajmniej poświęcenie większej uwagi psu przez pierwszy rok, musi się on zapoznać z zasadami panującymi w domu.
A może na początek wybierzesz psa starszego i wychowanego już? To było by najlepsze wyjście.

Ja też poleciła bym ci Collie bo są naprawdę idealne dla dzieci, z tym że niektóre bywają nadzwyczaj żywiołowe i przy doborze szczeniaka poradź się hodowcy/behawiorysty.
Uwierz mi znam tą rasę i wiem jak to jest: jak przychodzą do nas goście to psy z ciekawością wyglądają na najmłodszych :lol: kochają po prostu dzieci.

A jeśli myślisz o małych pieskach-to bywają one zazdrosne w stosunku do dzieci.

A czy można wiedzieć w jakim wieku są dzieci?

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich "dogomaniaków" Zdecydowaliśmy kupić psa. Mówiąc "my" mam na myśli siebie, męża, dzieci(10 i 5 lat) i królika miniaturkę. Decyzja jest podjęta wspólnie i naprawdę przemyślana. Chcę odrazu zaznaczyć, że [B]NIE[/B] [B]KUPUJEMY PSA JAKO ZABAWKI[/B]. Nasze dzieci są w pełni świadome, że to żywa istota z uczuciami.... zresztą mieliśmy już pieska i wiemy jak to jest. Spędziłam już prawie trzy tygodnie w internecie, książkach oraz słuchając opini różnych ludzi... i Wybraliśmy dwie rasy
[U][B]"border collie" i "wyżeł weimarski".[/B][/U] Mieszkamy w mieście, mieszkanie dość duże (ponad 90m2). Prowadzimy normalne życie - jak chyba większość ludzi, ja nie pracuję.

Prosimy o doradztwo :lol:

Link to comment
Share on other sites

Obie wybrane przez Ciebie rasy potrzebują bardzo dużo ruchu. Czy mieszkając w mieście będziecie w stanie wybiegać takie pieski? Z borderkiem trzeba pracować , najlepszy jakiś sport, weimar to też ruchliwy pies tyle, że myśliwski - trochę inny rodzaj pracy.

Jeeszcze czy będziecie ewentualnie wystawiać? Bo dla weimara to się chyba wiąże z koniecznością szkolenia i zaliczenia prób polowych.

Jeśli czujecie się na siłach zapewnić im dożo zajęć mieszkając w mieście to bierzcie ale jeśli nie to nie będzie dobre dla psiaka i poszukałabym bardziej "miastowej"rasy.

Link to comment
Share on other sites

Skoro masz dzieci,to ja na twoim miejscu wybralabym mniejszego psa o spokojnym charakterze-to jest bardzo wazne aby pies mial w sobie wiele spokoju-wiem to po sobie od lipca mam psa rasy JRT sa to bardzo energiczne psy-gy czytalam o tej rasie pomyslalam ze energia energia ale przeciez musi tez byc spokojny hihi powiem tyle moj maly diabelek NIGDY sie nie meczy,wiecznie by lobuzowal i szalal po mieszkaniu.Choc mam troche wieksze od Waszego czasem wydaje mi sie dla niego male.
Moge doradzic tylko tyle,abyscie poczytali o poszczegolnych rasach,poszukali malych i spokojnych pieskow tym bardziej ze macie dzieci,a wiadomo im wiekszy piesek tym wiecej potrzebuje ruchu miejsca itd.
zycze powodzenia i dobrego wyboru.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NUVA']
[U][B]"border collie" i "wyżeł weimarski".[/B][/U] Mieszkamy w mieście, mieszkanie dość duże (ponad 90m2). Prowadzimy normalne życie - jak chyba większość ludzi, ja nie pracuję.

Prosimy o doradztwo :lol:[/quote]
Border na pewno nie jest psem dla ludzi prowadzacych normalne życie. :shake:
To zwierzak dla pasjonatów aktywności fizycznej i psich sportów, wymagający[U] codziennie [/U] kilku godzin pracy przede wszystkim umysłowej.
To jedna z najbardziej wymagających ras - border bez pracy to pies nieszczesliwy...
Zajrzyj na[B] Borderkowo[/B] (link nie chce sie wkleić )

Link to comment
Share on other sites

Zastanów się, czego od psa wymagasz i ile możesz poświęcić WYŁĄCZNIE jemu czasu. Nie patrz na wygląd bo to mylące bardzo. Mając dzieci w tym wieku nawet jak nie pracujesz musisz sporo czasu im poświęcić. To młodsze za dwa lata pójdzie do szkoły, i wtedy przez 2-3 lata będziesz popołudniami odrabiać lekcje itd. Wiesz to, bo z jednym to przechodziłaś. Niech i dzieciak ma szanse wyjść z domu na spacer z psiakiem. To frajda dla dziecka. A z tymi rasami odpada na całej linni. Nawet to starsze nie wyjdzie. Chyba, ze za 4-5 lat.... Poszukaj rasy mniejszej, spokojnej i nieszczekliwej. Może cavalier? Są nieduże ale nie miniaturowe, nieszczekliwe, spokojne, zrównoważone i szybko się uczą. A przy tym wygląd też mają uroczy ;)
Wielkość mieszkania nie ma nic do rzeczy wbrew pozorom.... Kup psa, z którego cała rodzina będzie czerpać przyjemność, a i psu będzie dobrze bo nuda go nie dopadnie. Pamiętam ile radości mi przynosiło spacerowanie z pudlem miniaturowym :loveu: Gdybym jako dziecko miała dużego psa, to nie przeżyłabym tej frajdy....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...