Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Hej, mam dylemat pomiedzy duzym psem a malym. 

Zastanawiam sie nad amstafem albo yorkiem. Opiekowalam sie yorkiem 3miesiace i pokochalam ta rase, ale jeszcze wtedy mieszkalam w zupelnie innym miejscu i moje zycie wygladalo inaczej, na specery chodzilam glownie do parku lub po osiedlu. Teraz mieszkam w domku jedno rodzinnym, na okolo mam lasy, laki, morze i jeziora takze mam samochod i lubie czesto pojechac gdzies troche dalej nad np jeziorko. Wiec zdecydowanie chcialabym psa ktory lubi byc aktywny i dobrze znosi jazde samochodem (dlatego piesek tez nie moze byc za duzy ze wzgledu ze moje autko jest male a i czesto nie jezdze sama). Kocham w amstafach ich sile i tez na pewno czula bym sie bezpieczniej z takim pieskiem chodzac sama po lesie. Za to majac yorka byl to kompletnie nie problemowy pies, wszedzie bylo ja mozna ze soba wziac, nie martiwac sie ze ktos moze nas wyprosic z jakies knajpy. Z kolei nie wiem czy taki maly piesek podolalby sie parugodzinnym wypadom. Dodam ze nigdy nie mialam amstaffa, jako dziecko mielismy owczarki niemieckie i york tez byl :) prosze o porady 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Adri napisał:

Hej, mam dylemat pomiedzy duzym psem a malym. 

Zastanawiam sie nad amstafem albo yorkiem. Opiekowalam sie yorkiem 3miesiace i pokochalam ta rase, ale jeszcze wtedy mieszkalam w zupelnie innym miejscu i moje zycie wygladalo inaczej, na specery chodzilam glownie do parku lub po osiedlu. Teraz mieszkam w domku jedno rodzinnym, na okolo mam lasy, laki, morze i jeziora takze mam samochod i lubie czesto pojechac gdzies troche dalej nad np jeziorko. Wiec zdecydowanie chcialabym psa ktory lubi byc aktywny i dobrze znosi jazde samochodem (dlatego piesek tez nie moze byc za duzy ze wzgledu ze moje autko jest male a i czesto nie jezdze sama). Kocham w amstafach ich sile i tez na pewno czula bym sie bezpieczniej z takim pieskiem chodzac sama po lesie. Za to majac yorka byl to kompletnie nie problemowy pies, wszedzie bylo ja mozna ze soba wziac, nie martiwac sie ze ktos moze nas wyprosic z jakies knajpy. Z kolei nie wiem czy taki maly piesek podolalby sie parugodzinnym wypadom. Dodam ze nigdy nie mialam amstaffa, jako dziecko mielismy owczarki niemieckie i york tez byl :) prosze o porady 

Jeśli pasuje tak kompaktowy psiak jak york to bierz. York to terier. One kochają ruch i wyzwania. To ludzka mentalność robi z nich laleczki. Mój yorkowaty bywał ze mną wszędzie! Kochał biegać przy rowerze (był w stanie truchtać nawet i ze 20 km) dodatkowo świetne było to gdy wracałam z terenu rowerem i musiałam przejechac przez miasto to psiaka siup do koszyka i nie martwiłam się, że jadąc ulicą coś go potrąci. Mój kochał wędrówki w górskim terenie , ale wcale nie mniej plażę. Dodatkowo włąśnie fajne było to, że jak się gdzieś wyjeżdżało na dłużej, lub chciało zajść do knajpki z yorkiem prawie nigdy nie było problemu. myślę, ze skoro york ci się podoba to wpasuje się w twój tryb życia i będzie świetnym kompanem. A w razie jakby wasza wycieczka go przerosła to zawsze można wziąć go na chwilę na ręce a jego ciężar nie jest kłopotliwy.

Co do amstafa to sama kiedyś chciałam. Jednak tu gdzie mieszkam jest trochę trudniejsze posiadanie takiego psa. No i trzeba pamiętać że te psiaki nie wszędzie sa mile widziane, gdyż dużo ludzi ma uprzedzenia. jednak sam psiak jako towarzysz życia jest równie fajny, choć pewnie wymaga troszkę innego prowadzenia jak york

Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2018 at 11:55 AM, Patikujek said:

Jeśli pasuje tak kompaktowy psiak jak york to bierz. York to terier. One kochają ruch i wyzwania. To ludzka mentalność robi z nich laleczki. Mój yorkowaty bywał ze mną wszędzie! Kochał biegać przy rowerze (był w stanie truchtać nawet i ze 20 km) dodatkowo świetne było to gdy wracałam z terenu rowerem i musiałam przejechac przez miasto to psiaka siup do koszyka i nie martwiłam się, że jadąc ulicą coś go potrąci. Mój kochał wędrówki w górskim terenie , ale wcale nie mniej plażę. Dodatkowo włąśnie fajne było to, że jak się gdzieś wyjeżdżało na dłużej, lub chciało zajść do knajpki z yorkiem prawie nigdy nie było problemu. myślę, ze skoro york ci się podoba to wpasuje się w twój tryb życia i będzie świetnym kompanem. A w razie jakby wasza wycieczka go przerosła to zawsze można wziąć go na chwilę na ręce a jego ciężar nie jest kłopotliwy.

Co do amstafa to sama kiedyś chciałam. Jednak tu gdzie mieszkam jest trochę trudniejsze posiadanie takiego psa. No i trzeba pamiętać że te psiaki nie wszędzie sa mile widziane, gdyż dużo ludzi ma uprzedzenia. jednak sam psiak jako towarzysz życia jest równie fajny, choć pewnie wymaga troszkę innego prowadzenia jak york

Dziekuje, racja czyli bedzie york bo zakochalam sie w tej rasie :) czy da sie polaczyc wystawy z psem ktory jest aktywny ( lubi sie ubrudzic, wytarzac) chcialabym uczeszczac w wystawach ale nie jestem i nie chce byc z tych wlascicieli co nie pozwalaja sie pieskowi wyszalec po swojemu bo wloski wygniecie 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Adri napisał:

Dziekuje, racja czyli bedzie york bo zakochalam sie w tej rasie :) czy da sie polaczyc wystawy z psem ktory jest aktywny ( lubi sie ubrudzic, wytarzac) chcialabym uczeszczac w wystawach ale nie jestem i nie chce byc z tych wlascicieli co nie pozwalaja sie pieskowi wyszalec po swojemu bo wloski wygniecie 

Mój psiak nie był rasowy i nie wystawiałam, ale obecnie moja koleżanka ma yorka, który bierze udział w wystawach, a jednocześnie biega po lesie, bawi się z innymi psami itp. Po prostu dobrze zrobione papiloty i włosy psu w niczym nie przeszkadzają :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Patikujek said:

Mój psiak nie był rasowy i nie wystawiałam, ale obecnie moja koleżanka ma yorka, który bierze udział w wystawach, a jednocześnie biega po lesie, bawi się z innymi psami itp. Po prostu dobrze zrobione papiloty i włosy psu w niczym nie przeszkadzają :)

A gdzie tak w ogole moge poczytac troche wiecej na temat yorkow? I czy kupie pieska z rodowodem do okolo 2.500zl? 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Adri napisał:

A gdzie tak w ogole moge poczytac troche wiecej na temat yorkow? I czy kupie pieska z rodowodem do okolo 2.500zl? 

Jak poszukasz to kupisz, ale na pewno nie dostaniesz psiaka wybitnego, choć co z niego wyrośnie to się okaże bo nie tylko pieniądze są ważne. Jeżeli posiadasz facebooka to polecam odezwać się na grupie ZKwP i tam zapytać o hodowców i czy ktoś nie zechciałby z tobą porozmawiać i wszystkiego wytłumaczyć. Albo wybrać się na jakąś najbliższą wystawę (tu masz spis http://www.zkwp.pl/index.php/ct-menu-item-26/2-uncategorised/213-wystawy-w-polsce-2018-wst ) i popytać wystawców

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Patikujek said:

Jak poszukasz to kupisz, ale na pewno nie dostaniesz psiaka wybitnego, choć co z niego wyrośnie to się okaże bo nie tylko pieniądze są ważne. Jeżeli posiadasz facebooka to polecam odezwać się na grupie ZKwP i tam zapytać o hodowców i czy ktoś nie zechciałby z tobą porozmawiać i wszystkiego wytłumaczyć. Albo wybrać się na jakąś najbliższą wystawę (tu masz spis http://www.zkwp.pl/index.php/ct-menu-item-26/2-uncategorised/213-wystawy-w-polsce-2018-wst ) i popytać wystawców

Dobrze przejze sobie dziekuje bardzo

Link to comment
Share on other sites

Cieszę się z wyboru... yorkshire to genialne pieski, żywiołowe, radosne, dynamiczne :) Mają niezły potencjał. Moi znajomi mają yorki i uprawiają z nimi sporty, jeżdżą rowerami, chadzają po górach... ten plus to faktycznie, że raczej nigdzie nie będziesz mieć problemów z powodu yorka. Ja sama niedawno zaczęłam doceniać małe pieski z charakterem :)  Pochwal się na dogo, jak już wybierzesz hodowlę i zarezerwujesz szczeniaka.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Hej:)

Rozglądam się za psem. Mam jednocześnie bardzo duże wymagania, a z drugiej strony zupełnie niesprecyzowane. Wiem na pewno, że pies musi być nieduży i jest to warunek konieczny. Taki pies na 10kg (przy czym nie że 3, tylko że raczej 8). Może to być aktywna rasa. W głowie układam już plany super absorbujących spacerów z ćwiczeniem komend itp - ale znowu nie chcę robić jakiejś niestworzonej liczby kilometrów, niech to będzie jeden np.1,5h spacer, a nie 3x2h. Nie musi być to pies najprostszy w obsłudze. Nie będzie moim pierwszym (chociaż de facto w domu będzie jedynym, tamtego spotka kilka razy w roku). Z drugiej strony nie jestem najcierpliwszą i najkonsekwentniejszą osobą, no i nie mam jednak super doświadczenia,  więc pies nie może być jakoś ultratrudny do poskromienia. Chciałabym, żeby ogromnie lgnął do człowieka, chętnie pracował, uczył się. Żeby lubił ludzi i lubił inne psy i chętnie się bawił. Chciałabym, żeby był ładny. Przy czym nie do końca sama wiem jak powinien wyglądać. Raczej krótkowłosy, ale za długowłosość nie przekreślam. No i żebym mogła go kupić w Polsce nie czekając na miot 5 lat i żeby nie kosztował 10 tysięcy. I wiem, że większość z rzeczy o których piszę można i trzeba i tak wypracować, no ale jednak zawsze są pewne predyspozycje:) Myślałam też o kundelku, ale niestety nie dopuszczam do siebie myśli że nagle wyrośnie mi z takiego 15kg - a nie chcę też brać psa dorosłego. Aktualnie rozważam dość mocno Parson Russell Terriera. Tylko niestety spora część z nich zupełnie nie przekonuje mnie wyglądem. A znowu są takie osobniki na których zdjęcia patrzę godzinami. No a nigdy nie widziałam takiego psa na żywo, więc też ciężko mi sugerować się tylko zdjęciami. Niby przy parsonach problematyczne jest też odwołanie, domyślam się, że do przepracowania, no ale jednak chciałabym nie umierać ze strachu jak spuszczę psa ze smyczy. W sferze marzeń na za 15lat to mam Owczarka australijskiego:) Przez chwilę myślałam że takim rozwiązaniem na teraz byłby border. Ale nie wiem, trochę się boje. Bo jednak trochę aktywny, trochę wymagający, no i trochę większy niż w sumie bym chciała. 
Jakiego więc psa byście mi zaproponowali? :) 

Link to comment
Share on other sites

Bordera odradzam, to pies bardzo wymagający choć i ladny i madry ale nia dla każdego.

Ja na starość po ONkach i rottkach, ostatnia jeszcze żyje ale ma już 13 lat - przestawiłam się na mniejszy czyli na pinczery średnie. Krótkowłosy, mniejszy od rottka ale nie miniatura, bardzo przywiązane do właściciela, lubiący ludzi i psy, w każdym razie ja nie mam z tym problemów bo poza własną kupioną jako szczeniaka suczką adoptowałam 5-letniego psa z opinią strasznego agresora i ten pies jest już u mnie 5 lat i jeszcze nie usłyszalam nawet warkniecia, na spacerach z psami nie wchodzi w żadne konfrontacje, albo się bawi albo mija obojętnie.

Ale przyznaję - jest to rasa stara, pierwotna, kiedyś samodzielnie stróżująca i polująca na szczury w stajniach. Ta rasa była wyjściówka do dobermanów w górę i ratlerków w dół.

Pinczer jest inteligentny i wymaga odpowiedniej socjalizacji i wychowania bo jak się damy nabrać na słodkie minki i przytulanki malucha to potem możemy mieć problemy ale ja specjalnych nie mam. Może dlatego, że przez kilkadziesiąt lat miałam psy obronne, które socjalizowałam, szkoliłam na obronne i wystawiałam i nigdy nie miałam problemów z otoczeniem ani z ludźmi ani z psami.

Link to comment
Share on other sites

O, faktycznie przyjrzyj się pinczerom :) Co do parsonów, zajrzyj na grupy jr t i prt na FB, pooglądaj hodowlę, pospotykaj się z właścicielami parsonów. Jak w każdej rasie są różne typy i może akurat te, które Ci się podobają są jakąś linią w danej hodowli, tylko musisz dobrze poszukać :)

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie masz duży rozbieg w wymaganiach, a jednocześnie są one mocno niespercyzowane.

Chcąc psa bardzo nastawionego na pracę z człowiekiem musisz się liczyć z faktem, iż tej chęci nie da się u niego wyłączyć. Czyli to nie tak, że na spacerze popracuje a potem będziesz mieć luz. Jeśli pies ma silne chęci pracy z człowiekiem, czy dla człowieka, człowiek musi mieć chęci na pracę z psem inaczej będziecie się męczyć. Tutaj właśnie bordery, aussiki i część owczarków bym odradzała skoro nie masz ochoty tak mega się w pracę wciągnąć.

Teriery są dość specyficzne, szczególnie te mniejsze. Z odwołaniem często mają problemy bo jakby nie było są to psy myśliwskie, ale nie wydaje mi się żeby "odwołanie" było nie do zrobienia. Wszystko wymaga pracy i nawet owczarki od szczeniaka nie są zaprogramowane na bezwzględne wracanie.

Jeżeli nie chcesz zbyt dużego psa to ja bym celowała też w grupę psów "do towarzystwa". Są to psy stworzone do przebywania z człowiekiem i niejednokrotnie chętnie z nim pracują, nie będąc jednocześnie od tej pracy uzależnionymi. Przeważnie nie mają silnych instynktów łowieckich czy pasterskich bo nie do tego zostały stworzone. Także osobom, które nie chcą poświęcić życia pracy , a szukają raczej ogólnie kompana mogą podpasować :)  

Ale co byśmy nie mówili dużo zależy od konkretnego osobnika. Ja mam w domu obecnie teriera i owczarka. Co ciekawe uważam, ze dużo prościej mi się pracowało z terierem jak był młody, niż z obecnym szczeniakiem owczarka (a niby powinno być odwrotnie).

Ja proponuję żebyś wybrała się gdzieś na najbliższą wystawę, pooglądała sobie tam psiaki (bo np. buldożki są dość a ważą po10-15 kg, a bordery są dużo większe, a ważą tyle samo także waga to nie do końca wielkość psa) i wybrała kilka ras, które cię zainteresują. Następnie porozmawiała czy to na tej wystawie, czy później przez telefon z hodowcami i właścicielami tych ras i oni najlepiej opowiedzą ci o danych psach. 

W tej chwili oprócz tego, że pies ma mieć ochotę z człowiekiem pracować i ma mieć poniżej 10 kg to nie masz nic sprecyzowanego, więc ciężko coś doradzić. 

Tak jak mówię rozejrzyj się jeszcze, pogadaj z hodowcami i jak już będziesz mieć jakąś konkretną pulę ras, które cię interesują postaramy się pomóc coś wybrać :) Bo tak po prostu ciężko nie znając cię.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, kropi124 napisał:

Mi pasuje owczarek szetlandzki pod warunkiem że sierść nie będzie problemem. 

Wśród szetlandów są różne typy... również te mniej ofutrzone. I wbrew pozorom, jak pies ma właściwą strukturę włosa to ich futro to błahostka: brud się wykrusza, sierść za bardzo nie kołtuni (z wyjątkiem wymiany puchu dziecięcego na dorosły), przeczesać raz na 2-3tygodnie poza okresem linienia ;) Niestety, szetlandy BYWAJĄ histeryczne, ale są fajne. Lubią pracę, ale bez przesady. No i są rasą dość zdrową.

Link to comment
Share on other sites

To teraz ja, z czystej ciekawości, co mogłoby być jeszcze dla nas ;)

Aktywny, radosny pies z poczuciem humoru, myśląco-kombinujący. Przy tym z ogromnym potencjałem szkoleniowo-roboczym (chętny na pracę z człowiekiem), ale bez oznak nadmiernego pracoholizmu (tzn. ma to być pracoholizm do opanowania), lubię psy z szaleństwem w oczach, ale przy tym inteligentnych i zrównoważonych (odpadają charaktery typu labradory czy boksery, które taranują wszystko i wszystkich). Prywatnie jestem miłośniczką tropienia, zabaw nosowych, ale i rowerowania (BJ albo forma BJ trochę przekształcona). Góry, wypady pod namiot, druga połowa szuka psa, który dorówna kroku przy bieganiu tak na dystansie 10-20km. Pies nie musi być owczarkiem do pracy stricte, z zajęć pies ma mieć tylko FUN, wszystko raczej amatorsko, pod siebie, brak planów z zawodami (choć kto wie, jak będzie nam wychodzić): frisbee, nosework, obiedence, tropienie użytkowe czy canicross - oczywiście wszystko uzależnione od preferencji psa. Pies rodzinny, tzn. taki nadający się do dzieci, wiadomo że jesteśmy młodzi... wiem, że to do wypracowania, ale zależy mi na psie przyjacielskim do ludzi (nie musi być labradorowato przyjacielski liżący każdego obcego na starcie, może być zdystansowany, ale nie chodzi mi o psa terytorialnego) - często jeździmy, jestesmy w nowych miejscach i pies silnie terytorialny, nieufny raczej nie czułby się dobrze. No i moja praca to dzieci, dzieci, dziwni ludzie, fajnie jakby pies lubił wyzwania i lubił ludzi, i nie bał się przebywać z obcymi, nawet tymi dziwnymi. Zwierząt lubić nie musi, nie zależy mi na tym. Mam psiego staruszka i kota, no ale to jednak będzie swoje stado, na kontaktach z obcymi psami i zwierzętami mi nie zależy. Zabawowy, lubiący się bawić, odpadają psie leniwce, flegmatyczne. Zdrowej, długowiecznej rasy. I uwaga, rasy która nie linieje wcale albo linieje mało - bo mój organizm nie znosi fruwającego kłaka. Pies budowy bardziej altetycznej, ale nie charciej, no kurcze: takiej w sam raz:D Szukamy psa raczej takiego do około 40cm w kłębie, waga do 12-15kg, ale im mniejszy tym lepiej (kompaktowość jest wygodna). Wiedza o psach jest, chęci są. Mnie podobają się wszystkie NORMALNE psy, bez żadnych udziwnień i przegięć w żadną stronę, no szukamy psa rodzinnego z potencjałem pracowo-aktywnym, bo sami jesteśmy typami ludzi, których nosi mimo spokojengo uosobienia, wszędzie nas pełno. 

Link to comment
Share on other sites

Spaniel bretoński. Świetna rasa na codzień, na wędrówki, do.sportu i do pracy. Bardziej wyżej niż spaniel. 

Małe i lekkiej budowy. Sierść też nie wymagająca zbyt wiele, cienka i gładka w dotyku :D 

mamy sąsiada i jest super :P

Link to comment
Share on other sites

Whippet? Staffik? Springer spaniel (tylko te trochę linieja)? Mały munsterlander? To takie pierwsze co mi przyszły do głowy :P może cairn terrier? Border terrier? Osobiście mi się te małe terriery bardzo podobają :) ogólnie co do wymagań, oprócz wielkości i linienia to prawie idealnie by się Brando wpasowal xd wszelkie wycieczki idealnie, przy rowerze też by biegł, obcych ludzi ma totalnie w dupie jakby nie istnieli, mogą cmokac, smaczki dawać, fikolki robić - nie robi to na nim wrażenia :p uczyć się  różnych rzeczy uwielbia, tylko ma pancie do dupy. Do innych psów nigdy nie był nachalny, nie to nie, nawet za szczeniaka tak miał. Jakbyś chciała to fit labradorka też z niego zrobisz, jedynie wielkie karczycho mu pozostanie :D 

Tu był prawie w wersji fit :P 

FB_IMG_1528713561216.thumb.jpg.274318e358c407a7cdb9bdd04061fa2b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ooo, dzięki ;) U mnie wielkość nie jest aż tak istotna, bo sama lubię duże psy, o ile sa lekkie, no ale z mniejszym jest względnie łatwiej.  Z kolei kwestia linienia jest niestety dla mnie kluczowa. Umrę, jak mi pies będzie liniał na potęgę, kłak fruwał albo wbijał się w tapicerkę w nadmiarze... ;) No i ważne, aby  pies był chętny do pracy z człowiekiem, miał motywację i ogólnie lubił ludzi - bo przy motywacji, w mojej opinii resztę da się wypracować. 
Aniu, ja za labradorami to tak nie bardzo. Może poznałam same niezbyt zrównoważone, ale one wystarczyły by powiedzieć im "No way!" ;) No nie umiem się do nich przekonać. Chociaż nie powiem, te FIT są nawet-nawet. Gdyby nie to linienie...
Springery u mnie odpadają przez linienie i to, że jednak są zbyt ciężkie na swój wzrost. Whippety nie podobają mi się na tyle, aby je mieć. A reszta propozycji do przemyślenia :) Dziękuję Wam, może jeszcze coś komuś się nasunie, bo ja sama do końca nie wiem, co mogłoby nam podpasować.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Ania :) napisał:

Labki to tak pół żartem zasugerowalam :p wiem, że to nie Twój typ :) 

Chyba pozostaje Wam zostać przy pierwotnej wersji :D 

Hehehe, dzięki :D
Chyba tak. Chociaż inne Twoje propozycje też są całkiem całkiem:)

36 minut temu, dwbem napisał:

Border teriera popieram, bardzo fajne psy.

Szkoda, że nie miałam okazji poznać żadnego. :( Jednak poczytam, bo z wyglądu mi się podobają:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...